Maxsus o'quv moduli mashg'ulotlarida Oliy sud tizimi sud`yalari ishtirok etdi
22 dekabr kuni o'tkazilgan “Inson qadr-qimmati – eng oliy qadriyat” maxsus o'quv moduli mashg'ulotlarida O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi tizimi sud`yalari ishtirok etdi. Mashg'ulotlar Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan BMTning Narkotiklar va jinoyatga qarshi kurash bo'yicha boshqarmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Vebinar shaklidagi mashg'ulotlarda odam savdosi jabrdiydalarining huquqlarini himoya qilish qonunchiligi bilan bu boradagi inson huquqlari bo'yicha xalqaro standartlarning o'zaro uyg'unligi Palermo protokoli misolida qiyosiy tahlil  qilindi.
Bunda O'zbekiston ratifikatsiya qilgan xalqaro-huquqiy shartnomalardagi tegishli normalar sud`yalar tomonidan sudlov amaliyotida qo'llanilishining ahamiyati, ayni sohadagi bilim va ko'nikmalarni oshirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Вебинар для судей системы Верховного суда
22 декабря 2020 года Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан в сотрудничестве с  Управлением ООН по наркотикам и преступности  провел вебинар по предотвращению торговли людьми и правам человека  для судей Верховного суда Республики Узбекистан.
Занятие, тема которого связана с вопросами расследования торговли людьми, проведенное международным экспертом, направлено  на углубление знаний содержания международных стандартов по правам человека, а также умений и навыков применения этих стандартов в уголовном судопроизводстве.
Вебинар был построен на сопоставлении междунаролных стандартов с нормами национального законодательства, на анализе содержания Палермского протокола по борьбе с торговлей людьми и интерпретации его положений. Особое внимание было уделено правам жертв торговли людьми и принципам недопущения криминализации.