Prokuratura tizimi rahbar xodimlari maxsus o'quv modulida ishtirok etdi
O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bo'lim va bo'linmalari, hududiy boshqarmalari, transport prokuraturasi hamda  Bosh prokuratura Akademiyasi rahbar xodimlari 20 noyabr kuni o'tkazilgan “Inson qadr-qimmati – eng oliy qadriyat” maxsus o'quv moduli mashg'ulotlarining navbatdagi tinglovchilari bo'ldi.
O'quv mashg'ulotlari Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi va BMT Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy ofisi bilan hamkorlikda vebinar shaklida tashkil etildi.
Xalqaro ekspertlar ishtirokida o'tkazilgan o'quv moduli mashg'ulotlarida Fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro pakt hamda unda mustahkamlab qo'yilgan xalqaro standartlarning mazmun-mohiyati atroflicha tahlil etildi. Shuningdek, BMT Inson huquqlari bo'yicha qo'mitasining individual murojaatlarni ko'rib chiqish amaliyoti misolida bu borada BMTning shartnomaviy qo'mitalari bilan hamjihatlikda ishlash va o'zaro hamkorlik qilishning muhimligi ochib berildi.
Ma'lumot uchun: 18 noyabr kuni boshlangan ushbu maxsus o'quv moduli mashg'ulotlari O'zbekistonning inson huquqlari bo'yicha xalqaro majburiyatlari ijrosi doirasida tashkil etilgan. O'quv moduli mamlakatimiz sudlari va huquqni muhofaza qiluvchi organlari rahbar xodimlari uchun mo'ljallangan.

20 ноября 2020 года Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан в сотрудничестве с ПРООН и  Региональным офисом УВКПЧ провел вебинар по правам человека для руководителей подразделений Генеральной прокуратуры, территориальных управлений, транспортной прокуратуры, а также Академии Генеральной прокуратуры.
Занятие, проводенное международными экспертами, имеет целью углубление знаний содержания международных стандартов по правам человека, а также умений и навыков применения этих стандартов в правоприменительной деятельности и управлении правоохранительной деятельности.
Особое внимание было уделено  содержанию Международного пакта о гражданских и политических правах, а также I Факультативному протоколу к этому Пакту и международных стандартов, закрепленных в нем.
Была  раскрыта важность взаимодействия и сотрудничества государства с  договорными комитетами по правам человека ООН на примере рассмотрения индивидуальных сообщений Комитета  ООН по правам человека.