Milliy markaz va BMTTD o‘rtasida Memorandum imzolandi
10-dekabr kuni  Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD) o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolandi. Hujjatni imzolash marosimi Xalqaro inson huquqlari kuni munosabati bilan Inson huquqlari uyida tashkil etilgan tantanali tadbir doirasida bo‘lib o‘tdi.
Memorandumni BMTTDning mamlakatimizdagi doimiy vakili Akiko Fudzii va Milliy markaz direktori Akmal Saidov imzoladi.
Tomonlar o‘zaro hamkorlikning umumiy maqsadi shaffoflik va hisobdorlikni oshirish hamda inson huquqlariga hurmat bilan yondashgan holda biznes yuritish amaliyotini joriy etishga qaratilgan asosiy islohotlarni amalga oshirishga ko‘maklashishdan iborat ekanini qayd etdilar. Bu, o‘z navbatida, yanada inklyuziv, barqaror va xalqaro miqyosda raqobatbardosh tadbirkorlik muhitini shakllantirishga xizmat qiladi.
Ushbu Memorandum qashshoqlik va tengsizlikka qarshi kurashishdan tortib, sifatli ta’limni ta’minlash, gender tenglikni rivojlantirish, barqaror institutlarni mustahkamlash, odil sudlovga teng va adolatli erishish kabi ustuvor yo‘nalishlarda inson huquq va erkinliklarini himoya qilishning aniq mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan.
O‘zbekiston tomoni BMT Taraqqiyot dasturiga milliy BRM sharhlari va hisobotlarini tayyorlashda ko‘rsatilgan amaliy yordam, shuningdek, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot va inson huquqlariga rioya etish o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlikni aniq aks ettirishdagi ko‘magi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Ma’lumot uchun: dunyoning qariyb 170 mamlakatida global mavjudlikka ega bo‘lgan BMTTD ko‘p jihatdan Birlashgan Millatlar Tashkilotining mamlakat darajasidagi operativ bo‘linmasi vazifasini bajaradi. BMTTD barqaror rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash, qashshoqlikni tugatish, ayollar huquqlarini ilgari surish va imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, oqilona boshqaruv va qonun ustuvorligini mustahkamlash maqsadida ko‘plab mamlakatlar bilan hamkorlikda ish olib boradi.

Меморандум о сотрудничестве подписан между Национальным центром и ПРООН
10 декабря между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Программой развития Организации Объединенных Наций (ПРООН) был подписан меморандум о сотрудничестве. Церемония подписания документа состоялась в рамках торжественного мероприятия, организованного в Доме прав человека по случаю Международного дня прав человека.
Меморандум подписали Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзи и директор Национального центра Акмал Саидов.
Стороны отметили, что общей целью сотрудничества является содействие осуществлению ключевых реформ, направленных на повышение прозрачности и подотчетности, а также внедрение деловой практики, уважающей права человека. Это, в свою очередь, будет способствовать созданию более инклюзивной, устойчивой и конкурентоспособной на международном уровне деловой среды.
Настоящий меморандум направлен на разработку конкретных механизмов защиты прав и свобод человека в приоритетных областях, начиная от борьбы с бедностью и неравенством и заканчивая обеспечением качественного образования, содействием гендерному равенству, укреплением устойчивых институтов и обеспечением равного и справедливого доступа к правосудию.
Узбекская сторона выразила искреннюю благодарность ПРООН за практическую помощь в подготовке национальных обзоров и докладов по ЦУР, а также за содействие в четком отражении неразрывной связи между социально-экономическим развитием и уважением прав человека.
Добавим, что имея глобальное присутствие почти в 170 странах мира, ПРООН во многом выступает в качестве оперативного подразделения Организации Объединенных Наций на страновом уровне. ПРООН сотрудничает со многими странами в целях поддержки устойчивого развития, искоренения бедности, содействия и расширения прав и возможностей женщин, а также укрепления надлежащего управления и верховенства права.