Qatar konferensiyasi:  Sun’iy intellekt va inson huquqlari
27-28-may kunlari Qatar poytaxti Doha shahrida "Sun’iy intellekt va inson huquqlari: imkoniyatlar, xavf-xatarlar va yorqin kelajak tasavvuri" конференция xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tmoqda. Forumda делегацияси delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Xalqaro konferensiya Qatar Inson huquqlari bo‘yicha milliy qo‘mitasi tomonidan o‘tkazilmoqda. Tadbir BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy альянсининг Boshqarmasi, BMT Taraqqiyot dasturi va Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar global alyansi ko‘magida tashkil etildi.
Anjumanning ochilishida Qatar Inson huquqlari bo‘yicha milliy qo‘mitasi raisi Maryam bint Abdulla al-Attiya, Qatar Aloqa va axborot texnologiyalari vaziri Muhammad bin Sayidjonov al-Mannai, BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy kengash raisi Amina Buayash (Marokash), Arab parlamenti raisi Muhammad Ahmad al-Yamahiy, Kiberxavfsizlik bo‘yicha milliy agentlik va BMTning Taraqqiyot делегацияси vakillari so‘zga chiqdilar.
Anjuman davomida Saida delegatsiyasi rahbari – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, BMT Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi a’zosi Akmal Saidov sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish sohasidagi milliy tajriba haqida to‘xtaldi. U inson huquqlari himoyasini va axloqiy jihatlarni hisobga olgan holda cun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish muhimligini ta’kidladi.
A.Saidov O‘zbekistonda 2030-yilgacha sun’iy intellekt трансформациянинг rivojlantirish bo‘yicha Milliy strategiya tasdiqlangani, unda texnik ustuvor vazifalar bilan bir qatorda raqamli transformatsiyaning ijtimoiy va axloqiy jihatlariga ham e’tibor qaratilganini qayd etdi. Yangi ish o‘rinlari yaratishga, ta’lim tizimini qo‘llab-quvvatlashga va aholining raqamli savodxonligini oshirishga yordam beradigan sun’iy компетенциялар yechimlarini ishlab chiqish ushbu Strategiyaning asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
Bugungi kunda mamlakatda IT-kompetensiyalar va raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan milliy dasturlar faol amalga oshirilmoqda. Shuningdek, sun’iy intellekt to‘g‘risidagi qonun birinchi o‘qishda qabul qilingan, bu esa Конференция O‘zbekistonda jadal texnologik rivojlanish sharoitida huquqiy bazani shakllantirishga intilish kuchli ekanidan dalolat beradi.
Qatardagi konferensiyada dunyoning 70 dan ortiq mamlakatidan 400 dan ortiq ishtirokchi jam bo‘ldi. Xalqaro anjuman ishida, jumladan, hukumatlar, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, xalqaro tashkilotlar, akademik tuzilmalar, xususiy sektor vakillari, shuningdek, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasi ekspertlari qatnashmoqda.
Tadbirning bunday keng ko‘lami nafaqat mavzuning dolzarbligini, balki sun’iy intellektni Конференциянинг huquqlariga rioya qilish nuqtayi nazaridan tartibga solish borasida yagona yondashuvlarni ishlab chiqishga global qiziqish ortib borayotganini ham ko‘rsatmoqda. Konferensiya doirasida inson huquqlari, axloq va barqaror rivojlanish делегациясининг xalqaro standartlar asosida sun’iy intellektni tartibga solish bo‘yicha muvozanatli yondashuvlar ishlab chiqiladi.
O‘zbekiston delegatsiyasining ayni Forumdagi ishtiroki, bir tomondan, mamlakatning global inson huquqlari kun tartibidagi faol ishtirokini anglatadi. Ikkinchi tomondan, bu ishtirok davlatimizning xalqaro muloqotni mustahkamlash, qonun ustuvorligi, ochiqlik tamoyillarini ilgari surish va inklyuziv трансформация ekotizimni yaratishga qaratilgan izchil tashqi siyosat strategiyasini ham aks ettiradi. O‘zbekiston tomoni sun’iy intellektni axloqiy tartibga solish, Конференция institutlarini raqamli transformatsiya qilish va jadal raqamlashtirish sharoitida inson huquqlarini ta’minlash sohasidagi milliy tajriba va ishlanmalarni taqdim etish niyatidadir.
Konferensiya doirasida keng ko‘lamli mavzularni muhokama qilish rejalashtirilgan. Jumladan, raqamli makonda shaxsiy ma’lumotlar himoyasini ta’minlash; sun’iy intellektning demokratik jarayonlarga ta’siri, fikr bildirish erkinligi va axborotdan foydalanish imkoniyati; mudofaa va razvedka texnologiyalari kontekstida raqamli xavfsizlik va inson huquqlariga rioya qilish masalalari atroflicha ko‘rib chiqiladi.
Forum dasturida raqamli yechimlarning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarga делегацияси панель siyosat va strategiyalarni shakllantirishda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar roliga alohida e’tibor qaratilgan. O‘zbekiston delegatsiyasi Конференция sho‘ba majlislarida ishtirok etib, raqamlashtirish sharoitida inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi milliy tajribani taqdim etmoqda.
Konferensiya 28-mayda sun’iy intellekt texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etishda inson huquqlariga rioya qilish bo‘yicha tavsiyalarni o‘z ichiga olgan Yakuniy hujjatni qabul qilish bilan yakunlanadi.

Искусственный интеллект и права человека
27-28 мая 2025 года в столице Катара, городе Доха, проходит Международная конференция на тему «Искусственный интеллект и права человека: возможности, риски и видение лучшего будущего». В форуме принимает участие делегация Узбекистана.
Его организатором выступает Национальный комитет по правам человека Катара при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Программы развития ООН и Глобального альянса национальных правозащитных институтов.
На открытии конференции выступили председатель Национального комитета по правам человека Катара Марьям бинт Абдулла Аль-Аттия, министр связи и информационных технологий Катара Мухаммед бин Али Аль-Маннаи, Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк, председатель Национального совета по правам человека Амина Буаяш (Марокко), председатель Арабского парламента Мохаммед Ахмед Аль Ямахи,  представители Национального агентства по кибербезопасности и ПРООН.
В ходе конференции руководитель делегации Узбекистана, директор Национального центра по правам человека, член Комитета ООН по правам человека Акмал Саидова подчеркнул значимость национального опыта в области развития технологий искусственного интеллекта с учетом правозащитной и этической составляющей.
Он отметил,  что в Узбекистане утверждена Национальная стратегия развития технологий ИИ до 2030 года, которая наряду с техническими приоритетами делает акцент на социальные и этические аспекты цифровой трансформации. В числе ключевых направлений — развитие ИИ-решений, способствующих созданию новых рабочих мест, поддержке системы образования и повышению цифровой грамотности населения.
В стране сегодня активно реализуются национальные программы, направленные на развитие ИТ-компетенций и цифровых навыков, а также принят в первом чтении закон об искусственном интеллекте, что свидетельствует о стремлении к формированию правовой базы в условиях ускоренного технологического развития.
Конференция собрала в Катаре свыше 400 участников из более чем 70 стран мира, включая представителей правительств, национальных правозащитных учреждений, международных организаций, академических структур, частного сектора, а также экспертов в области цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Масштаб события подчёркивает не только актуальность темы, но и растущий глобальный интерес к выработке единых подходов в регулировании ИИ с точки зрения соблюдения прав человека.
В центре внимания конференции — поиск сбалансированных подходов к регулированию искусственного интеллекта (ИИ) на основе международных стандартов в области прав человека, этики и устойчивого развития.
Участие делегации Узбекистана отражает не только активную вовлеченность страны в глобальную правозащитную повестку, но и последовательную внешнеполитическую стратегию, ориентированную на укрепление международного диалога, продвижение принципов верховенства права, открытости и построения инклюзивной цифровой экосистемы. Узбекская сторона намерена представить национальный опыт и наработки в области этического регулирования ИИ, цифровой трансформации государственных институтов и обеспечения прав человека в условиях стремительной цифровизации.
В рамках конференции запланировано обсуждение широкого круга тем, в числе которых: обеспечение защиты персональных данных в цифровом пространстве; влияние ИИ на демократические процессы, свободу выражения мнений и доступ к информации; вопросы цифровой безопасности и соблюдения прав человека в контексте оборонных и разведывательных технологий и другие.
Особое внимание в программе форума уделено роли национальных правозащитных институтов в формировании политик и стратегий, обеспечивающих соответствие цифровых решений международным обязательствам в области прав человека. Делегация и Узбекистана примет участие в соответствующих панельных и рабочих сессиях, представив национальный опыт в области правозащитной деятельности в условиях цифровизации.
Конференция завершится 28 мая 2025 года с принятием Итогового документа, включающего рекомендации по соблюдению прав человека при разработке и внедрении технологий искусственного интеллекта.