Pandemiyadan so‘ng: yoshlar uchun huquq va imkoniyatlar
2022 yil 14 fevralda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov Global Partners Governance Foundation (GPGF) eksperti, Buyuk Britaniya Lordlar palatasining a’zosi baronessa Elison Satti bilan uchrashdi.
Tadbirda GPG fondining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqalaridagi loyihalari bo‘yicha rahbari Zafran Iqbol, GPG fondining Buyuk Britaniyadagi vakili Eylin Uoker va shu Fondning O‘zbekistondagi vakili Hayotillo Ismoilov ham ishtirok etdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Xususan, yaqinda bo‘lib o‘tadigan “Pandemiyadan so‘ng: yoshlar uchun huquq va imkoniyatlar” mavzusidagi O‘zbekiston-Buyuk Britaniya forumining tashkiliy masalalari ko‘rib chiqildi.
Shu nuqtai nazardan, pandemiya yoshlarga ko‘rsatadigan salbiy ta’sirlarning oldini olish maqsadida ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi bilan Buyuk Britaniya o‘rtasidagi munosabatlar va amaliy hamkorlikni mustahkamlash hamda yanada rivojlantirishdan tomonlar birdek manfaatdor ekani o‘z tasdig‘ini topdi.

Акмал Саидов провел переговоры с делегацией британского фонда
14 февраля 2022 года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмала Саидова с экспертом Global Partners Governance Foundation GPGF(Великобритания), членом Палаты лордов Баронессой Элисон Сатти.
В переговорах также приняли участие Зафран Икбал, руководитель проектов Фонда GPG в регионах Восточной Европы и Центральной Азии, Эйлин Уокер, представитель GPG в Великобритании, Хаётилло Исмаилов, представитель GPG в Узбекистане.
Участники встречи обсудили различные аспекты дальнейшего развития двухсторонних отношений, а также предстоящий Узбекско-британский форум «После пандемии: права и возможности для молодежи». Было акцентировано внимание на необходимость активизации двустороннего взаимодействия с целью недопущения негативного влияния пандемии на молодежь.
В заключение переговоров была подтверждена обоюдная приверженность всемерному укреплению отношений и практическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Великобританией.