6 yanvar kuni Pokiston poytaxti – Islomobod shahrida Islom hamkorlik tashkiloti (IHT) Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining 7-xalqaro seminari boshlandi. Anjuman “Korrupsiyaga qarshi kurashish – insonning barcha huquqlari va barqaror taraqqiyotni to‘liq amalga oshirishga doir dastlabki axborot” mavzusiga bag‘ishlangan.
Xalqaro tadbirni IHTning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi raisi Hoji Ali Achikgul kirish so‘zi bilan ochdi. IHT Bosh kotibi o‘rinbosari Asqar Musinov, Pokiston Tashqi ishlar vaziri Shoh Mahmud Kurayshiy anjuman qatnashchilarini qutladi. BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Mishel Bacheletning videomurojaati namoyish qilindi.
An’anaviy yillik seminar Pokiston Islom Respublikasi hukumati va BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Tadbirda IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi a’zolari, shuningdek, turli xalqaro tashkilotlar ekspertlari, IHTga a’zo va kuzatuvchi maqomidagi mamlakatlar hamda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha milliy muassasalar vakillari qatnashmoqda.
Xalqaro anjumanda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatilla Tillaboev ishtirok etmoqda.
Korrupsiya – keng changal yozgan global muammo bo‘lib, inson hayotining barcha sohalariga daxl qilishi hamda jamiyat va davlatning barcha darajalardagi faoliyatiga surunkali salbiy ta’sir ko‘rsatishi bilan nihoyatda xatarlidir. Birlashgan Millatlar Tashkilotining so‘nggi ma’lumotlariga qaraganda, korrupsiya, ya’ni pora va o‘marilgan mablag‘lar oqibatida yuzaga kelayotgan global yo‘qotishlar har yili 3,6 trillion dollar hajmidagi ulkan miqdorni tashkil etmoqda. Bu, o‘z navbatida, dunyodagi barqaror taraqqiyot, ayniqsa, rivojlanayotgan mamlakatlarning o‘sishi yo‘lida jiddiy to‘siq bo‘lmoqda.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining e’tirof etishicha, xalqaro hamjamiyat keng ko‘lamdagi korrupsiya inson huquqlariga halokatli ta’sir ko‘rsatishini tobora chuqur anglab yetmoqda. Bu omil, ayniqsa, korrupsiya ta’sirida hukumatlarning inson huquqlari sohasidagi o‘z majburiyatlarini bajarish va Barqaror rivojlanish maqsadlarini to‘liq amalga oshirish borasidagi layoqatini susaytirishi, oqibatda esa jamoatchilikning o‘z mamlakatlari hukumatlariga ishonchsizligi ortishi misolida yaqqol ko‘rinadi.
IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining faoliyat ko‘lami sohalariga insonning barcha huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilish, jumladan, IHTga a’zo davlatlarning taraqqiyot huquqini qo‘llab-quvvatlash ham kiradi. Shu ma’noda, xalqaro seminarda korrupsiyaga qarshi kurashning eng maqbul modelini aynan inson huquqlari nuqtai nazaridan kelib chiqib shakllantirish istiqbollari muhokama qilinmoqda.
Seminar 7 yanvar kuni o‘z ishini yakunlaydi. Xalqaro anjuman nihoyasida yakuniy hujjat qabul qilinishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun: Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya – IHTning muntazamlik asosida faoliyat olib boradigan mustaqil tuzilmasidir. U IHTga a’zo mamlakatlar Tashqi ishlar vazirlari Kengashining 2011 yil 28-30 iyun kunlari Astanada bo‘lib o‘tgan 38-sessiyasida qabul qilingan rezolyusiyaga muvofiq tuzilgan.
Komissiya IHTning nizom  va deklaratsiyalarida, shuningdek, inson huquqlari borasida umum e’tirof etilgan hujjatlarda  qayd etilgan fuqarolik, siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy huquqlarni islom qadriyatlari bilan muvofiq holda mustahkamlab borish bilan shug‘ullanadi. U, shuningdek, davlatlararo muloqotni rivojlantirishga xizmat qiladi.
IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining 2017 yil 10-11 iyul kunlari Kot d’Ivuarda bo‘lib o‘tgan 44-sessiyasi doirasidagi saylovda IHTning Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasiga Osiyo qit’asidan O‘zbekiston vakili – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov a’zo bo‘lgan. So‘ng 2018-2021 yillarda A.Saidov Komissiya raisi sifatida faoliyat olib bordi.
IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining 6-seminari 2019 yil 7-8 oktyabr kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan. O‘shanda yillik seminar “Tinchliksevar, demokratik jamiyatlar barpo etish va barqaror rivojlanish yo‘lida yoshlar huquqlarini rag‘batlantirish va himoya qilishning ahamiyati” mavzusida tashkil etilgandi.

Представитель НЦПЧ принимает участие в семинаре ОИС по борьбе с коррупцией
6 января в столице Пакистана городе Исламабаде начал работу 7-ой международный семинар Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) Организации исламского сотрудничества (ОИС). Тема мероприятия - «Борьба с коррупцией – предварительное условие для полного осуществления всех прав человека и устойчивого развития».
Международный семинар открыл председатель НПКПЧ ОИС Ходжи Али Ачикгул. С приветственными словами к участникам обратились заместитель Генерального секретаря ОИС Аскар Мусинов, министр иностранных дел Пакистана Шах Мехмуд Куреши, а также через видеообращение - Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет.
Традиционный ежегодный семинар был организован в сотрудничестве с Правительством Исламской Республики Пакистан и Управлением Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека. В мероприятии принимают участие члены Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС, а также эксперты из различных международных организаций, представители стран-членов и государств-наблюдателей Организации исламского сотрудничества, а также национальных правозащитных институтов.
В том числе, участником форума является первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Мирзатилла Тиллабоев.
Коррупция - широко распространенная глобальная проблема, которая затрагивает все аспекты жизни человека и имеет далеко идущие негативные последствия для всех уровней общества и государства. По последним оценкам Организации Объединенных Наций, глобальные убытки от коррупции составляют колоссальную сумму в 3,6 триллиона долларов в год. Это, в свою очередь, является серьезным препятствием для устойчивого развития в мире, особенно в развивающихся странах.
Совет ООН по правам человека признает растущее осознание международным сообществом разрушительных последствий широко распространенной коррупции для прав человека. Это особенно очевидно в случае коррупции, которая подрывает способность правительств выполнять свои обязательства в области прав человека и в полной мере реализовывать цели в области устойчивого развития, что приводит к росту недоверия общественности к своим правительствам.
В сферу деятельности Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС входит поощрение и защита всех прав человека, включая продвижение прав на развитие в государствах-членах Организации исламского сотрудничества. В этой связи на международном семинаре обсуждаются перспективы формирования наиболее оптимальной модели противодействия коррупции с точки зрения прав человека.
Планируется, что по результатам обсуждений в ходе двухдневного международного семинара его участниками будет принят итоговый документ.
Для информации: НПКПЧ является независимой структурой Организации исламского сотрудничества, действующей на регулярной основе. Комиссия учреждена в соответствии с постановлением, принятым на 38-м заседании Совета министров иностранных дел стран-участниц ОИС, которое состоялось 28-30 июня 2011 года в Астане.
Комиссия привержена укреплению гражданских, политических, социальных и экономических прав, закрепленных в Хартии и декларациях ОИС, а также в общепризнанных документах по правам человека в соответствии с исламскими ценностями. Это также способствует развитию межгосударственного диалога.
Акмал Саидов, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, с 2018 года избирался на 3 года членом НПКПЧ ОИС. В 2019-2020 годы являлся председателем Независимой Постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества.
7-8 октября 2019 года в г. Ташкенте состоялся Шестой международный семинар Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества (НПКПЧ ОИС) на тему «Важность поощрения и защиты прав молодежи для построения мирных демократических обществ и устойчивого развития».