“Bilim va umid nuri”: Ayollar koloniyasiga kitob topshirish marosimi
19-dekabr-kuni Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi "Sadoqat" bog‘i madaniyat markazida Zangiota tumanidagi 21-son koloniyada jazoni o‘tayotgan xotin-qizlar uchun kitoblar va inson huquqlariga oid tarqatma materiallar hamda shaxsiy gigiyena vositalari topshirildi.
Tadbir Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi va O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti bilan hamkorlikda tashkil etildi. Ushbu aksiyaning maqsadi mahkumalarning ma’rifat va huquq bo‘yicha adabiyotlardan foydalanishini ta’minlash, shuningdek, ularni saqlash sharoitlarining sanitariya-gigiyena holatini yaxshilashga ko‘maklashishdir.
Marosimda YEXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, elchi A.Karttunen, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamenti boshlig‘i o‘rinbosari O.Satimbayev, 21-koloniya boshlig‘i G.Karimova, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz direktorining birinchi o‘rinbosari M.Tillaboyev, Milliy markaz direktori o‘rinbosari D.Muratova hamda Jazoni ijro etish departamentining boshqa rasmiy shaxslari va xodimlari ishtirok etdi.
M.Tillaboyev tadbir doirasida 600 dan ortiq adabiyot, jumladan "Demokratlashtirish va inson huquqlari" jurnali nashrlari, shuningdek, shaxsiy gigiyena vositalari topshirilganini qayd etdi. O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarish, xususan, ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish hamda qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha faol choralar ko‘rayotgani ta’kidlandi. Ayniqsa, konstitutsiyaviy maqomga ega bo‘lgan inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Elchi A.Karttunen ushbu tashabbus "Gender tenglik bo‘yicha milliy mexanizmni ilgari surishga ko‘maklashish" loyihasi doirasida amalga oshirilayotganini va joriy yil 31-oktyabrda-bo‘lib o‘tgan "Jazoni ijro etish muassasalarini boshqarishning genderga sezgir strategiyalari: ilg‘or tajriba va asosiy muammolar" mavzusidagi ekspertlar davra suhbatida boshlangan ishlarning davomi ekanini ta’kidladi.
Uning aytishicha, tadbir Xotin-qizlarni kamsitishlarga barham berish qo‘mitasi (CEDAW) tavsiyalariga mos keladi va ozodlikdan mahrum etish joylarida ayollarni saqlash sharoitlarini yaxshilashga, shu jumladan genderga sezgir yondashuvni ta’minlashga, sanitariya sharoitlarini yaxshilashga va shaxsiy gigiyena vositalaridan foydalanish hamda ma’rifiy va madaniy rivojlanish uchun qulay imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.
O.Satimbayev mahkumlarni saqlash sharoitlarini insonparvarlashtirish, jumladan qarindoshlar bilan muloqot qilish, ta’lim olish va tibbiy yordamdan foydalanish huquqlarini kengaytirishga qaratilgan qonunchilikdagi so‘nggi o‘zgarishlar haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, Ombudsman, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markaz va boshqa vakolatli organlar vakillari uchun jazoni ijro etish muassasalariga kirish imkoniyati ta’minlanganini ta’kidladi.
G.Karimova mahkumlarni axloqan tuzatish jarayonida kitoblarning muhim ahamiyatga ega ekanligini qayd etdi. Muassasada kutubxona fondlaridan foydalanish uchun barcha sharoitlar yaratilganini ma’lum qildi.
D.Muratova ta’kidlaganidek, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan izchil islohotlar inson huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, yangi konstitutsiyaviy-huquqiy shartlarga to‘la javob beradi. Koloniyaning kutubxona fondini yangilashdan ko‘zlangan maqsad – qiyin hayotiy vaziyatga tushib qolgan insonlarga yordam berish, ularni jamiyatga qaytarish va ularga yangi hayot imkoniyatini berishdir.

«Свет знаний и надежды»: церемония передачи книг в Женскую колонию
19 декабря 2024 года в культурном центре парка “Садокат” Зангиатинского района Ташкентской области состоялась церемония передачи раздаточных материалов и книг по правам человека, а также средств личной гигиены для женщин, отбывающих наказание в колонии №21 Зангиатинского района. Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане и Департаментом исполнения наказания Министерства внутренных дел.
Целью акции стало обеспечение осужденных женщин доступом к образовательной и правовой литературе, а также улучшение санитарно-гигиенических условий содержания.
В церемонии приняли участие Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане посол А. Карттунен, заместитель начальника Департамента исполнения наказания при МВД Республики Узбекистан О. Сатимбаев, начальник колонии № 21 Г. Каримова, первый заместитель директора Национального центра по правам человека М. Тиллабоев, заместитель директора Национального центра по правам человека Д. Муратова, а также другие официальные лица и сотрудники Департамента исполнения наказания.
Как отметил М. Тиллабоев, в рамках мероприятия было передано более 600 единиц литературы, включая выпуски журнала «Демократизация и права человека», а также средства личной гигиены. Он подчеркнул, что Узбекистан принимает активные меры по выполнению международных обязательств в области прав человека, включая защиту прав женщин, детей и предотвращение пыток. Особое внимание уделяется реализации международных стандартов в области прав человека, которые получили конституционный статус.
Посол А. Карттунен подчеркнул, что данная инициатива реализуется в рамках проекта «Содействие в продвижении национального механизма по гендерному равенству» и является продолжением работы, начатой на экспертном круглом столе «Гендерно-чувствительные стратегии управления учреждениями исполнения наказания: передовой опыт и основные проблемы», состоявшемся 31 октября текущего года. Он отметил, что мероприятие соответствует рекомендациям Комитета по ликвидации дискриминации в отношении женщин (CEDAW) и направлено на улучшение условий содержания женщин в местах лишения свободы, включая обеспечение гендерно-чувствительного подхода, улучшение санитарных условий и доступ к средствам личной гигиены, а также предоставление возможностей для образования и культурного развития.
О. Сатимбаев рассказал о последних изменениях в законодательстве, направленных на гуманизацию условий содержания заключенных, включая расширение прав на общение с родственниками, получение образования и медицинской помощи. Он также отметил обеспечение доступа в учреждения исполнения наказаний для представителей Омбудсмана, Национального центра по правам человека и других уполномоченных органов.
Г. Каримова подчеркнула важную роль книг в процессе исправления осужденных и отметила, что в учреждении созданы все условия для доступа к библиотечным фондам.
Как отметила Д. Муратова, проводимые реформы направлены на обеспечение прав и свобод человека и соответствуют новым конституционно-правовым условиям. Основная цель обновления библиотечного фонда колонии состоит в том, чтобы помочь людям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, вернуть из в общество, дать им шанс на новую жизнь