Varshava konferensiyasi doirasida gender tenglikka erishish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasi taqdim etildi
O‘zbekiston delegatsiyasi YEXHTning mamlakatimizdagi muvofiqlashtiruvchisi bilan hamkorlikda 2025-yil 14-oktyabr kuni insoniylik mezonlari bo‘yicha Varshava konferensiyasi doirasida "Gender tenglik istiqbollari: O‘zbekistonning ayollar huquqlari bo‘yicha global kun tartibiga qo‘shgan hissasi" mavzusida qo‘shimcha tadbir (side event) o‘tkazdi.
Konferensiya 6-17-oktyabr kunlari YEXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) tomonidan tashkil etildi.
Qo‘shimcha tadbirning maqsadi – O‘zbekistonning global miqyosda ayollar huquqlarini ilgari surishdagi hissasini namoyish etish hamda gender tenglikka erishishni tezlashtirish, ayollar huquq va imkoniyatlarini kengaytirish, ularning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha strategiyalar haqidagi xalqaro muloqotni mustahkamlashdan iborat.
Munozarada 40 dan ortiq ishtirokchi, jumladan, YEXHTga a’zo davlatlar diplomatik vakolatxonalari, fuqarolik jamiyati, xalqaro tashkilotlar va akademik institutlar vakillari qatnashdi.
Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D.Muratova boshchiligida panel muhokamasi shaklida o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zosi G. Ma’rufova parlamentning ayollar huquqlarini ilgari surish bo‘yicha faol platformaga aylanganini ta’kidlab, 2030-yilgacha mo‘ljallangan Gender tenglikka erishish bo‘yicha milliy strategiyaning bu boradagi ijobiy ta’sirini qayd etdi. Ayollarning iqtisodiy mustaqilligini ta’minlash chora-tadbirlari, jumladan, imtiyozli kreditlash dasturlari va ta’lim tashabbuslariga alohida e’tibor qaratildi.
Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari U.Abdullayeva ayollarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi haqida batafsil to‘xtaldi. Uning fikricha, "Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida"gi qonunning qabul qilinishi va 2023-yilda ayollarga nisbatan maishiy zo‘ravonlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etilgani, jinsiy tazyiq tushunchasi aniqlanib, bunday jinoyatlar uchun jazo belgilangani muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Mamlakatda zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha idoralararo tizim yaratilgan bo‘lib, u himoya orderi institutini o‘z ichiga oladi.
O‘z navbatida, "Istiqbolli avlod" respublika ijtimoiy-axborot markazi direktori N.Karimova davlat tuzilmalari va fuqarolik jamiyati o‘rtasidagi hamkorlikning ijobiy rivojlanayotganiga e’tiborni qaratdi. Nodavlat notijorat tashkilotlarining zo‘ravonlikka nisbatan "nol bag‘rikenglik" madaniyatini shakllantirishdagi hissasini ta’kidladi.
Shuningdek, «Digital Generation Uzbekistan» NNT matbuot kotibi M.Mamajonova raqamlashtirishning ayollar imkoniyatlarini kengaytirishdagi o‘rni haqida so‘z yurtdi. Raqamli ko‘nikmalarning ayollar bandligi va tadbirkorligini oshirishdagi ahamiyatini yuqori baholadi.
Muhokama ishtirokchilari mamlakat rahbariyatining yuksak siyosiy irodasi va keng ko‘lamli qonunchilik islohotlari asosida Yangi O‘zbekistonda gender tenglik sohasida sezilarli yutuqlarga erishilganini bir ovozdan e’tirof etdilar.
Tadbir yakunida ishtirokchilar ayni sohada erishilgan natijalar izchil davlat siyosati, keng qamrovli huquqiy chora-tadbirlar, fuqarolik jamiyati va xalqaro hamkorlar bilan faol hamkorlik tufayli qo‘lga kiritilganini ta’kidladilar. Shuningdek, ijtimoiy qarashlarni o‘zgartirish, ayollarning to‘liq emansipatsiyasiga to‘sqinlik qilayotgan gender stereotiplarni bartaraf etish borasidagi ishlarni davom ettirish zarurligi alohida qayd etildi.

В рамках Варшавской конференции представлен опыт Узбекистана по достижению гендерного равенства
Делегация Узбекистана совместно с Координатором ОБСЕ в стране провела 14 октября 2025 года в рамках Варшавской конференции по человеческому измерению дополнительное мероприятие (side event) на тему: «Перспективы гендерного равенства: вклад Узбекистана в глобальную повестку дня по правам женщин».
Конференция организована с 6 по 17 октября Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ).
Цель side event — презентация вклада Узбекистана в продвижение прав женщин на глобальном уровне и укрепление международного диалога о стратегиях ускорения гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин, а также защиты их прав.
Дискуссия объединила более 40 участников, включая представителей дипломатических миссий государств-участников ОБСЕ, гражданского общества, международных организаций и академических институтов.
Мероприятие прошло в формате панельной дискуссии под модерацией заместителя директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Д. Муратовой.
Сенатор Олий Мажлиса Республики Узбекистан Г. Маруфова отметила трансформацию парламента в активную платформу для продвижения прав женщин и подчеркнула положительное влияние Национальной стратегии по достижению гендерного равенства до 2030 года. Особое внимание было уделено мерам по обеспечению экономической независимости женщин, включая программы льготного кредитования и образовательные инициативы.
Первый заместитель председателя Комитета семьи и женщин У. Абдуллаева подробно остановилась на системе защиты женщин от насилия. Она отметила важность принятия Закона «О защите женщин от притеснений и насилия» и криминализацию насилия в отношении женщин путем принятия закона в 2023 году, который ввёл ответственность за бытовое насилие, определил понятие сексуального домогательства и установил наказание за преступления сексуального характера. В стране создана межведомственная система профилактики насилия, включающая институт охранного ордера.
Директор Республиканского социально-информационного центра «Истикболли Авлод» Н. Каримова отметила положительную динамику взаимодействия между государственными структурами и гражданским обществом, подчеркнув вклад неправительственных организаций в формирование культуры «нулевой терпимости» к насилию.
О роли цифровизации в расширении возможностей женщин рассказала пресс-секретарь ННО «Digital Generation Uzbekistan» М. Мамажонова, подчеркнув значение цифровых навыков для повышения женской занятости и предпринимательства.
Участники дискуссии единодушно подчеркнули значительный прогресс Узбекистана в области гендерного равенства, основанный на высокой политической воле руководства страны и масштабных законодательных реформах.
По итогам мероприятия участники отметили, что достигнутые результаты стали возможны благодаря последовательной государственной политике, комплексным правовым мерам и активному взаимодействию с гражданским обществом и международными партнёрами. Особо подчеркнута необходимость продолжения работы по изменению социальных установок и искоренению гендерных стереотипов, препятствующих полной эмансипации женщин.