O‘zbekiston Prezidenti Yaponiya Parlamenti Maslahatchilar palatasi prezidenti bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifi doirasida ushbu mamlakat Parlamentining Maslahatchilar palatasi prezidenti Masakazu Sekiguchi bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishda parlamentlar muhim o‘rin tutishi ta’kidlandi. Maslahatchilar palatasi vakillari joriy yilning aprel oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo ittifoqning 150 yilligiga bag‘ishlangan sessiyada faol ishtirok etdilar.
Yoshlarning parlamentga oid tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, jumladan, O‘zbekiston – Yaponiya yoshlar parlamentlari a’zolari forumini o‘tkazish hamda 2026 yilda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Yoshlar parlamentlari a’zolari global konferensiyasida Yaponiya delegatsiyasining ishtirok etishiga alohida e’tibor qaratildi.
Parlamentlar oliy darajada erishilgan, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, moliyaviy, investitsiyaviy, texnologik va madaniy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvlarni amalga oshirishga har tomonlama ko‘maklashishi muhimligi ta’kidlandi.

Президент Республики Узбекистан провел встречу с президентом Палаты советников Парламента Японии
В ходе официального визита в Японию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с президентом Палаты советников Парламента этой страны Масаказу Сэкигучи.
На встрече отмечалось, что парламенты занимают значимую роль в продвижении узбекско-японского стратегического партнерства и многопланового сотрудничества. Представители Палаты советников приняли активное участие в юбилейной 150-й сессии Межпарламентского союза в Ташкенте в апреле этого года.
Особое внимание уделено поддержке молодежных парламентских инициатив, в том числе проведению Форума молодых парламентариев Узбекистана и Японии, участию японской делегации в Глобальной конференции молодых парламентариев в Самарканде в 2026 году.
Подчеркнута важность всестороннего содействия парламентами практической реализации договоренностей на высшем уровне, прежде всего по расширению торгово-экономического, финансового, инвестиционно-технологического и культурно-гуманитарного сотрудничества.