Kapital bozorini yanada rivojlantirish hamda bank sektoriga xalqaro standartlarni joriy etish masalalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 15 dekabr kuni kapital bozorini yanada rivojlantirish hamda bank sohasida xalqaro standartlarni joriy etishni jadallashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Bugungi kunda muomaladagi qimmatli qog‘ozlarning bozor qiymati 275 trillion so‘mni tashkil etib, birjada erkin muomaladagi qimmatli qog‘ozlar hajmi 4 trillion so‘mga yetdi, bozorda 717 ta emitent va 77 ta professional ishtirokchi faoliyat yuritmoqda.
Shu bilan birga, kapital bozorining kapitallashuv hajmi yalpi ichki mahsulotga nisbatan 20 foizni tashkil etib, jahon ko‘rsatkichlaridan ancha past ekani, mazkur sohada hali katta salohiyat mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu munosabat bilan mahalliy kapital bozoriga kamida 1 milliard dollar investitsiya jalb qilishga qaratilgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Jumladan, mahalliy va xorijiy fond birjalarida xalqaro standartlar asosida qimmatli qog‘ozlarni joylashtirish – “dual listing” amaliyotiga ruxsat berish, shuningdek, valyuta obligatsiyalari, global depozitar tilxatlar, xorijiy qimmatli qog‘ozlar hamda birja investitsiya fondlari kabi yangi moliyaviy instrumentlarni joriy etish rejalashtirilgan.
Taqdimotda “tartibga solish qumdoni” huquqiy rejimini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ushbu mexanizm doirasida qumdon shartlarini nafaqat norezidentlar, balki rezidentlar uchun ham tatbiq etish, xorijiy investorlar uchun muddatsiz amal qilishini belgilash, shuningdek, chet el kompaniyalarining aksiyalari, obligatsiyalari va boshqa qimmatli qog‘ozlar bilan savdo qilishga ruxsat berish taklif qilindi. Bu xorijiy qimmatli qog‘ozlarning norasmiy savdosini qisqartirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Mahalliy investorlarni kapital bozoriga faol jalb etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Bunda mahalliy kompaniya va banklarga Toshkent fond birjasida xorijiy valyutada obligatsiyalar chiqarishga ruxsat berish orqali tashqi bozorga chiqmasdan turib valyuta mablag‘larini jalb qilish imkoniyatlari yaratilishi qayd etildi.
Shuningdek, emitentlarga o‘z kapitali hajmidan ortiq, ta’minotsiz obligatsiyalar chiqarish imkoniyatini yaratish orqali obligatsiyalar bozorini kengaytirish mumkinligi ta’kidlandi.
Kapital bozorida nazorat va tartibga solish tizimini takomillashtirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Milliy qonunchilikni Qimmatli qog‘ozlar komissiyalari xalqaro tashkiloti talablariga moslashtirish, regulyator vakolatlarini kuchaytirish, shuningdek, professional ishtirokchilarning ustav kapitaliga qo‘yiladigan talablarni bosqichma-bosqich oshirish rejalari taqdimot qilindi.
Bank sohasidagi islohotlar doirasida so‘nggi yetti yilda tijorat banklarining aktivlari 5,3 barobar o‘sib, 877 trillion so‘mdan oshgani, banklarning soni 35 taga yetib, 2017 yildan beri 3 ta xorijiy bank O‘zbekistonda faoliyatini yo‘lga qo‘ygani ta’kidlandi.
Mamlakatimiz ilk bor Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon bankining Moliyaviy sektorni baholash dasturida ishtirok etdi, unda bank nazorati, risklarni boshqarish, to‘lov tizimlari, makroprudensial siyosat va inqirozlarni boshqarish kabi yo‘nalishlar baholandi.
Baholash natijalaridan kelib chiqib, kelgusi yilda O‘zbekiston moliya sektorini Bazel qo‘mitasining Samarali bank nazorati bo‘yicha 29 ta asosiy tamoyiliga to‘liq moslashtirish belgilangan. Bu maqsadda barcha tijorat banklarida moliyaviy hisobotlarni to‘liq xalqaro standartlar asosida yuritish, Bazel III standartlarini joriy qilish, Hukumat va Markaziy bank ishtirokida Moliyaviy barqarorlik kengashini tashkil etish vazifalari belgilandi.

Рассмотрены вопросы дальнейшего развития рынка капитала и внедрения международных стандартов в банковскую сферу
Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабря ознакомился с презентацией по вопросам дальнейшего развития рынка капитала и ускорения внедрения международных стандартов в банковской сфере.
Сегодня рыночная стоимость находящихся в обращении ценных бумаг составляет 275 триллионов сумов, а объем ценных бумаг в свободном биржевом обороте достиг 4 триллионов сумов. На рынке осуществляют деятельность 717 эмитентов и 77 профессиональных участников.
При этом капитализация рынка составляет всего 20 процентов к валовому внутреннему продукту, что значительно ниже мировых показателей. Указано, что в этой сфере существует большой потенциал.
В этой связи обсуждены меры, направленные на привлечение в отечественный рынок капитала не менее 1 миллиарда долларов инвестиций.
В частности, планируется разрешить проведение операций двойного листинга, предусматривающих одновременное размещение ценных бумаг на местных и зарубежных фондовых биржах в соответствии с международными стандартами. Наряду с этим, предусмотрено внедрение таких новых финансовых инструментов, как валютные облигации, глобальные депозитарные расписки, иностранные ценные бумаги и биржевые инвестиционные фонды.
На презентации особое внимание уделено расширению правового режима “регуляторная песочница”.
В рамках этого режима предложено применять условия песочницы не только к нерезидентам, но и к резидентам, установить для иностранных инвесторов неограниченный срок его действия, а также разрешить торговлю акциями, облигациями и другими ценными бумагами иностранных компаний. Отмечено, что это поспособствует сокращению неофициальной торговли иностранными ценными бумагами.
Были рассмотрены предложения по активному привлечению отечественных инвесторов на рынок капитала.
Отмечено, что на Ташкентской фондовой бирже местным компаниям и банкам будет разрешено выпускать облигации в иностранной валюте, что позволит им привлекать валютные средства, не выходя на внешний рынок.
Также подчеркивалось, что рынок облигаций можно расширить за счет создания для эмитентов возможности выпускать необеспеченные облигации на сумму, превышающую их собственный капитал.
Обсуждены вопросы совершенствования системы контроля и регулирования на рынке капитала.
Представлены планы по приведению национального законодательства в соответствие с требованиями Международной организации комиссий по ценным бумагам, усилению полномочий регулятора, а также постепенному повышению требований к уставному капиталу профессиональных участников.
Отмечено, что за последние семь лет в результате реформирования банковской системы активы коммерческих банков выросли в 5,3 раза, превысив 877 триллионов сумов. Количество банков достигло 35, с 2017 года в Узбекистане начали деятельность 3 иностранных банка.
Наша страна впервые приняла участие в Программе оценки финансового сектора Международного валютного фонда и Всемирного банка, в рамках которой оценивались такие области, как банковский надзор, управление рисками, платежные системы, макропруденциальная политика и кризисное управление.
Исходя из итогов оценки, в следующем году планируется привести финансовый сектор Узбекистана в полное соответствие с 29 основополагающими принципами эффективного банковского надзора Базельского комитета. Для этого поставлены задачи по полному переходу коммерческих банков на Международные стандарты финансовой отчетности, внедрению стандартов Базель III и созданию Совета по финансовой устойчивости с участием правительства и Центрального банка.
Подчеркнув, что реформа рынка капитала и банковской системы играет ключевую роль в стабильном финансировании экономики, увеличении доли частного сектора и наращивании привлечения международных инвестиций, глава нашего государства поставил перед ответственными лицами конкретные задачи.