Parlamentlararo Ittifoqning Dubaydagi yig‘ilishida O‘zbekiston vakili ishtirok etadi
26-27 fevral kunlari Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
Ijroiya qo‘mita yig‘ilishida joriy yilda o‘tkaziladigan Parlamentlararo Ittifoqning 144-Assambleyasi kun tartibi bilan bog‘liq masalalar muhokama etiladi. Jumladan, 144-Assambleyaga tayyorgarlikning borishi, Parlamentlararo Ittifoqning BMTdagi siyosiy loyihasi, ochiqlik hisobotiga rioya etish holati, 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Kommunikatsiya strategiyasining dastlabki loyihasi ko‘rib chiqiladi.
Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi Martin Chungongning taklifiga ko‘ra, ushbu yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ishtirok etadi. A.Saidov 2020 yildan buyon Parlamentlararo Ittifoqning Vitse-prezidenti hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: Parlamentlararo Ittifoq 1889 yilda tashkil etilgan. Hozirgi vaqtda 179 ta mamlakat parlamenti mazkur nufuzli parlamentlararo tashkilotga a’zodir.
Parlamentlararo Ittifoq BMT bilan yaqindan hamkorlikda ishlaydi. Parlamentlararo Ittifoqqa BMT Bosh Assambleyasida kuzatuvchi tashkilot maqomi berilgan.
O‘zbekiston 2017 yil oktyabrida Parlamentlararo Ittifoqqa a’zo bo‘lgan va uning 138-141-Assambleyalarida ishtirok etgan. Xususan,  Parlamentlararo Ittifoqning 2019 yil 18 oktyabrda bo‘lib o‘tgan 141-Assambleyasida Yevroosiyo guruhidan – O‘zbekiston parlamenti namoyandasi A.Saidov Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi a’zosi etib saylangan.

Узбекистан будет представлен на заседании Межпарламентского союза
Узбекистан будет представлен на заседании Исполкома Межпарламентского союза, которое пройдет 26-27 февраля в г. Дубай (ОАЭ).
По приглашению Генерального секретаря Межпарламентского союза (МПС) Мартина Чунгонга на заседании примет участие первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов, который является вице-президентом МПС.
На заседании Исполкома будут обсуждены вопросы, связанные с повесткой дня 144-й Ассамблеи Межпарламентского союза, которая состоится в этом году. В частности, будут рассмотрены ход подготовки к 144-й Ассамблее, представленный МПС политический проект в ООН, статус исполнения Отчета о прозрачности, первоначальный проект Коммуникационной стратегии на 2022-2026 годы.
Отметим, что Межпарламентский союз основан в 1889 году. В настоящее время членами этой влиятельной межпарламентской организации являются парламенты 179 стран.
МПС тесно сотрудничает с Организацией Объединенных Наций. Межпарламентскому союзу предоставлен статус наблюдателя в Генеральной Ассамблее ООН.
Узбекистан возобновил членство в Межпарламентском союзе в октябре 2017 года и участвовал в 138-143 Ассамблеях МПС. В частности, на 141-й Ассамблее 18 октября 2019 года Акмал Саидов от Евразийской группы, куда входит Олий Мажлис Узбекистана, был избран членом Исполкома Межпарламентского союза.