Joriy yil 21 iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida shu mavzuga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Keng qamrovli konstitutsiyaviy islohotlar muhokamasi doirasida oflayn va onlayn tarzda o‘tkazilgan ushbu tadbir YuNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov va YuNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade davra suhbati ishtirokchilarini qutlar ekan, mavzuning dolzarb va o‘ta muhim jihatlariga to‘xtaldi.
Tadbir ishtrokchilari Prezident Shavkat Mirziyoevning Asosiy qonunda “O‘zbekiston – ijtimoiy davlat” degan g‘oyani mustahkamlashga qaratilgan taklifini yuqori baholadilar. Bu taklif davlat rahbari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o‘zgartirish kiritish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan Konstitutsiyaviy komissiya a’zolari bilan joriy yil 20 iyunda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda bildirilgandi.
Ijtimoiy davlat – ijtimoiy tafovutlarni kamaytirish, muhtojlarga yordam berish bo‘yicha samarali siyosat olib boradigan davlat modelidir. Shu ma’noda, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan davlatning fuqarolarni yashash uchun zarur uy-joy bilan ta’minlash, oilaning iqtisodiy va ma’naviy asoslarini mustahkamlash, bolaning manfaatlari, jismoniy, aqliy va madaniy jihatdan to‘laqonli rivojlanishi uchun barcha sharoitlarni yaratish, nogironligi bo‘lgan shaxslarni qo‘llab-quvvatlash, inson sog‘ligi va atrof muhitni muhofaza qilishga taalluqli normalar Konstitutsiyada o‘z aksini topishi taklif etilgani juda muhim.
Davlatimiz rahbarining Konstitutsiyamizda davlat iqtidorli yoshlarni, ularning moddiy ahvolidan qat’i nazar, doimo qo‘llab-quvvatlashini mustaqil qoida sifatida belgilab qo‘yish zarurligi haqidagi takliflari ham keng qo‘llab-quvvatlandi. Bu tashabbuslar oila, bolalar, yoshlar, keksalar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, mamlakat ichkarisi yoki tashqarisida yashayotgan barcha fuqarolarimiz huquqlari va manfaatlarini konstitutsiyaviy kafolatlashga qaratilgani bilan diqqatga sazovordir.
Davra ishtirokchilarining fikricha, Prezident Shavkat Mirziyoev Asosiy qonunimizga “Ota-onalar o‘z farzandlari voyaga yetguniga qadar ularning tarbiyasi, ta’lim olishi, sog‘lig‘i, to‘laqonli va barkamol rivojlanishi to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qilish huquqiga ega va bunga majburdir”, degan qoida kiritishni taklif etgani ham ulkan ahamiyatga ega. Bu yosh avlod taqdiri uchun mas’uliyatni yanada oshirishga xizmat qiladi.
A.Saidov qayd etganidek, aholining 40 foizi bolalardan iborat bo‘lgan O‘zbekistonda bola huquqlarini har tomonlama ta’minlash va himoya qilish masalasi o‘ta dolzarbdir. Mamlakatda ayni sohada bolalarning huquqlarini ta’minlash, ma’naviy, intellektual, jismoniy va axloqiy rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan qirqdan ziyod qonun va huquqiy hujjatlar qabul qilingani ham buni tasdiqlaydi.
M.Mamedzade o‘z chiqishida: “Konstitutsiyaviy islohotlar jarayonida bola huquqlari to‘g‘risidagi normalarni kuchaytirish, xususan, bolaning eng maqbul manfaatlarini hisobga olish, kamsitmaslik, zo‘ravonlik va shafqatsiz muomalani taqiqlash, bolalarni ekspluatatsiya qilishga yo‘l qo‘ymaslik prinsiplari, kafolatlangan xizmat ko‘rsatish va odil sudlov imkoniyatlaridan foydalanish huquqini ta’minlash masalalari har doim va hamma joyda, ayniqsa, aholisining uchdan bir qismini bolalar tashkil etuvchi O‘zbekistonda nihoyatda ahamiyatlidir”, deb ta’kidladi.
Muloqot doirasida bola huquqlariga oid qoidalar mustahkamlab qo‘yilgan 47 ta davlat Konstitutsiyalari qiyosiy tahlil etildi. Bu boradagi taqdimot bilan Irlandiya hukumatining Bolalarni himoya qilish bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Konor O’Mahoni chiqish qildi. Xorijiy ekspertning so‘zlariga qaraganda, konstitutsiyaviy o‘zgarishlar jarayonida takliflarning yoshlar tashkilotlari va bevosita navqiron avlod vakillari ishtirokida muhokama qilinishi  juda zarur.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar Ombudsmani) Aliya Yunusova O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga bola huquqlari to‘g‘risidagi qoidalar kiritish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdi.
Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Oliy sud, Bosh prokuratura, Maktabgacha ta’lim vazirligi, Xalq ta’limi vazirligi, Fanlar akademiyasining Davlat va huquq instituti, Barqaror taraqqiyot markazi, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz vakillari qatnashdi.
Ishtirokchilar tomonidan Konstitutsiyaga bola huquqlari to‘g‘risidagi qoidalarni kiritish yuzasidan aniq takliflar ilgari surildi.

Права ребенка закреплены в Конституциях разных стран
21 июня т. г. в рамках широкого обсуждения конституционных реформ, осуществляемых в Республике Узбекистан, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Представительством Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане был проведен круглый стол на тему: «Положения о правах ребенка в Конституциях мира».
К участникам мероприятия с приветственной речью обратились директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов и глава Представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде.
Участниками «круглого стола» была дана высокая оценка предложению Президента страны Шавката Мирзиёева о необходимости закрепления в Конституции идеи «Узбекистан – социальное государство». Такое предложение главы государства было озвучено 20 июня на встрече с членами Конституционной комиссии.
Социальное государство нацелено на создание достойных условий жизни для всех, где никто не остается без внимания, один на один со своими проблемами. Поэтому предложено отразить в Основном законе обязанности государства по обеспечению населения жильем, укреплению экономических и духовных основ семьи, созданию всех условий для обеспечения интересов и полноценного развития детей, поддержке лиц с ограниченными возможностями, охране здоровья человека и окружающей среды.
Особую поддержку участников «круглого стола» получили инициативы Президента Республики Узбекистан о защите семьи, детей и молодежи, в частности о том, что  «забота государства о мужчинах и женщинах, семьях и детях, молодежи и престарелых, лицах с инвалидностью, всех людях, будь то в стране или за рубежом, должна быть закреплена в Конституции».
Как отметил в приветственном слове А. Саидов, для Узбекистана, где 40% населения составляют дети, обеспечение и защита прав детей во всех отношениях имеет принципиальное значение. Доказательством тому являются более 40 принятых законодательных и правовых актов по обеспечению прав ребёнка, на основе которых создан правовой механизм содействия духовному, интеллектуальному, физическому и нравственному развитию детей.
«Возможность включения в повестку дня по пересмотру Конституции вопросов прав ребенка, таких как принцип учета наилучших интересов ребенка, недискриминация, запрет насилия, жестокого обращения, пренебрежения и эксплуатации детей, право на участие и доступ к гарантированным базовым услугам и к правосудию, актуальны везде и всегда, особенно в контексте Узбекистана, где больше трети всего населения составляют дети», - заявил глава Представительства ЮНИСЕФ Мунир Мамедзаде.
В ходе встречи был представлен сравнительный анализ закрепления положений о правах ребенка в Конституциях 47 государств. С презентацией на эту тему выступил Специальный докладчик Правительства Ирландии по вопросам о защите детей Конор О’Махони. По словам международного эксперта, в процессе конституционных реформ важно проводить широкие обсуждения с участием представителей молодежных организаций и самой молодежи.
Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (Детский Омбудсман) Алия Юнусова выступила с предложениями о включении положений о правах ребенка в Конституцию Республики Узбекистан.
В работе круглого стола приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства дошкольного образования, Министерства народного образования Республики Узбекистан, Института Государства и права при Академии наук страны, Центра устойчивого развития, Национального центра по правам человека.
Участниками были даны конкретные предложения по дальнейшим шагам в  конституционном закреплении положений о правах ребенка в Конституции Республики Узбекистан.