Bugun, 10-sentabr kuni “Xalqaro mehnat standartlarini ilgari surishda kasaba uyushmalarining roli: xalqaro amaliyot va O‘zbekiston tajribasi” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda Xalqaro mehnat tashkiloti, Yevropa, Osiyo, Afrika va Amerika kasaba uyushmalari markazlari vakillari, davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari hamda milliy va xorijiy ekspertlar ishtirok etdi.
Konferensiyada Oliy Majlis Senati Raisi, Odam savdosiga qarshi kurashish va munosib mehnat masalalari bo‘yicha milliy komissiya raisi Tanzila Narbayeva tadbir ishtirokchilariga qutlov so‘zi bilan murojaat qildi.
Senat Raisi o‘z nutqida xalqaro mehnat standartlarini ilgari surishda kasaba uyushmalari tutadigan muhim o‘rin, shuningdek, mehnat huquqlarini himoya qilish, munosib mehnatni taʼminlash va ijtimoiy muloqotni rivojlantirish yo‘nalishlarida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida to‘xtalib o‘tdi.
Shu bilan birga, Senat tashabbusi bilan fuqarolarning mehnat huquqlarini kafolatlashga qaratilgan qonun loyihasi ishlab chiqilayotgani taʼkidlandi.
Ushbu loyiha doirasida jamoat birlashmalari va kasaba uyushmalari to‘g‘risidagi qonunlar hamda bir qator kodekslarga o‘zgarishlar kiritilib, kasaba uyushmalarini tashkil etish uchun talab etiladigan aʼzolar soni kamaytirilishi ularning faoliyatini yana-da yengillashtirish va kengaytirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Shuningdek, mehnat nizolarini mediatsiya va arbitraj yo‘li bilan hal etish mexanizmlarini takomillashtirish, ish tashlash huquqini mustahkamlash va uning o‘tkazish tartibini aniq belgilash xodimlarning mehnat huquqlarini taʼminlashda muhim ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
Senat Raisi ushbu qonun loyihasi mamlakatda munosib mehnatni tashkil etish va kasaba uyushmalarining rolini yana-da kuchaytirishga xizmat qilishini alohida qayd etdi.
Shuningdek, kelgusidagi hamkorlikni samarali tashkil etish uchun beshta ustuvor yo‘nalish, kasaba uyushmalari institutsional rolini kuchaytirish, ijtimoiy muloqotni chuqurlashtirish, xalqaro tajriba almashish, tenglik va inklyuzivlikni taʼminlash hamda raqamlashtirish jarayonida mehnat munosabatlarini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish ilgari surildi.

Обсуждена роль профсоюзов в продвижении международных трудовых стандартов в Узбекистане
Сегодня, 10 сентября, состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Роль профсоюзов в продвижении международных трудовых стандартов: международная практика и опыт Узбекистана».
В мероприятии приняли участие представители Международной организации труда, профсоюзных центров Европы, Азии, Африки и Америки, государственных органов, институтов гражданского общества, а также национальные и зарубежные эксперты.
На конференции с приветственным словом к участникам мероприятия обратилась Председатель Сената Олий Мажлиса, председатель Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Танзила Нарбаева.
В своем выступлении Председатель Сената остановилась на важной роли профсоюзов в продвижении международных трудовых стандартов, а также на проводимых в нашей стране реформах по защите трудовых прав, обеспечению достойного труда и развитию социального диалога.
Наряду с этим, отмечалось, что по инициативе Сената разрабатывается законопроект, направленный на гарантирование трудовых прав граждан.
Отмечалось, что в рамках данного проекта будут внесены изменения в законы об общественных объединениях и профсоюзах, а также в ряд кодексов. Уменьшение количества членов, требуемого для создания профсоюзов, будет способствовать дальнейшему упрощению и расширению их деятельности.
Кроме того, отмечалось, что совершенствование механизмов разрешения трудовых споров посредством медиации и арбитража, укрепление права на забастовку и четкое определение порядка ее проведения имеют важное значение в обеспечении трудовых прав работников.
Председатель Сената особо отметила, что данный законопроект будет способствовать организации достойного труда и дальнейшему усилению роли профсоюзов в стране.
Также для эффективной организации дальнейшего сотрудничества были выдвинуты пять приоритетных направлений: усиление институциональной роли профсоюзов, углубление социального диалога, обмен международным опытом, обеспечение равенства и инклюзивности, а также правильное налаживание трудовых отношений в процессе цифровизации.