Milliy markazda Konrad Adenauer nomidagi fond vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv bo'ldi
23 sentyabr kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov Konrad Adenauer nomidagi fondning O'zbekiston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston bo'yicha mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Ronni Xayne bilan uchrashdi.
R.Xayne uchrashuv uchun minnatdorchilik izhor qilar ekan, Fond bilan Markaz o'rtasidagi ko'p yillik hamkorlikning  samaradorligini alohida e'tirof etdi. Jumladan, mehmon ta'kidlaganidek, "Fond uchun inson huquqlari ustuvor ahamiyat kasb etadi, O'zbekistonda keyingi  yillarda bu borada amalga oshirilayotgan ishlar esa jahon hamjamiyati tomonidan ijobiy baholanmoqda".
Germaniyalik ekspert fikricha, O'zbekiston Hukumatining COVID-19 tarqalishi oldini olish va ushbu falokatdan mamlakat fuqarolari himoyasini ta'minlash borasidagi amaliy ishlari muhim ahamiyatga ega. Shunday ta'sirchan amaliy choralar tufayli Fond vakolatxonasi xodimlari ham Germaniyaga ketib qolmasdan, shu yerda o'z faoliyatini bexavf va bexavotir davom ettirmoqda.
Muloqot davomida A.Saidov inson huquqlarini himoya qilish sohasining asosiy yo'nalishlari haqida atroflicha axborot berdi. Jumladan, 2021-2023 yillarda BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashiga saylanish uchun O'zbekiston nomzodini ilgari surishga doir ishlarning holati bilan mehmonni tanishtirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini, jumladan, mamlakat mintaqalarida birgalikda turkum tadbirlar o'tkazish istiqbollarini muhokama qildilar.

Встреча главы НЦПЧ с руководителем Представительства Фонда имени Конрада Аденауэра
23 сентября 2020 г. в состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с Региональным уполномоченным представителем Фонда имени Конрада Аденауэра по Узбекистану, Кыргызстану, Таджикистану, Туркменистану Ронни Хайне.
Глава представительства Р. Хайне выразил благодарность за встречу и признательность за многолетнее сотрудничество с Фондом. Он также отметил, что «права человека имеют приоритетное значение для Фонда и реформы, происходящие в стране за последние годы, положительно оцениваются мировым сообществом».
По словам немецкого эксперта, благодаря мерам, принятым Правительством Узбекистана для обеспечения защиты граждан и предотвращения распространения COVID-19, «мы смогли продолжить свою работу и не опасаясь заражения и не было необходимости возвращаться в Германию. В этом плане Узбекистан проделал качественную работу».
Во время беседы А. Саидов представил подробную информацию об основных направлениях деятельности в сфере защиты прав человека, в том числе о выдвижении кандидатуры Узбекистана в члены СПЧ ООН на период 2021-2023 гг.
В ходе встречи были обсуждены приоритетные направления двустороннего сотрудничества, в том числе, проведении серии мероприятий в регионах страны.