O‘zbekiston Ulan-Batordagi seminarda BMTning inson huquqlari bo‘yicha mexanizmlarida parlament ishtiroki tajribasini taqdim etdi
23-24-iyun kunlari Ulan-Batordagi Davlat saroyida "BMTning inson huquqlari bo‘yicha mexanizmlari bilan parlament hamkorligini mustahkamlash: Universal davriy sharh va Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi – e’tibor markazida" mavzusida milliy seminar bo‘lib o‘tdi. Anjuman Parlamentlararo Ittifoq va Mo‘g‘uliston Buyuk davlat xurali tomonidan tashkil etildi.
Seminar ishida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov ishtirok etdi. O‘zbekiston vakili BMT Inson huquqlari qo‘mitasining Jenevadagi 144-sessiyasida parallel ishtirok etayotgani munosabati bilan Ulan-Batordagi milliy seminarda videomurojaat orqali so‘zga chiqdi.
Professor A.Saidov BMT doirasidagi Universal davriy sharh va Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasining inson huquqlari bo‘yicha mexanizmlarida O‘zbekiston parlamenti ishtirokini ta’minlash borasidagi amaliy tajribani – milliy ma’ruzalarni tayyorlashdan tortib, ularning bajarilishini nazorat qilishgacha bo‘lgan keyingi barcha bosqichlarigacha – batafsil bayon qildi. U O‘zbekiston parlamenti vazirliklar, fuqarolik jamiyati va inson huquqlari bo‘yicha institutlar ishtirokida hisobotlarni shakllantirish, parlament eshituvlarini o‘tkazish, shuningdek, tavsiyalarni amalga oshirish bo‘yicha Milliy harakatlar rejasini ishlab chiqish borasida yetakchi rol o‘ynashini ta’kidladi.
A.Saidov, shuningdek, xalqaro standartlarni milliy huquq tizimlariga samarali joriy etish uchun parlamentlararo hamkorlik, mamlakatlar o‘rtasida bilim va tajriba almashish muhimligini qayd etdi.
Tadbirda Mo‘g‘uliston parlamenti a’zolari, davlat organlari, fuqarolik jamiyati, xalqaro tashkilotlar vakillari va mustaqil ekspertlar qatnashdi. Seminar davomida Mo‘g‘ulistonning 2025-yilda Universal davriy sharh bo‘yicha milliy hisobotini tayyorlash, Xotin-qizlarga nisbatan kamsitishni bartaraf etish qo‘mitasi tavsiyalarini amalga oshirishda mamlakat parlamenti ishtirokini kuchaytirish, shuningdek, gender tenglikni ilgari surish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Ulan-Batordagi seminarda O‘zbekiston tomonining yuqori darajadagi ishtiroki O‘zbekiston Respublikasining xalqaro maydonda inson huquqlari sohasida ochiqlik, muloqot va amaliy hamkorlik tamoyillariga sodiqligining tasdig‘idir.

Парламентский опыт Узбекистана представлен в Улан-Баторе
23–24 июня 2025 года в Монголии проходит национальный семинар, посвященный развитию парламентского взаимодействия с механизмами ООН по правам человека. В нём принимает участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека, академик Акмал Саидов.
Организаторами семинара «Укрепление парламентского взаимодействия с механизмами ООН по правам человека: в фокусе - Универсальный периодический обзор (УПО) и Комитет по ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ)» выступили Межпарламентский союз (МПС) и Великий государственный хурал Монголии.
А. Саидов выступил перед участниками семинара с видеообращением в связи с параллельным участием в 144-й сессии Комитета по правам человека ООН в Женеве.
В своём выступлении профессор подробно изложил практический опыт Узбекистана в обеспечении парламентского участия на всех этапах механизмов УПО и КЛДЖ от подготовки национальных докладов до последующего мониторинга их выполнения. Он подчеркнул, что парламент Узбекистана играет ведущую роль в формировании отчетности, в проведении парламентских слушаний с участием министерств, гражданского общества и правозащитных институтов, а также в разработке Национального плана действий по реализации рекомендаций.
А. Саидов также отметил важность межпарламентского сотрудничества, обмена знаниями и практиками между странами для эффективной имплементации международных стандартов в национальные правовые системы.
В мероприятии, которое проходит в Государственном дворце Улан-Батора, принимают участие члены парламента Монголии, представители государственных органов, гражданского общества, международных организаций и независимые эксперты. В ходе семинара обсуждаются вопросы подготовки национального отчета Монголии к УПО в 2025 году, усиления участия парламента в реализации рекомендаций КЛДЖ, а также продвижения гендерного равенства.
Участие узбекской стороны на высоком уровне подтвердило приверженность Республики Узбекистан принципам открытости, диалога и конструктивного взаимодействия в сфере прав человека на международной арене.