O'zbekiston – Yaponiya: parlamentlararo do'stlik mustahkamlanmoqda
3 mart kuni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov ishtirokida Yaponiya parlamenti bilan hamkorlik bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi parlamentlararo do'stlik guruhining onlayn yig'ilishi bo'lib o'tdi.
Tadbirda deputatlar, O'zbekiston Respublikasining Yaponiyadagi Favqulodda va muxtor elchisi G'ayrat Fozilov, Yaponiyaning O'zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Yoshinori Fujiyama ham ishtirok etdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Yaponiya parlamentiga 2019 yil 18 dekabrda tashrif buyurib, Yaponiya Vakillar palatasi raisi Tadamori Oshima bilan parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qilgan edi. Ushbu uchrashuv doirasida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining parlamentlararo guruhi va Yaponiya parlamenti hamda Yaponiya parlamentining parlamentlararo guruhi va O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi o'rtasida hamkorlik to'g'risidagi Memorandum imzolangandi, deyiladi parliament.gov.uz sayti xabarida.
Onlayn uchrashuvda parlamentlararo muloqotni rivojlantirish, tomonlarni xalqaro tashkilotlar doirasida qo'llab-quvvatlash, o'zaro manfaatli savdo-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va madaniy-gumanitar aloqalarni yo'lga qo'yish masalalarini ham kelishib oldilar.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishda parlamentlararo aloqalarning muhim ahamiyati qayd etildi. Chunki bu barcha sohalarda xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilishda katta rol` o'ynaydi.
Dunyoda KOVID-19 pandemiyasi tarqalishi ko'lami haqida fikrlar bildirildi. Tomonlar O'zbekiston va Yaponiyada ushbu global tahdidga qarshi kurash bo'yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma'lumot berishdi. Koronavirus pandemiyasining salbiy oqibatlariga qarshi kurashishda parlamentlarning alohida o'rni borligi ta'kidlandi.
Shu o'rinda pandemiyaning savdo-iqtisodiy aloqalarga salbiy ta'sirining oldini olish maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni yanada faollashtirish zarurligiga e'tibor qaratildi. A.Saidov o'z so'zida Yaponiyaga bu yil Olimpiya va Paralimpiya o'yinlarini muvaffaqiyatli o'tkazishini tilab, bu Yaponiya Bosh vaziri o'rinbosari Yoshihide Suga ta'kidlaganidek, xalqaro hamjamiyatning koronavirus ustidan g'alabasini belgilashi kerakligini aytib o'tdi.
Tomonlar xalqaro tashkilotlar platformalarida har ikki mamlakat tashabbuslarini qo'llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib oldilar.
O'zbekiston tomoni yosh yaponiyalik parlamentariylarni Yoshlar huquqlari bo'yicha jahon konferentsiyasida ishtirok etishga taklif etdi.

Состоялись узбекско-японские межпарламентские переговоры
3 марта 2021 года состоялась онлайн встреча Межпарламентской группы дружбы Олий Мажлиса Республики Узбекистан по сотрудничеству с парламентом Японии.
В работе данного мероприятия также приняли участие депутаты, Чрезвычайный и полномочный посол Республики Узбекистан в Японии Гайрат Фазилов, Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Республике Узбекистан Ёщинори Фуджияма.
С удоволетворением было вспомнито о том, что Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев 18 декабря 2019 года посетил парламент Японии и обсудил с председателем Палаты Представителей Японии Тадамори Осимой вопросы дальнейшего развития межпарламентских отношений. В рамках этой встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между межпарламентской группой Олий Мажлиса Республики Узбекистан с парламентом Японии и межпарламентской группы Парламента Японии с Олий Мажлисом Республики Узбекистан.
В ходе онлайн встречи были особо подчеркнуты достигнутые результаты в двустороннем сотрудничестве, развитие межпарламентского диалога, оказание сторонами обоюдной поддержки в рамках международных организаций, налаживание и укрепление взаимовыгодных торгово-экономических, политико-правовых и культурно-гуманитарных связей.
Стороны выразили готовность и далее продолжать наращивание межпарламентского партнерства по широкому спектру вопросов, представляющих взаимный интерес.
На переговорах отмечена немаловажность дальнейшего углубления межпарламентских связей в расширении двустороннего взаимодействия, поскольку именно они играют важную роль в скорой ратификации международных договоров для дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества по всем направлениям.
Выражена озабоченность масштабами распростронения пандемии коронавируса COVID-19 в мире. Стороны проинформировали друг друга о предпринимаемых в Узбекистане и Японии о мерах по противодействию этой глобальной угрозе. Была подчеркнута особая роль парламентариев в борьбе с коронавирусом, направленной на предотвращение негативных последствий пандемии.
В этом же ключе было акцентировано внимание на необходимости активизации двустороннего взаимодействия с целью недопущения негативного влияния пандемии на торгово-экономические отношения двух стран.
В своих выступлениях А. Саидов пожелал Японии успешного проведения в текущем году Олимпийских и Параолимпийских игр, которые, как правильно отметил Премьер-министр Японии господин Ёсихидэ Суга, должны ознаменовать победу международного сообщества над коронавирусом.
Узбекская сторона пригласила молодых парламентариев Японии для участия во Всемирной конференции по правам молодежи.
Стороны пришли к единому мнению в дальнейшем поддерживать инициативы обеих стран на площадках международных организаций.
Парламентарии подтвердили обоюдную решимость активно развивать полномасштабное сотрудничество между двумя странами.