Joriy yilning 27 avgust kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari qo'mitasi tomonidan mamlakatimiz mustaqilligining 30 yilligiga bag'ishlangan “Mustaqillik yillarida milliy parlamentimizning shakllanishi va rivojlanishi” mazusida konferentsiya o'tkazildi.
Konferentsiyani Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari A.Saidov kirish so'zi bilan ochar ekan, yig'ilganlarni mamlakatimiz bo'ylab ko'tarinki kayfiyatda kutib olinayotgan eng ulug', eng aziz ayyom — mustaqilligimizning o'ttiz yillik bayrami  bilan tabriklab, istiqlol yillarida parlamentarizm rivoji haqida to'xtaldi.
Ta'kidlanganidek, mustaqillik – mamlakatimizda haqiqiy demokratik parlamentning shakllanishiga siyosiy-huquqiy zamin yaratdi. Istiqlolning ilk kunlaridanoq davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan O'zbekistonning milliy manfaatlariga javob beradigan, o'zimizga xos va mos taraqqiyot yo'li belgilab olindi. Inson manfaatlari ustuvorligi yo'lida qonun ijodkorligi bilan shug'ullanadigan demokratik milliy parlament shakllandi, davlat hokimiyati organlari tizimida uning roli va ta'siri kuchaytirildi.
Dastlab bir palatali parlament yosh mustaqil davlatning demokratik siyosiy tizimi, adolatli fuqarolik jamiyati, siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy va boshqa sohalarning huquqiy negizini yaratishga, davlat mustaqilligini mustahkamlashga, milliy davlatchilik poydevorini barpo etishga o'z hissasini qo'shdi. Bu davrda Konstitutsiyamiz qabul qilindi, xalqimizning xohish-irodasini erkin ifoda etishini ta'minlovchi saylov tizimiga huquqiy zamin yaratildi.
Mamlakatimizda demokratik islohotlarni yanada chuqurlashtirish va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish kontseptsiyasi Konstitutsiyamizga kiritilgan tuzatishlar Oliy Majlisning, siyosiy partiyalarning Qonunchilik palatasidagi fraktsiyalari vakolatlarini yanada kengaytirdi.
Xususan, Oliy Majlis vakolatlariga Bosh vazirning mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning dolzarb masalalari yuzasidan hisobotini eshitish va muhokama qilish, parlament nazoratini amalga oshirish kiritildi. Muhokama etilayotgan har bir qonun loyihasi yoki Qonunchilik palatasi qarori loyihasi siyosiy partiya fraktsiyalarining yig'ilishlarida dastlabki tarzda ko'rib chiqilmoqda.
Konferentsiyada parlamentda siyosiy partiyalarning roli va ahamiyati xususida so'z yuritilar ekan, “Davlat boshqaruvini yangilash va yanada demokratlashtirish hamda mamlakatni modernizatsiya qilishda siyosiy partiyalarning rolini kuchaytirish to'g'risida”gi konstitutsiyaviy qonun aholining ijtimoiy, siyosiy faolligini kuchaytirishda, ko'ppartiyaviylikni rivojlantirishda, demokratik islohotlarni chuqurlashtirishda g'oyat muhim rol` o'ynagani aytib o'tildi.
Shuningdek, milliy parlament rivojlanishi, ko'p partiyaviylik tizimining samarali faoliyati mamlakatimizda fuqarolarning davlat va jamiyatni boshqarishdagi ishtirokini jonlantirish, O'zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida muhim sanalgan masalalarni hal qilishda qonun ustuvorligi tamoyilining so'zsiz amalga oshirilishini ta'minlashda yangi imkoniyatlar ochishi qayd etildi.

Становление и развитие национального парламента
27 августа текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса Комитетом по демократическим институтам, неправительственным организациям и органов самоуправления граждан проведена конференция на тему: «Становление и развитие национального парламента в годы независимости».
В мероприятии приняли участие депутаты нижней палаты парламента, профессора и преподавательский состав Национального университета Узбекистана, руководители региональных отделений политических партий, а также СМИ.
Конференцию открыл первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов. Приветствуя участников мероприятия с 30-летием Независимости Родины, он рассказал о развитии парламентаризма за годы независимости.
Подчеркнуто, что Независимость создала политико-правовую основу для формирования в нашей стране подлинно демократического парламента. С первых дней независимости по инициативе главы нашего государства намечен уникальный и правильный путь развития, отвечающий национальным интересам Узбекистана. Сформирован демократический национальный парламент для принятия законов в интересах народа, а его роль и влияние в системе органов государственной власти были усилены.
Первоначально однопалатный парламент способствовал созданию демократической политической системы молодого независимого государства, справедливого гражданского общества, правовой основы политической, социальной, экономической, культурной и других сфер, укреплению государственной независимости, построению основ национальной государственности. За это время принята Конституция, создана правовая основа избирательной системы, обеспечивающая свободное волеизъявление нашего народа.
Концепция дальнейшего углубления демократических реформ и развития гражданского общества в нашей стране, выдвинутая главой нашего государства, стала важным фактором усиления деятельности палат парламента. Поправки в Конституцию еще больше расширили полномочия Олий Мажлиса, фракций политических партий в Законодательной палате.
В частности, в полномочия Олий Мажлиса входит заслушивание и обсуждение отчета Премьер-министра по актуальным вопросам социально-экономического развития страны, осуществление парламентского контроля. На сегодняшний день ни один обсуждаемый законопроект или проект постановления Законодательной палаты не включается в повестку дня без предварительного рассмотрения на заседаниях фракций политических партий.
Говоря на конференции о роли и значении политических партий в парламенте, он отметил, что конституционный закон «О модернизации и дальнейшей демократизации государственного управления и усилении роли политических партий в развитии страны» сыграл важную роль в укреплении социальной сферы, усилении политической активности населения, углублении демократических реформ.
Самое главное, что по итогам парламентских слушаний было решено определить дополнительные меры по эффективному применению законодательства в этой сфере, усилить деятельность соответствующих ведомств и устранить правовые пробелы в этой сфере.
Конференция с участием экспертов дала возможность обозначить важные вопросы для дальнейшего развития парламента в будущем.