“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni sovrindorlari e’lon qilindi
Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi amaliy ishlari, inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi nodavlat tashkilotlardagi faoliyati, ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari targ‘iboti, inson huquqlari sohasidagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlari, ekologik huquqlarni himoya qilish, shuningdek, inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun bir guruh fuqarolar va tashkilotlar hamda xalqaro tashkilot vakillari «Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.
Xususan:
I. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi amaliy ishlari uchun
• Normuradov Murodulla Tog‘aevich – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakilining (Ombudsman) Qashqadaryo viloyati Mintaqaviy vakili;
• Kasimov Dilmurod Sultanmuratovich – O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil;
II. Inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi nodavlat tashkilotlar faoliyati uchun
• O‘zbekiston Nogironlar Assotsiatsiyasi;
• Muhamedova Zebiniso Ibrohimovna – O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasi Buxoro viloyati hududiy boshqarmasi boshlig‘i;
III. Ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilishga qo‘shgan hissasi uchun
• Yusupova Inqilob Tursunovna – Bolalar va oilalarni qo‘llab-quvvatlash assotsiatsiyasi raisi;
• Renata Vinter – BMTning Bola huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi a’zosi (2013-2020 yillar);
IV. Inson huquqlarini targ‘ib qilish faoliyati uchun
• Najmiddinova Feruzaxon Murodulla qizi – “Qalampir.uz” internet-nashri jurnalisti;
• Normatov Farhod Bashbekovich – “Adolat ko‘zgusi” gazetasi bosh muharriri;
V. Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va ilmiy tadqiqotlari uchun
• Fedotov Mixail Aleksandrovich – “Oliy iqtisodiyot maktabi” milliy tadqiqot universiteti yuridik fakulteti professori (Rossiya), Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengashining sobiq raisi;
• Muqimov Ziyodulla Yusupovich – Samarqand davlat universiteti yuridik fakulteti professori, yuridik fanlar doktori;
VI. Ekologik huquqlarni himoya qilishga qo‘shgan hissasi uchun
• “Ekomaktab” ekologik-resurs markazi;
• Kosimova Nargis Sunnat qizi – O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti media va kommunikatsiya fakulteti dotsenti, ekojurnalist;
VII. Inson huquqlari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun
• Tomas Kunse – Konrad Adenauer nomidagi jamg‘armaning Rossiya bo‘yicha mintaqaviy vakolatxonasi vakili;
• Elizabet Klark – AQShning Brigama Yanga universiteti Huquq va dinni o‘rganish xalqaro markazi direktorining o‘rinbosari.
Ma’lumot uchun: Mazkur ko‘krak nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni asosida ta’sis etilgan.
«Inson huquqlari himoyasi uchun» ko‘krak nishoni har yili 10 dekabr — Xalqaro inson huquqlari kunida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori tomonidan tantanali ravishda o‘z egalariga topshiriladi.

Объявлены обладатели знака «За защиту прав человека»
Нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены ряд соотечественников, отечественных организаций, а также представителей международных организаций за свой практический вклад в работу в области прав человека, деятельность в неправительственных организациях в данной сфере, защиту прав женщин и детей, образование и исследования в области прав человека, защиту экологических прав, а также за развитие международного сотрудничества в области прав человека.
В частности:
I. За практическую работу в области защиты прав человека
• Нормурадов Муродулла Тогаевич - региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) по Кашкадарьинской области;
• Касимов Дилмурод Султанмуратович - Уполномоченный при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства.
II. За деятельность неправительственных организаций в области защиты прав человека
• Ассоциация инвалидов Узбекистана;
• Мухамедова Зебинисо Ибрагимовна – заведующая Бухарским областным отделением Палаты адвокатов Республики Узбекистан.
III. За вклад в защиту прав женщин и детей
• Юсупова Инкилоб Турсуновна - председатель Ассоциации поддержки детей и семьи;
• Рената Винтер - член Комитета ООН по правам ребенка (2013-2020).
IV. За информационно-просветительскую деятельность в сфере прав человека
• Наджмиддинова Ферузахон Муродулла кызы – журналист интернет-издания «Qalampir.uz»;
• Норматов Фарход Башбекович – главный редактор газеты «Зеркало правосудия»;
V. За деятельность в сфере образования и исследований в области прав человека
• Федотов Михаил Александрович – профессор права Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики» (Россия), бывший председатель Совета по развитию гражданского общества и правам человека при Президенте Российской Федерации;
• Мукимов Зиёдулла Юсупович – профессор юридического факультета Самаркандского государственного университета, доктор юридических наук.
VI. За вклад в защиту экологических прав
• Экологический ресурсный центр «Эко-мактаб»;
• Косимова Наргиз Суннат кызы – доцент кафедры СМИ и коммуникаций Узбекского государственного университета мировых языков, экологический журналист.
VII. За вклад в развитие международного сотрудничества в области прав человека
• Томас Кунце – глава регионального офиса Фонда Конрада Аденауэра в России;
• Элизабет Кларк – заместитель директора Международного центра изучения права и религии, Университет Бригама Янга, США.
Отметим, что Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден указом Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан в области прав человека».
Знак ежегодно вручается директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека 10 декабря - в Международный день прав человека.