Dohada vatandoshlar bilan uchrashuv
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, BMT Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasining Qatar davlatiga rasmiy tashrifi doirasida Doha shahrida istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi. Tadbir samarali va samimiy ruhda kechdi.
Vatandoshlar oldida so‘zga chiqqan A.Saidov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatda qonun ustuvorligini ta’minlash, inson huquqlarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish va "Yangi O‘zbekiston" g‘oyasi asosida yurtimizni har tomonlama zamonaviylashtirish bo‘yicha keng qamrovli islohotlar amalga oshirilayotganini ta’kidladi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Respublikasining Qatar davlatidagi Favqulodda va muxtor elchisi Ashraf Xo‘jayev uchrashuv ishtirokchilariga ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, aholi turmush darajasini yuksaltirish, ijtimoiy himoyani kengaytirish, yoshlarga har tomonlama g‘amxo‘rlik ko‘rsatish, chet el sarmoyalarini faol jalb etish va tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish bo‘yicha mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tizimli chora-tadbirlar haqida batafsil ma’lumot berdi. O‘zbekiston tadbirkorlarining milliy brendlar va mahsulotlar keng namoyish etilayotgan «Expo Qatar-2025» xalqaro ko‘rgazmasidagi ishtiroki alohida qayd etildi.
Tadbir davomida O‘zbekistonning boy madaniy-tarixiy merosini saqlash va xorijda targ‘ib qilish, milliy brendni ilgari surish hamda mamlakatning sayyohlik jozibadorligini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Qatar davlati hududida qo‘shma madaniy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar Vatanimiz bilan ma’naviy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlash zarurligini e’tirof etdilar. Shuningdek, O‘zbekistonning xalqaro tashabbuslarini jahon miqyosida ilgari surishga ko‘maklashish maqsadida xorijdagi vatandoshlar sa’y-harakatlarini birlashtirish muhimligi ta’kidlandi.

Встреча с соотечественниками в Дохе
В рамках официального визита делегации Узбекистана во главе с директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Члена Комитета ООН по правам человека А.Саидовым в Государство Катар состоялась встреча с соотечественниками, проживающими в Дохе. Мероприятие прошло в теплой и конструктивной атмосфере.
Выступая перед соотечественниками, А. Саидов отметил, что под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в стране реализуются масштабные реформы, направленные на обеспечение верховенства закона, защиту прав человека, развитие институтов гражданского общества и всестороннюю модернизацию страны в духе концепции «Новый Узбекистан».
С приветственным словом также выступил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Государстве Катар Ашраф Ходжаев. Он подробно проинформировал участников встречи о ключевых направлениях социально-экономических реформ, включая меры по повышению уровня жизни населения, расширению социальной защиты — особенно молодежи, активному привлечению иностранных инвестиций и стимулированию предпринимательской активности. Особо было отмечено участие узбекских предпринимателей в международной выставке Expo Qatar 2025, где широко представлены национальные бренды и продукция страны.
Особое внимание в ходе мероприятия было уделено вопросам сохранения и популяризации богатого культурно-исторического наследия Узбекистана за рубежом, продвижения национального бренда и укрепления туристической привлекательности страны. Обсуждены перспективы реализации совместных культурно-просветительских мероприятий, в том числе на территории Государства Катар.
В завершение встречи участники подчеркнули важность консолидации усилий соотечественников за рубежом в целях укрепления духовных и культурных связей с Родиной, а также содействия продвижению международных инициатив Узбекистана на глобальной арене.