O‘zbekiston — Qirg‘iziston: parlamentlararo aloqalar yanada mustahkamlanadi
2022 yil 27 oktyabr kuni Samarqand shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga a’zo davlatlar Parlamentlararo Assambleyasining (MDH PA) kuzgi sessiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddin Ismoilov Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi(Raisi) Toragasi Nurlanbek Shakiev bilan uchrashdi.
Ta’kidlanganidek, davlatlarimiz rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va ular o‘rtasida o‘rnatilgan ochiq, ishonchga tayangan muloqot tufayli O‘zbekiston-Qirg‘iziston munosabatlari bugungi kunda yuksak darajaga ko‘tarildi.
— Qirg‘iziston biz uchun yaqin qo‘shni, bizni ko‘p asrlik do‘stlik rishtalari, umumiy tarix, til, madaniyat, an’ana va urf-odatlarimiz yaqinligi bog‘lab turgan qardosh davlatdir. Biz strategik sheriklik tamoyillariga asoslangan ikki tomonlama do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini har tomonlama chuqurlashtirish tarafdorimiz, — dedi N.Ismoilov o‘z nutqida.
Uchrashuvda keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarning bosqichma-bosqich rivojlanib borayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy va iqtisodiy sohadagi muloqotlarning faollashgani ijobiy baholandi.
O‘z navbatida, N.Shakiev O‘zbekiston iqtisodiy-siyosiy jihatdan jadal rivojlanayotgan davlat sifatida dunyo hamjamiyatida munosib o‘rin egallayotganini e’tirof etib, Prezident Shavkat Mirziyoev rahbarligida mamlakatda olib borilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar e’tirof etildi.
Muloqotda tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlikni yanada taraqqiy ettirishdan manfaatdor ekanliklari qayd etildi. Xususan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi parlament muloqotini faollashtirish, qonun ijodkorligi faoliyatining barcha yo‘nalishlarida o‘zaro tajriba almashish yuzasidan fikrlar almashildi.
Shuningdek, hududlararo hamkorlikni yanada kengaytirishda parlamentlar rolini oshirish, chegaradosh viloyatlar deputatlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni faollashtirish va erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma ish rejasini ishlab chiqish taklifi ilgari surildi.
Samimiy va do‘stona ruhda o‘tgan uchrashuvda tomonlar hamkorlik rishtalarini yangi bosqichga olib chiqishga kelishib oldilar.

Узбекистан — Кыргызстан: курс на укрепление межпарламентских отношений
27 октября 2022 года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддин Исмоилов встретился с Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Нурланбеком Шакиевым.
Отмечено, благодаря твердой политической воле глав двух государств и установившемуся между ними открытому доверительному диалогу узбекско-кыргызские отношения сегодня вышли на беспрецедентно высокий уровень.
— Кыргызстан для нас – близкий сосед, братская страна, с которой нас связывают многовековые узы дружбы, общая история, близость языка, культуры, традиций и обычаев. Мы на основе принципов стратегического партнерства настроены на полномасштабное углубление двусторонних дружеских и добрососедских отношений, — отметил в своей речи Н.Исмоилов.
В ходе встречи положительно оценено поэтапное развитие в последние годы двусторонних отношений, активизация политического и экономического диалогов между нашими странами.
В свою очередь Н.Шакиев признал, что Узбекистан занимает достойное место в мировом сообществе как экономически и политически динамично развивающаяся страна, и высоко оценил широкомасштабные демократические реформы, проводимые в стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В ходе диалога отмечено, что стороны заинтересованы в дальнейшем развитии межпарламентского диалога между двумя странами. В частности, состоялся обмен мнениями по активизации парламентского диалога между нашими странами, обмену опытом по всем направлениям законотворческой деятельности.
Стороны предложили активно взаимодействовать в повышении роли парламентов в деле дальнейшего расширения межрегионального взаимодействия, активизировать прямые контакты между депутатами приграничных регионов и разработать совместный план-работы по реализации достигнутых договоренностей.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружеской атмосфере, стороны договорились вывести сотрудничество на новый уровень.