Toshkent shahar “SHAROIT PLYUS” nogironlar jamoat birlashmasi “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi
Joriy yilning 10-dekabr kuni poytaxtimizdagi Inson huquqlari uyida Xalqaro inson huquqlari kuniga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish hamda ushbu sohani rivojlantirishga munosib hissa qo‘shgan bir guruh faollar va tashkilotlar orasida NJB «SHAROIT PLYUS» ham taqdirlandi.
Biz uchun quvonarlisi, Toshkent shahar “SHAROIT PLUS” nogironlar jamoat birlashmamiz inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi nodavlat notijorat tashkilotlardagi samarali faoliyati uchun yuksak mukofot — “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan mukofotlandi.
Mukofotni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Saidov Akmal Xolmatovich tantanali ravishda topshirdi. Tadbirda BMT Taraqqiyot dasturi, EXHT va boshqa xalqaro tashkilotlar vakillari ham ishtirok etib, inson huquqlari yo‘lidagi hamkorlikni e’tirof etdilar.
Ushbu yuksak e’tirof “SHAROIT PLYUS” jamoasi uchun nafaqat faxr, balki kelajakdagi faoliyatimiz uchun yanada kuchliroq motivatsiya manbai bo‘ldi. Biz ushbu mukofotni tashkilotimizning har bir a’zosi, ko‘ngillilari va hamkorlarining mehnatiga berilgan yuksak baho deb bilamiz. Bu ko‘krak nishoni bizga bildirilgan ishonch ramzi bo‘lib, zimamizga yanada katta mas’uliyat yuklaydi.
“SHAROIT PLYUS” NJB o‘z oldiga qo‘ygan ezgu maqsadlaridan og‘ishmaydi. Biz nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish, ular uchun jamiyatda teng imkoniyatlar yaratish va inklyuziv muhitni rivojlantirish borasidagi ishlarimizni yanada shijoat bilan davom ettiramiz. Bunday maqsad va vazifalarimizni amalga oshirish uchun HuquqPlus.uz — Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun maxsus huquqiy axborot veb-portalimizni rivojlantiramiz.
Bizni qo‘llab-quvvatlagan barcha hamkorlarimizga va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markaziga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz.
Ma’lumot uchun: “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida” 2020-yil 22-iyundagi PF-6012-son Farmoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 3-noyabrdagi 685-sonli Qarori bilan tasdiqlangan «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni to‘g‘risidagi nizomga asosan, har yili inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish hamda sohani rivojlantirish ishlariga munosib hissa qo‘shgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va tashkilotlar hamda xalqaro tashkilot vakillari taqdirlanadi.
Foto: «SHAROIT PLYUS» NJB va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining matbuot xizmati

ООИ «ШАРОИТ ПЛЮС» награждено нагрудным знаком «За защиту прав человека»
10 декабря текущего года в Доме прав человека в нашей столице состоялось торжественное мероприятие, посвящённое Международному дню прав человека. В числе группы активистов и организаций, внёсших достойный вклад в защиту прав и свобод человека, а также в развитие данной сферы, была награждена и наша организация ООИ «ШАРОИТ ПЛЮС».
Особенно радостно для нас, что Общественное объединение инвалидов г. Ташкента «ШАРОИТ ПЛЮС» за эффективную деятельность среди негосударственных некоммерческих организаций (ННО) в сфере защиты прав человека было удостоено высокой награды — нагрудного знака «За защиту прав человека».
Награду в торжественной обстановке вручил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Саидов Акмал Холматович. В мероприятии также приняли участие представители Программы развития ООН, ОБСЕ и других международных организаций, которые отметили сотрудничество на пути защиты прав человека.
Данное высокое признание стало для команды «ШАРОИТ ПЛЮС» не только предметом гордости, но и источником ещё более сильной мотивации для нашей дальнейшей деятельности. Мы рассматриваем эту награду как высокую оценку труда каждого члена нашей организации, волонтёров и партнёров. Этот нагрудный знак является символом оказанного нам доверия и возлагает на нас ещё большую ответственность.
ООИ «ШАРОИТ ПЛЮС» не отступает от поставленных перед собой благородных целей. Мы с ещё большим энтузиазмом продолжим работу по защите прав лиц с инвалидностью, созданию для них равных возможностей в обществе и развитию инклюзивной среды. Для реализации этих целей и задач мы будем развивать HuquqPlus.uz — наш специализированный правовой информационный веб-портал для лиц с инвалидностью.
Выражаем искреннюю благодарность всем нашим партнёрам, которые нас поддержали, а также Национальному центру Республики Узбекистан по правам человека.
Для справки: нагрудный знак «За защиту прав человека» учреждён на основании Указа Президента Республики Узбекистан № PF-6012 от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека», а также Положения о нагрудном знаке «За защиту прав человека», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 ноября 2020 года № 685. Ежегодно данной наградой отмечаются граждане и организации Республики Узбекистан, а также представители международных организаций, внёсшие достойный вклад в защиту прав и свобод человека и развитие данной сферы.
Фото: ННО «ШАРОИТ ПЛЮС» и пресс-служба Национального центра Республики Узбекистан по правам человека