“O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobi taqdimoti o‘tkazildi
Bugun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobining taqdimot marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari va senatorlar, Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, mamlakatimizda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik korpus vakillari, mahalliy va xorijiy ekspertlar, shuningdek universitet professor-o‘qituvchilari, talabalar ishtirok etdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ushbu nashr mustaqillik yillaridagi diplomatiyamizning sermazmun tarixi va rivojlanish jarayoni o‘rganiladigan ilmiy tadqiqot o‘tkazish zarurligini ko‘rsatib bergan davlatimiz rahbari tashabbusi bilan dunyo yuzini ko‘rganini ta’kidladi.
Qayd etilishicha, yetakchi olimlarimiz – tarixchi, siyosatshunos, sharqshunos, etnograf, madaniyatshunoslar mehnati natijasi hisoblangan ushbu keng qamrovli qo‘llanmaga faxriy hamda amaldagi o‘zbek diplomatlari ham munosib hissa qo‘shgan.
– Davlatimiz rahbarining muhim tashabbusi mahsuli bo‘lmish mazkur kitob ilmiy va siyosiy hayotimizdagi o‘ziga xos voqea, desam mubolag‘a bo‘lmaydi, – dedi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov. – Tadqiqotda eng qadimgi davrlardan to hozirgi kungacha bo‘lgan xalqaro munosabatlarning murakkab, ba’zan o‘ta nozik qirralari, burilish nuqtalari, davlatlaro munosabatlarning dunyo tarixiga ta’siri, mintaqamiz va jahondagi hodisalarning bir-biriga chambarchas bog‘liqligi aniq-ravshan yoritib berilgan. Asar bilan yaqindan tanisharkansiz, xalqaro va mintaqaviy taraqqiyotning murakkab bosqichida, shiddat bilan rivojlanayotgan ziddiyatli dunyoda diplomatiya, jumladan O‘zbekiston tashqi siyosatining keng qamrovi to‘g‘risida muxtasar fikr hosil bo‘ladi. Ahil jamoa mashaqqatli mehnati o‘laroq shakllangan tugal mazmun-mohiyat Yangi O‘zbekiston diplomatiyasining ustuvor vazifa va maqsadlariga hamohangligi bilan beqiyos ahamiyatga ega.
Davra suhbati davomida mualliflar matn tuzish, arxiv materiallarini yig‘ish, noyob tarixiy hujjatlar bilan ishlash, mustaqillikning ilk kunlaridan boshlangan O‘zbekiston diplomatiyasi maktabi solnomasini tahlil qilish jarayoni haqida so‘zlab berdilar.
Ishtirokchilar fikricha, ehtiyotkorlik bilan tanlangan va o‘rganilgan tarixiy manbalar diplomatiyamiz shakllanishining asosiy bosqichlari milliy tarix va ko‘p asrlik an’analar hamda zamonaviy davlat qurilishi tendensiyalariga chambarchas bog‘liq ravishda taraqqiy etayotganidan hikoya qiladi.
– Tarixga nazar tashlash bugungi kunning mohiyatini anglash, kelajakni yorqin tasavvur etish uchun zarur kalit, – deydi Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev. – Buyuk o‘tmish izsiz emas va hargiz zoye ketmaydi. Bil’aks, xalqning genetik kodida saqlanadi, xotirasi, sa’y-haraktida qayta ro‘yobga chiqadi. Va shuning uchun ham qudratli kuchdir. Binobarin, tarixiy merosni saqlash, o‘rganish, anglash va avloddan avlodga o‘tkazish, jumladan, diplomatiya sohasida ham o‘ta muhim.
Bugun taqdim etilayotgan kitobning qiymati ham bahosiz bo‘lib, bizga tarix sabog‘ini mujassam holda ifodalaydi. Modomiki, bugun ilmiy hamjamiyat oldida zamonamizning murakkab muammolarini tahlil qilish, mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilash vazifasi turarkan, tarixni o‘rganish, o‘tmishdan xulosa chiqara bilish juda zarur.
So‘nggi yillar mobaynida zamonaviy xalqaro munosabatlar tizimida yuz bergan eng yirik o‘zgarishlaridan biri, shubhasiz, dunyo xaritasida Yangi O‘zbekiston vujudga kelishidir. Bu jarayon, birinchi navbatda, dovyuraklik bilan ulkan ijobiy o‘zgarishlar davrini boshlab bergan Prezident Shavkat Mirziyoyev nomi bilan bog‘liq. Aynan shu jihat jamiyatimiz rivojining yangi mafkurasini belgilaydi.
Mustaqillik davrining ilk yillaridagi O‘zbekiston diplomatiyasi tajribasi, yutuq va muammolarini chuqur, tanqidiy o‘rganish asnosida 2017 yildan ishlab chiqila boshlagan mamlakatimizning yangilangan tashqi siyosati xususiyati mazmunan tubdan o‘zgardi.
E’tiborli jihati, nashrda Markaziy Osiyoning dunyo madaniy-tarixiy, iqtisodiy va siyosiy jarayonidagi o‘ziga xos o‘rnini ko‘rsatadigan boy tarixiy va noyob hujjatlar keltirilgan. Shuningdek, Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyot, savdo, aloqa, yangi texnologiyalar va g‘oyalar almashinuvi rivojiga xizmat qilgan o‘zbek diplomatiyasining asosiy tamoyillari qayta tiklanayotgani alohida ta’kidlangan.
– Diplomatiya insoniyat faoliyatining asrlar davomida yer yuzidagi barcha mamlakatlar, xalqlarni qamrab olgan eng muhim, mas’uliyatli sohalaridan biri bo‘lib kelgan va shunday bo‘lib qoladi, – dedi Qozog‘iston Respublikasining yurtimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Beybut Atamqulov. – Shu nuqtai nazardan asarda to‘plangan tarixiy faktlar diplomatiya nafaqat muloqot usuli, balki xalqlararo tinchlik va hamjihatlikni saqlash, mustahkamlash san’ati sifatidagi ahamiyatini ham eslatib turadi.
O‘zbek va qozoq diplomatiyasi tarixi ko‘p jihatdan bir-biriga o‘xshash. Bizning xonlarimiz Buxoro va Qo‘qon hukmdorlari bilan birga teran aloqalar asosida xalqlarimiz o‘rtasidagi madaniy, iqtisodiy va siyosiy aloqalarni rivojlantirganlar. Xullas, mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlashda diplomatiya hamisha hal qiluvchi rol o‘ynagan. Bu an’analar bugungi kunda ham izchillik kasb etib, Qozog‘iston va O‘zbekiston hamkorligi butun Markaziy Osiyo uchun namuna bo‘lmoqda.
Anjuman yakunida zamonaviy o‘zbek diplomatiyasi rivojlanishi jarayonidagi yangi davrni inobatga olgan holda, ayni yo‘nalishdagi tadqiqotni davom ettirish, xususan “O‘zbekiston diplomatiyasi tarixi” kitobining yangi, to‘ldirilgan nashrlarini ham chop etish zarurligini ma’qulladilar.

Презентация книги «История дипломатии Узбекистана»
Сегодня в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась презентация книги «История дипломатии Узбекистана».
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, руководство Министерства иностранных дел, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, местные и зарубежные эксперты, а также профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев отметил, что книга была издана по инициативе главы нашего государства, который указал на необходимость проведения научного исследования, в котором изучался бы содержательный исторический путь и процесс развития нашей дипломатии в годы независимости.
Отмечалось, что вклад в это всеобъемлющее пособие, являющееся результатом труда наших ведущих ученых – историков, политологов, востоковедов, этнографов, культурологов, внесли также почетные и действующие узбекские дипломаты.
– Не будет преувеличением сказать, что книга, ставшая результатом важной инициативы главы нашего государства, является знаковым событием в нашей научной и политической жизни, – говорит Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов. – В ней освещены сложные, порой очень тонкие грани международных отношений, формирующихся с древнейших времен до наших дней, поворотные моменты, влияние межгосударственных отношений на мировую историю, взаимосвязь событий в нашем регионе и в мире. При близком ознакомлении с работой создается представление о дипломатии, в том числе внешней политике Узбекистана, на сложном этапе международного и регионального развития в стремительно развивающемся противоречивом мире. Издание, выпущенное благодаря кропотливому труду дружного коллектива, примечательно тем, что прекрасно гармонирует с приоритетными задачами и целями дипломатии Нового Узбекистана.
В ходе круглого стола авторы рассказали о процессе создания книги, сбора архивных материалов, работы с уникальными историческими документами, анализа летописи узбекской дипломатической школы, начиная с первых дней независимости.
Тщательно отобранные и изученные исторические источники повествуют о том, как основные этапы становления нашей дипломатии развиваются в тесной связи с национальной историей и многовековыми традициями, а также тенденциями современного государственного строительства.
– Обращение к истории – это необходимый ключ к пониманию сути сегодняшнего дня и яркому представлению будущего, – говорит первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор УМЭД Содик Сафоев. – Великое прошлое не исчезает бесследно, а хранится в генетическом коде народа, возрождается в его памяти и стремлениях, потому и является мощной силой. Следовательно, сохранение, изучение, осмысление и передача исторического наследия из поколения в поколение, в том числе и в сфере дипломатии, чрезвычайно важны.
Представленная книга имеет огромную ценность, ибо она преподносит нам уроки истории. Перед научным сообществом сегодня стоят задачи анализа сложных проблем современности, определения приоритетных направлений внешней политики страны, в таких условиях требованием времени является изучение истории, умение извлекать уроки из прошлого.
Одним из крупнейших изменений, произошедших в системе современных международных отношений за последние годы, несомненно, является появление на карте мира Нового Узбекистана. Этот процесс связан, прежде всего, с именем Президента Шавката Мирзиёева, который инициировал период крупных позитивных перемен. Именно этот аспект определяет новую идеологию развития нашего общества.
В результате глубокого критического изучения опыта, достижений и проблем дипломатии Узбекистана в первые годы независимости характер обновленной внешней политики нашей страны, разработка которой началась в 2017 году, коренным образом изменился по своему содержанию.
Примечательно, что в издании приведены уникальные исторические документы, которые показывают особое место Центральной Азии в мировом культурно-историческом, экономическом и политическом процессе. Также особо подчеркивается, что в Новом Узбекистане восстанавливаются основные принципы узбекской дипломатии, которые служат развитию экономики, торговли, обмену новыми технологиями и идеями.
– Дипломатия была и остается одной из важнейших и ответственных сфер деятельности человечества, которая на протяжении веков охватывала все страны и народы на земле, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Казахстан в нашей стране Бейбут Атамкулов. – Собранные в книге исторические факты напоминают о значении дипломатии не только как способа ведения диалога, но и как искусства сохранения и укрепления международного мира и согласия. История узбекской и казахской дипломатии во многом схожи. Наши ханы вместе с правителями Бухары и Коканда поддерживали культурные, экономические и политические отношения между нашими народами. Дипломатия всегда играла решающую роль в сохранении мира и стабильности в регионе. Эти традиции продолжаются и сегодня, и сотрудничество Казахстана и Узбекистана служит примером для всей Центральной Азии.
В завершение конференции участники отметили необходимость продолжения исследований в данном направлении, опубликования новых, дополненных изданий книги «История дипломатии Узбекистана».