O‘zbekiston Jenevada ko‘chirilgan va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar huquqlarini himoya qilish tajribasini taqdim etadi
15-17-dekabr kunlari Jeneva shahrida 2025 yilgi Qochoqlar bo‘yicha global forum taraqqiyoti sharhi – yuqori mansabdor shaxslarning ikkinchi uchrashuvi bo‘lib o‘tmoqda. Uchrashuvda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi ishtirok etmoqda.
Uchrashuv BMTning Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi tomonidan Shveysariya Konfederatsiyasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
Tadbir Qochoqlar ishlari bo‘yicha global kelishuv maqsadlarini amalga oshirish natijalarini sarhisob qilish, 2019 va 2023-yillardagi Qochoqlar bo‘yicha global forumlarda davlatlar tomonidan olingan majburiyatlarning bajarilishini baholash, shuningdek, xalqaro birdamlik va mas’uliyatni adolatli taqsimlash mexanizmlarini mustahkamlashga qaratilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasi ko‘chirilgan va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar huquqlarini himoya qilish sohasidagi milliy tajriba va yutuqlarni taqdim etadi. O‘zbekiston xalqaro standartlarga muvofiq milliy huquqiy bazani izchil mustahkamlab bormoqda, jumladan, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning huquq va erkinliklari kafolatlari mustahkamlangan.
#IBelong global kampaniyasi doirasida Yangi O‘zbekiston fuqarosizlik darajasini kamaytirishda sezilarli yutuqlarga erishdi – 85 ming nafardan ortiq kishi fuqarolikka ega bo‘ldi. Bugungi kunda mamlakat Markaziy Osiyo mintaqasida fuqarosizlikning oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha eng barqaror natijalardan birini qo‘lga kiritdi.
Qo‘shni Afg‘onistondagi insonparvarlik inqirozi sharoitida O‘zbekiston BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Termiz shahridagi mintaqaviy insonparvarlik logistika markazini ishga tushirishni qo‘llab-quvvatlab, asosiy yordam vositalarini Afg‘oniston va uning tashqarisiga tezkor yetkazib berishga ko‘maklashdi.
Forum doirasida qochoqlar va ularni qabul qiluvchi davlatlarga ko‘rsatiladigan yordamni kengaytirish masalalarini muhokama qilish, bu boradagi majburiyatlarning bajarilishini tahlil etish, shuningdek, O‘zbekiston va boshqa davlatlar tomonidan aholining zaif qatlamlarini himoya qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma’lumot almashish rejalashtirilgan. Xalqaro hamkorlik doirasida sheriklikni rivojlantirish va ilg‘or tajribalar almashishga alohida e’tibor qaratiladi.
O‘zbekistonning Global forumdagi ishtiroki mamlakatning xalqaro majburiyatlarini bajarishga sodiqligini va majburiy ko‘chirilgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha barqaror yechimlar ishlab chiqish uchun hissa qo‘shishga intilishini tasdiqlaydi.

Узбекистан представит в Женеве опыт по защите прав перемещённых лиц и лиц без гражданства
15–17 декабря 2025 года в г. Женеве делегация Республики Узбекистан во главе с директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым принимает участие во второй встрече высокопоставленных должностных лиц — Обзоре прогресса Глобального форума по беженцам 2025 года.
Встреча проходит в рамках Совещания, организованного Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) совместно с Швейцарской Конфедерацией.
Мероприятие направлено на подведение итогов реализации целей Глобального соглашения по делам беженцев, оценку выполнения государствами обязательств, взятых на Глобальных форумах по беженцам 2019 и 2023 годов, а также на укрепление международной солидарности и механизмов справедливого распределения ответственности.
Делегация Узбекистана представит национальный опыт и достижения в сфере защиты прав перемещённых лиц и лиц без гражданства. Узбекистан последовательно укрепляет национальную правовую базу в соответствии с международными стандартами, включая закрепление в новой редакции Конституции гарантий прав и свобод иностранным гражданам и лицам без гражданства.
В рамках глобальной кампании #IBelong Новый Узбекистан добился значительного прогресса в снижении уровня безгражданства — более 85 000 человек получили гражданство. Сегодня страна демонстрирует один из наиболее устойчивых результатов в регионе Центральной Азии в вопросах предотвращения и устранения безгражданства.
В контексте гуманитарного кризиса в соседнем Афганистане Узбекистан поддержал развёртывание регионального гуманитарного логистического хаба УВКБ ООН в городе Термез, содействуя быстрой доставке основных предметов помощи в Афганистан и за его пределы.
В рамках Форума планируется обсуждение вопросов расширения поддержки беженцев и стран-принимающих государств, анализ выполнения ранее взятых обязательств, а также обмен информацией о мерах, предпринимаемых Узбекистаном и другими государствами по защите уязвимых категорий населения. Особое внимание будет уделено развитию партнёрств и обмену передовыми практиками в контексте международного сотрудничества.
Участие Узбекистана в Глобальном форуме подтверждает приверженность страны выполнению международных обязательств и стремление вносить вклад в выработку устойчивых решений по защите прав вынужденно перемещённых лиц.