SAYLOV VA FUQAROLIK JAMIYATI INSTITUTLARI
2021 yil 21 sentyabr kuni Toshkentda “Fuqarolik jamiyati institutlari va saylov” mavzuida xalqaro davra suhbati bo'lib o'tdi. Onlayn va oflayn shakldagi ushbu tadbir Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, “Barqaror rivojlanish markazi” NTT va Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan tashkil etildi.
Davra suhbati xalqaro hamkorlar – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi (BMTTD), Shveytsariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi  (SHTHA) ko'magida o'tkazildi.
Xalqaro davra suhbatida Markaziy saylov komissiyasi, Adliya vazirligi, siyosiy partiyalar hamda mamlakatimizning akademik hamjamiyati va tahliliy markazlari, nodavlat notijorat tashkilotlari faollari qatnashdi. Shuningdek, tadbirda xalqaro ekspertlar va mamlakatimizda akkreditatsiyadan o'tgan chet el diplomatik korpusi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida so'zga chiqqan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o'rinbosari Mirzatilla Tillaboev ta'kidlaganidek, saylov jarayoniga jamoatchilikning keng qatlamlarini jalb etish masalasi – barqaror demokratik tamoyillarni hayotga joriy etishning zaruriy shartlaridan biridir. O'zbekistonda mavjud fuqarolik jamiyati institutlarini faol ravishda mustahkamlash va yangi fuqarolik jamiyati institutlarini yaratish jarayoni bormoqda.
Xalqaro davra suhbatidan ko'zlangan bosh maqsad – fuqarolik jamiyati institutlarining saylov jarayonlaridagi ishtiroki yuzasidan fikr va tajriba almashish, NNT va volontyorlarni saylov jarayoniga faol jalb etish, aholining huquqiy va elektoral madaniyatini yuksaltirish, demokratik saylovlarni ta'minlash bo'yicha asosli taklif va tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat. Shu bois asosiy e'tibor fuqarolik jamiyati institutlari faoliyati uchun yaratilgan qulay siyosiy-huquqiy va tashkiliy shart-sharoitlar haqida keng jamoatchilikni xabardor qilishga qaratildi.
Bu borada taklif etilgan ekspertlar tomonidan “Saylovlar davlat va fuqarolik jamiyati o'rtasidagi o'zaro hamkorlikning siyosiy instituti va fuqarolik jamiyatining zarur elementi sifatida”, “Elektoral madaniyatni yuksaltirishda fuqarolik jamiyatining roli”, “Saylov jarayonlarida fuqarolik jamiyatining ishtiroki sohasida xalqaro standartlar va milliy qonunchilik”, “Ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar va saylovlarning ochiqligini va shaffofligini ta'minlash” kabi mavzularda ma'ruzalar tinglandi.
O'zar muloqotlarda fuqarolik jamiyati institutlarining saylov jarayonidagi asosiy vazifalari, roli va o'rnini aniqlash, jamiyatda huquqiy va elektoral madaniyatni yuksaltirish, saylovlarni kuzatish,
saylovlarning ochiqligi va shaffofligini ta'minlash yo'nalishlarida fikr almashildi. Ishtirokchilar tomonidan, jumladan, fuqarolik jamiyati institutlari – siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari, NNT, fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari va volontyorlar – saylov jarayonining eng muhim sub'ektlari ekanligi qayd etildi.
Xalqaro davra suhbati ishtirokchilari tomonidan yakuniy hujjat qabul qilindi. Yakuniy hujjatda saylov jarayonida fuqarolik institutlarining o'rni va ahamiyatini yanada oshirish, saylovlarning adolatli va qonuniyligini, ochiqligi va oshkoraligini ta'minlash yuzasidan qator tavsiya va takliflar bildirilgan.

Растет роль общественности в избирательных процессах
Насколько активны сегодня институты гражданского общества в избирательных процессах, что влияет на повышение их роли и значимости в данном направлении? Обсуждению этих вопросов посвящался «круглый стол», состоявшийся 21 сентября 2021 года в Ташкенте.
Обсуждение на тему «Институты гражданского общества и выборы» было организовано в гибридном формате, в том числе онлайн.
«Круглый стол» организован Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Центром устойчивого развития и Ташкентским государственным юридическим университетом при поддержке международных партнёров - Программы развития ООН (ПРООН) и Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству (SDC).
Участниками международного «круглого стола» стали представители Центральной избирательной комиссии, Министерства юстиции, политических партий,   неправительственных некоммерческих организаций (ННО), академического сообщества, аналитических центров, дипломатического корпуса, а также международные эксперты.
В ходе мероприятия состоялся обмен мнениями и опытом об участии институтов гражданского общества в избирательном процессе, были выработаны рекомендации, направленные на повышение вовлеченности ННО и волонтеров в избирательный процесс, повышение правовой и электоральной культуры населения, обеспечение демократических выборов.
«Круглый стол» способствовал информированию широкой международной общественности о тех современных политико-правовых и организационных условиях, которые созданы для деятельности институтов гражданского общества в Узбекистане. Дискуссии были посвящены определению основных задач, роли и места институтов гражданского общества в избирательном процессе, которые, в частности, нацелены на повышение правовой и электоральной культуры в обществе, наблюдение за выборами, обеспечение открытости и прозрачности выборов и т.д.
Были представлены и проанализированы международные стандарты и положения национального законодательства об участии институтов гражданского общества в избирательных кампаниях на всех уровнях, включая городской, областной, республиканский.
Отдельное внимание было уделено определению тех мер, которые призваны способствовать росту активного участия гражданского общества страны в избирательных кампаниях на всех уровнях.
Отмечалось, что за последние 4 года ННО также стали активными участниками общественного обсуждения и общественной экспертизы принятых законопроектов. С 2018 года страна вступила в качественно новый этап становления гражданского общества, что позволило повысить уровень вовлеченности граждан в государственное управление.
В принятом по итогам обсуждения итоговом документе, участниками дан ряд рекомендаций и предложений на тему повышении роли и значимости институтов гражданского общества в избирательных процессах, обеспечение справедливости и легитимности, транспарентности и открытости выборов.