O‘zbekiston IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi sessiyasida ishtirok etdi
AR-RIYOD,  26-may.  /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston delegatsiyasi Saudiya Arabistonining Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasining 19-xalqaro sessiyasida ishtirok etdi, deb xabar  bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mamlakatimiz delegatsiyasiga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatillo Tillaboyev, IHTdagi doimiy vakil, elchi Ulug‘bek Maqsudov boshchilik qildi.
Sessiyada «IHTga aʼzo davlatlarda inson huquqlarini taʼminlash hamda himoya qilishda Inson huquqlari milliy institutlarining ahamiyati» mavzusi muhokama qilindi.
Anjumanning  tantanali ochilishida komissiya raisi Hoji Ali Achikgyul IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi  aʼzolari, tashkilotga aʼzo davlatlar, kuzatuvchi maqomidagi davlatlar, Inson huquqlari himoyasi bo‘yicha milliy institutlar vakillarini hamda xalqaro tashkilotlar ekspertlarni qutladi.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi bilan hamkorlikda ilk marotaba o‘tkazilayotgan ushbu sessiyada inson huquqlarini himoya qilish, shuningdek, taraqqiyotga ko‘maklashishning eng munosib modellarini shakillantirish istiqbollari, IHTga aʼzo davlatlar huquqlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Mirzatillo Tillaboyev o‘z chiqishida O‘zbekiston inson huquqlari milliy institutlari tomonidan inson huquqlarini himoya qilishda erishilgan so‘nggi muvaffaqiyatlar va mamlakatimizning BMT inson huquqlari tuzilmalari hamda Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi bilan yaqin hamkorligiga oid maʼlumotlarni o‘rtoqlashdi.
Sessiya doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi va IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi o‘rtasida O‘zaro anglashuv  Memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjatni O‘zbekiston tomonidan Mirzatillo Tillaboyev, IHT Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi nomidan -  komissiya raisi Hoji Ali Achikgyul imzoladi.

Узбекистан участвует в работе сессии Независимой постоянной комиссии ОИС по правам человека
ЭР-РИЯД, 24 мая. /ИА «Дунё»/. Узбекистан принимает участие в работе 19-й сессии Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) Организации исламского сотрудничества (ОИС), которая начала свою работу в городе Джидде (Саудовская Аравия), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Делегацию нашей страны возглавляет первый заместитель директора Национального центра по правам человека (НЦПЧ) Мирзатилло Тиллабаев и Постоянный представитель Узбекистана в ОИС, посол Улугбек Максудов.
Тема текущей сессии – «Роль национальных институтов по правам человека в продвижении и защите прав человека в государствах-членах ОИС».
Сессию открыл председатель комиссии хаджи Али Ачикгюль, который обратился с приветственными словами к участникам мероприятия – членам НПКПЧ ОИС, представителям стран-членов и государств-наблюдателей организации, национальных правозащитных институтов, экспертам международных организаций.
В ходе тематической сессии, которая впервые проводится совместно с Управлением Верховного комиссара по правам человека ООН, обсуждены перспективы формирования наиболее оптимальных национальных моделей защиты всех прав человека, включая продвижение прав на развитие в государствах-членах организации исламского сотрудничества.
Глава узбекской делегации Мирзатилло Тиллабаев в своем выступлении информировал о последних достижениях, достигнутых национальными правозащитными институтами Узбекистана в сфере защиты прав человека, тесном сотрудничестве НЦПЧ со структурами по правам человека ООН и НПКПЧ ОИС.
В рамках сессии состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между НЦПЧ и НПКПЧ ОИС.
Документ подписали с узбекской стороны первый заместитель директора НЦПЧ Мирзатилло Тиллабаев, со стороны НПКПЧ ОИС – председатель комиссии хаджи Али Ачикгюль.