18-avgust kuni 14-chaqiriq Umumxitoy qo‘mitasi Xalq siyosiy maslahatlashuv kengashining doimiy a’zosi, Milliy va diniy ishlar bo‘yicha komissiya boshlig‘ining o‘rinbosari, Xitoy inson huquqlarini o‘rganish bo‘yicha jamiyatining ijrochi  vitse-prezidenti  Tsyan Tsyanguo boshchiligidagi delegatsiya a’zolari mamlakatimizga tashrif buyurdi. Mehmonlarni “Toshkent” xalqaro aeroportida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatilla Tillaboyev kutib oldi.
Xitoy Xalq Respublikasi delegatsiyasining tashrifi O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi rahbariyati bilan uchrashuvdan boshlandi. Tashrif dasturida, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida uchrashuvlar o‘tkazish belgilangan.
XXR delegatsiyasi tashrifining ikkinchi kuni  poytaxtimizda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning o‘zbek tilida ilk bor nashr etilgan "Inson huquqlarini hurmat qilish va kafolatlash to‘g‘risida" nomli kitobining taqdimoti bo‘lib o‘tadi. Bundan tashqari, ushbu kitob mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar o‘tkazish rejalashtirilgan.

Начался визит делегации КНР в Узбекистан
18 августа начался визит в Узбекистан делегации постоянным членом Народного политического консультативного совета Всекитайского комитета 14-го созыва, заместителем председателя Комиссии по национальным и религиозным делам, исполнительным вице-президентом Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзянго.
В международном аэропорту Ташкента гостей встречал первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилла Тиллабаев.
Визит делегации Китайской Народной Республики начался со встречи с руководством Верховного суда Республики Узбекистан.
В программе визита также встречи в Министерстве юстиции Республики Узбекистан и Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
Во второй день визита китайской делегации в Ташкенте состоится презентация книги Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина «Об уважении и обеспечении прав человека», впервые изданной на узбекском языке. Кроме того, запланирован научно-практический семинар, посвященный содержанию этой книги.