Xalqaro ekologiya huquqiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi
6 iyun kuni xalqaro ekologiya huquqiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Tadbir Butunjahon atrof muhit muhofazasiga bag‘ishlangan “Blishenko o‘quvlari” XVIII xalqaro kongressi doirasida tashkil etildi.
“Blishenko o‘quvlari” Rossiya xalqlar do‘stligi universitetining Xalqaro huquq kafedrasi tomonidan 2002 yildan buyon o‘tkazib kelinmoqda. U taniqli xalqaro yurist, professor Igor Blishenko xotirasiga bag‘ishlangan.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov “Butunjahon ekologiya xartiyasi: xalqaro ekologiya huquqini kodifikatsiyalashtirishning yangi bosqichi” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzada ta’kidlanganidek, Butunjahon ekologiya xartiyasini qabul qilish tashabbusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tomonidan BMT Bosh Assambleyasi sessiyasida ilgari surilgan bo‘lib, BMTning ekologiya sohasidagi yangi siyosatiga asos solishga qaratilgan.

Состоялся круглый стол «Международное экологическое право»
6 июня состоялся круглый стол «Международное экологическое право» в рамках XVIII Международного конгресса «Блищенковские чтения», приуроченный ко Всемирному дню окружающей среды.
«Блищенковские чтения» проводятся кафедрой международного права РУДН с 2002 года и посвящены памяти профессора Игоря Павловича Блищенко, известного юриста-международника.
На мероприятии выступил первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека А.Х. Саидов с докладом «Всемирная экологическая хартия: новый этап в кодификации международного экологического права». Инициатива принятия Всемирной экологической хартии была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым на сессии Генеральной Ассамблеи ООН и которая призвана заложить основы новой экологической политики Организации Объединённых Наций.