Oʻzbekistonning barqarorlik va hamkorlikni taʼminlashdagi faol va konstruktiv pozitsiyasi eʼtirof etilmoqda
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning BMTning Dengizga chiqish imkoni boʻlmagan rivojlanayotgan mamlakatlar boʻyicha uchinchi konferensiyasida ishtirok etish uchun Kaspiy boʻyidagi Avazaga amaliy tashrifi Oʻzbekiston – Turkmaniston munosabatlarining oʻziga xosligini yana bir bor tasdiqladi.
2017-yil mart oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev ilk davlat tashrifini Turkmanistonga amalga oshirgani bejiz emas. Oʻtgan yillar mobaynida davlatimiz rahbari, Turkman xalqining milliy yetakchisi Gurbanguli Berdimuhamedov va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning saʼy-harakatlari tufayli ikki mamlakat oʻrtasidagi aloqalar butunlay yangi darajaga koʻtarildi. Bugun Oʻzbekiston va Turkmaniston Markaziy Osiyoda chinakam yaxshi qoʻshnichilik va oʻzaro ishonchga asoslangan hamkorlikning yorqin namunasidir.
BMT konferensiyasi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonning «Hamkorlikni rivojlantirishga qoʻshgan hissasi uchun« ordeni bilan taqdirlandi. Joriy yilda Gurbanguli Berdimuhamedovga Oʻzbekistonning oliy mukofoti – «Oliy darajali Doʻstlik« ordeni topshirilgan edi. Bu ham ikki davlat oʻrtasidagi hurmatning yuksak darajasini anglatadi.
Darvoqe, soʻnggi yillarda Prezidentimiz qoʻshni va dunyodagi yetakchi davlatlarning bir qator nufuzli mukofotlariga sazovor boʻldi. Qozogʻistonning «Oltin qiran« va «Doʻstlik«, Qirgʻizistonning «Danaker«, Tojikistonning «Zarrintoj«, Rossiyaning Aleksandr Nevskiy, Fransiya Faxriy legioni, Turkiyaning «Respublika« ordenlari, Turkiy dunyoning oliy ordeni, MDH faxriy nishoni, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining faxriy nishoni va boshqalar shular jumlasidan.
Albatta, bu mukofotlarning har biri faqatgina Prezident Shavkat Mirziyoyevning faoliyatiga berilgan baho emas. Ularning ortida davlatimiz rahbarining hamkasblari, hamkor mamlakatlar yetakchilari bilan birgalikdagi samarali mehnati turadi. Ana shunday hamjihatlik tufayli Markaziy Osiyo bugun raqobat emas, balki hamkorlik makoniga aylanib borayotganida ularning ham xizmatlari beqiyos.
Umuman olganda, bu mukofotlar Oʻzbekistonning xalqaro hamjamiyatda ishonchli, masʼuliyatli va tashabbuskor hamkor sifatidagi mavqei mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Ayni paytda, Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashqi siyosat strategiyasi balandparvoz bayonotlarga emas, balki aniq amaliy harakatlarga: oʻzaro kelishuvlar, qoʻshma loyihalar, ochiq chegaralar, yangi transport yoʻlaklari va muloqot maydonlariga tayanadi. Bularning barchasi – xalqimiz hayotini yaxshilash va farovonligini yukslatirish uchun.
Shu nuqtayi nazardan, Turkmaniston ordenining berilishi rasmiyatchilik emas, balki Oʻzbekistonning mintaqada barqarorlik va hamkorlikni taʼminlashdagi faol va konstruktiv pozitsiyasining eʼtirofidir. Bu shunchaki mukofot emas, balki global beqarorlik, ishonch taqchilligi va xatarlar fonida Oʻzbekiston va uning hamkorlari mintaqada yaratayotgan barqaror muhit katta qadriyatga aylanayotganiga ishora. Ana shu barqarorlikni kim taʼminlayotgan boʻlsa, uning mehnati munosib eʼtirofga loyiq.
Tashrifning yana bir taʼsirli lahzasi Arqadagʻ Turkmanistonda shakllangan protokol tartib-qoidalaridan chetga chiqib, Prezidentimizni aeroportda shaxsan kuzatib qoʻygani boʻldi. Bu oʻzaro hurmatga asoslangan samimiy va doʻstona munosabatlarning, xalqlarimiz oʻrtasidagi chinakam qardoshlik rishtalarining bebaho namunasidir.

Признается активная и конструктивная позиция Узбекистана в обеспечении стабильности и сотрудничества
Рабочий визит Президента Шавката Мирзиёева в прикаспийскую Авазу, где прошла третья Конференция ООН по странам, не имеющим выхода к морю, стал очередным подтверждением особого характера узбекско-туркменских отношений.
Не случайно именно в Туркменистане в марте 2017 года состоялся первый государственный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. С тех пор благодаря личному вкладу главы нашего государства, Национального лидера туркменского народа Гурбангулы Бердымухамедова и Президента Сердара Бердымухамедова, отношения между двумя братскими странами вышли на принципиально новый уровень. Узбекистан и Туркменистан демонстрируют пример по-настоящему добрососедского и стратегического партнерства в Центральной Азии.
Показательно, что в рамках состоявшейся конференции Президент Шавкат Мирзиёев был награжден орденом Туркменистана «За вклад в развитие сотрудничества».
За последние годы Президент Узбекистана был удостоен целого ряда высших государственных наград соседей по региону и ведущих стран мира, региональных организаций. В их числе ордена «Алтын Қыран» и «Достук» Казахстана, «Данакер» Кыргызстана, «Зарринточ» Таджикистана, Александра Невского России, Почетного легиона Франции, турецкий Орден Республики, Высший орден Тюркского мира, Почетный знак СНГ, Почетный знак глав государств Центральной Азии и многие другие.
Разумеется, каждая из этих наград – это не только высокая оценка деятельности Президента Шавката Мирзиёева как лидера. Это признание всей совместной работы с его коллегами – руководителями и лидерами государств, с которыми выстраивается прочная архитектура взаимного доверия, открытости и партнерства. Все они – соавторы тех достижений, которые сегодня делают Центральную Азию регионом сотрудничества, а не конкуренции.
И все эти награды складываются в единую систему координат, в которой Узбекистан все увереннее воспринимается как надежный, ответственный и инициативный партнер. При этом внешнеполитическая стратегия Президента Шавката Мирзиёева не строится на громких заявлениях – она подтверждается конкретными делами: договоренностями, проектами, открытыми границами, совместными коридорами, диалоговыми площадками. Все это – во имя улучшения жизни и повышения благополучия нашего народа.
С этой точки зрения вручение ордена Туркменистана - свидетельствует о высокой оценке активной и конструктивной позиции Узбекистана в обеспечении стабильности и сотрудничества в регионе. Это сигнал: в условиях тревожной геополитики, дефицита доверия и новых рисков, стабильность, которую формируют Узбекистан и партнеры в регионе, воспринимается как ценность. И тот, кто эту стабильность обеспечивает, получает заслуженное признание.
Яркой иллюстрацией этого стал также и трогательный момент в завершение визита: лично Аркадаг проводил Президента Узбекистана в аэропорту, отодвинув традиционные для Туркменистана протокольные формальности. Такой жест – не просто знак взаимного уважения, а выражение особого братского отношения, которое сложилось между нашими странами.