Yangi O'zbekiston va inson huquqlari: tanlov g'oliblari taqdirlandi
10 dekabr kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazida “Raqamli iqtisodiyot, inson huquqlari sohasida ta'lim va tadqiqotlar” tanlovi g'oliblarini taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi. Ushbu tantanali marosim "Yangi O'zbekiston va inson huquqlari" mavzuidagi turkum xalqaro tadbirlar doirasida tashkil etildi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi 2020 yil – Ilm-ma'rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yiliga doir Davlat dasturi hamda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi doirasida «Raqamli iqtisodiyot, inson huquqlari sohasida ta'lim va tadqiqotlar» mavzusida respublika tanlovini e'lon qilgandi.
Joriy yil oktyabr-dekabr oylarida o'tkazilgan ushbu tanlovning maqsadi inson huquqlari sohasidagi ta'lim va tadqiqotlarni rivojlantirish, shuningdek mamlakat aholisi o'rtasida inson huquqlari madaniyatini rivojlantirishdir. Tanlov o'n ikkita nominatsiya bo'yicha tashkil etildi.
Tanlovda 80 nafar ishtirokchi o'z ijodiy ishlari bilan faol qatnashdi. Ishtirokchilar tavsiya etgan materiallar nufuzli hay'at tomonidan ko'rib chiqildi. Shu asosda g'oliblar aniqlandi.
Taqdirlash marosimini O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ochib berdi. Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi elchi Jon MakGregor tanlov ishtirokchilarini qutladi.

Новый Узбекистан и права человека: награждены победители конкурса
10 декабря 2020 года в Национальном центре Республики Узбекистан (НЦПЧ) по правам человека состоялась церемония награждения победителей конкурса «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека».
Церемония прошла в рамках серии международных мероприятий «Новый Узбекистан и права человека».
Национальный конкурс «Образование и исследования в области цифровой экономики, права человека» был организован НЦПЧ в рамках Государственной программы на 2020 год - Года образования и цифровой экономики и Национальной стратегии в области прав человека.
Конкурс, который был проведен в октябре-декабре этого года, направлен на популяризацию образования и исследований в области прав человека, а также культуры прав человека среди населения страны. Конкурс проводился по двенадцати номинациям.
80 участников приняли активное участие в конкурсе со своими творческими работами. Материалы, присланные участниками, рассмотрело авторитетное жюри. На основании этого были определены победители.
Церемонию награждения открыл Акмал Саидов, Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека. Участников также приветствовал Посол Джон МакГрегор, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.