Qonun ustuvorligi va odil sudlov: ularni samarali ta’minlash masalalari
So‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar, eng avvalo, xalqimiz hayot darajasining yuksalishiga, xorijiy investitsiyalarning keng jalb etilishiga va ilg‘or texnologiyalar hamda yangi g‘oyalarning kirib kelishiga xizmat qilib, mamlakatimizning xalqaro maydondagi imijining oshishiga olib keladi.
Oliy Majlis Senatining Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi tomonidan joriy yilning 29 noyabr kuni 2030 yilgacha bo‘lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarning 16.3-vazifasi (Qonun ustuvorligiga ko‘maklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish bo‘yicha teng imkoniyatlarni ta’minlash) ijrosi doirasida «Odil sudlovni samarali ta’minlash» mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Ta’kidlanganidek, davra suhbatidan ko‘zlangan asosiy maqsad ham mazkur yo‘nalishda mas’ullar tomonidan amalga oshirilgan ishlar bilan jamoatchilikni yaqindan tanishtirish, birgalikda ochiq muhokama qilish, mavjud fikrlarni o‘rtaga tashlash, shuningdek, oldinda turgan muhim vazifalarni belgilab olish, eng asosiysi, yuzaga kelayotgan muammolarni birgalikda bartaraf etishdan iborat.
Mavzu yuzasidan so‘zga chiqqan Oliy sud, Bosh prokuratura, Adliya, Ichki ishlar, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash vazirliklari hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalar ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berib o‘tishdi.
Qayd etilishicha, barqaror rivojlanish maqsadlari xalqimizning farovonligi, davlatimizning rivojlanishi uchun harakat rejasi bo‘lib, u dunyo tinchligini mustahkamlash, qashshoqlikni barcha shakl va ko‘rinishlariga barham berishga qaratilgan.
Shu bois dunyoning boshqa davlatlari kabi O‘zbekiston ham ushbu kun tartibiga qo‘shilgan va Barqaror rivojlanish maqsadlarini milliy miqyosda amalga oshirish majburiyatini olgan. Bu borada Parlament komissiyasi faoliyati yo‘lga qo‘yilib, parlament nazorati o‘rnatilgan.
Tadbirda bildirilgan fikrlardan kelib chiqib, mas’ul vazirlik va idoralar asosiy e’tiborini ushbu ko‘rsatkichlarga erishishga qaratishi alohida aytib o‘tildi.
Tadbir yakunida mazkur yo‘nalishdagi ishlarning izchilligini ta’minlash hamda samaradorligini oshirish maqsadida bir qator tavsiyalar ham berib o‘tildi.

Верховенство закона и правосудие: вопросы их эффективного обеспечения
Реформы, проводимые в стране в последние годы во всех сферах, способствуют, прежде всего, повышению уровня жизни нашего народа, широкому привлечению иностранных инвестиций и притоку передовых технологий и новых идей, поднятию имиджа нашей страны на международной арене.
Комитетом Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции 29 ноября текущего года в рамках реализации задачи 16.3 Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года организован «круглый стол» на тему «Эффективное обеспечение правосудия» (содействие верховенству закона и обеспечение равных возможностей доступа к правосудию для всех).
Отмечалось, что основная цель «круглого стола» – ознакомление общественности с работой, проделанной ответственными работниками в данном направлении, совместное открытое обсуждение, продвижение имеющихся мнений, а также определение важных задач, которые стоят перед нами, и, самое главное, совместное решение возникающих проблем.
Выступившие по этой теме представители Верховного суда, Генеральной прокуратуры, министерств юстиции, внутренних дел, по поддержке махалли и семьи, а также Национального центра по правам человека Республики Узбекистан представили подробную информацию о проделанной работе по выполнению национальных целей и задач в области устойчивого развития.
Подчеркивалось, что цели устойчивого развития – это план действий для благополучия нашего народа, развития нашего государства, который направлен на укрепление мира во всем мире, искоренение бедности во всех ее формах и проявлениях.
Поэтому Узбекистан, как и другие страны мира, присоединился к этой повестке дня и взял на себя обязательство реализации Целей устойчивого развития в национальном масштабе. В этом направлении налажена деятельность Парламентской комиссии, установлен парламентский контроль.
Отдельно отмечалось, что ответственные министерства и ведомства, исходя из высказанных на мероприятии мнений, сосредоточат свое внимание на достижении этих показателей.
По завершении мероприятия также дан ряд рекомендаций с целью обеспечения последовательности и повышения эффективности работы в данном направлении.