Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi huzuridagi Jamoatchilik kengashi qayta tashkil etildi
Inson huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlar fuqarolik jamiyati institutlari, fuqarolar, ommaviy axborot vositalari – keng jamoatchilik vakillari ayni jarayonlarga jalb qilingandagina kutilgan samaralarini beradi. Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 26-avgustda qabul qilingan “Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni katta ahamiyat kasb etmoqda.
27-fevral kuni bo‘lib o‘tgan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi  Milliy markazi huzurida qayta tashkil etilgan Jamoatchilik kengashi ta’sis yig‘ilishida dastavval shu haqda so‘z bordi.
Ta’sis yig‘ilishida Jamoatchilik kengashining asosiy faoliyat yo‘nalishlari, maqsad va vazifalari hamda kelgusidagi rejalari muhokama qilindi. Jamoatchilik kengashi faoliyatining yo‘nalishlari etib, jumladan:
- Markazning inson huquqlari sohasidagi O‘zbekistonning xalqaro majburiyatlarini amalga oshirish, inson huquqlari sohasidagi ta’lim va aholining xabardorligini oshirish sohalarida jamoatchilik nazorati subyektlari bilan hamkorligini kengaytirish;
- nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari bilan samarali hamkorlikni ta’minlash;
- inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarning bajarilishi holati to‘g‘risida Markaz tomonidan tayyorlangan yillik hisobotlarni ko‘rib chiqish;
- inson huquqlari sohasidagi strategiyalar, shuningdek, Markaz faoliyatining ta’sirini baholash;
- fuqarolik jamiyati institutlari bilan hamkorlikda inson huquqlari sohasidagi milliy strategiyalar, milliy harakat rejalari va boshqa chora-tadbirlar samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish;
- inson huquqlarini himoya qilish, inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarning bajarilishi chora-tadbirlarini takomillashtirish bo‘yicha jamoatchilik muhokamalarini tashkil etish;
- Markaz faoliyati to‘g‘risida jamoatchilik fikrini kuzatib borish va tahlil qilish;
- Markaz faoliyati shaffofligini monitoring qilib borish;
- Markaz faoliyati bilan bog‘liq davlat xaridlari, byudjet mablag‘laridan foydalanish jarayonlarini kuzatish kabi yo‘nalishlar belgilandi.
Jamotchilik kengashi yig‘ilishida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasining 2020-2024-yillarda bajarilishi holatiga baho berildi. Shuningdek, Markaz tomonidan «O‘zbekiston — 2030» strategiyasini «Atrof-muhitni asrash va «yashil iqtisodiyot» yilida amalga oshirishga oid davlat dasturiga muvofiq ishlab chiqilayotgan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2030-yilgacha Milliy strategiyasi loyihasi muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Jamoatchilik kengashining faoliyatiga oid tashkiliy masalalar ham ko‘rib chiqildi. Jumladan, Kengashning Nizomi va tarkibi tasdiqlandi.
Jamoatchilik kengashi tarkibi mamlakatimizda inson huquqlari himoyasiga, jumladan bolalar, ayollar, nogironligi bo‘lgan shaxslar va aholining boshqa qatlamlari huquqlarini himoya qilishda hissa qo‘shib kelayotgan jamoatchilik vakillari, jumladan, nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari, ta’lim va fan sohasi vakillaridan iborat.
Jamoatchilik bilan ishlash sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Notarial palatasi raisi Dilshod Ashurov Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi  Milliy markazi huzuridagi Jamoatchilik kengashining raisi etib saylandi.
Jamoatchilik kengashining kotibi lavozimiga inson huquqlari sohasidagi ilmiy tadqiqotlarga, ta’lim va tarbiyaga katta hissa qo‘shib kelayotgan tajribali pedagog, taniqli olima  – Toshkent davlat yuridik universiteti professori, yuridik fanlar doktori Gavhar Yuldasheva saylandi.
Yig‘ilish yakunida Kengash a’zolari inson huquqlari sohasidagi xalqaro shartnomalarning bajarilishini monitoring qilishda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish bo‘yicha takliflar tayyorlash, Markaz faoliyatini monitoring qilib borish, inson huquqlarini himoya qilish tadbirlari samarasini yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar bildirish yuzasidan kelishib oldilar.

Начал работу новый Общественный совет при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека
Усилия по защите прав человека и выполнению международных обязательств в области прав человека дадут ожидаемые результаты только тогда, когда в эти процессы будут вовлечены институты гражданского общества, граждане, средства массовой информации — представители широкой общественности. В этой связи важное значение имеет Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества», принятый 26 августа 2024 года.
Эта тема стала первой, обсуждавшейся на первом заседании реорганизованного Общественного совета при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека, состоявшемся 27 февраля.
На заседании были обсуждены основные направления деятельности, цели и задачи Общественного совета, а также его дальнейшие планы. Направления деятельности Общественного совета включают:
- расширение сотрудничества Центра с органами общественного контроля в вопросах реализации международных обязательств Узбекистана в области прав человека, просвещения в области прав человека, повышения осведомленности общественности;
- обеспечение эффективного взаимодействия с негосударственными некоммерческими организациями, средствами массовой информации и другими институтами гражданского общества;
- рассмотрение ежегодных отчетов Центра о состоянии выполнения международных обязательств в области прав человека;
- обсуждение исполнения Национальной стратегии в области прав человека, а также оценка результативности деятельности Центра;
- разработка предложений по повышению эффективности национальных стратегий, национальных планов действий и других мер в области прав человека во взаимодействии с институтами гражданского общества;
- организация публичных обсуждений по вопросам совершенствования мер по защите прав человека и реализации международных обязательств в области прав человека;
- мониторинг и анализ общественного мнения о деятельности Центра, контроль за прозрачностью деятельности Центра;
- контроль за процессами государственных закупок и использованием бюджетных средств, связанных с деятельностью Центра.
На заседании Общественного совета дана оценка реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека в период 2020-2024 годов. Также был обсужден проект Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека до 2030 года, разрабатываемый Центром в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в Год охраны окружающей среды и «зеленой экономики».
На заседании также были рассмотрены организационные вопросы, связанные с деятельностью Общественного совета. В частности, были утверждены новый Устав и состав Совета. В состав Общественного совета входят представители общественности, в том числе негосударственных некоммерческих организаций, средств массовой информации, образования и науки, вносящие вклад в защиту прав человека в нашей стране, в том числе прав детей, женщин, лиц с ограниченными возможностями и других слоев населения.
Председателем Общественного совета при Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека избран Дильшод Ашуров, председатель Нотариальной палаты Республики Узбекистан, имеющий многолетний опыт работы с общественностью.
Секретарем Общественного совета избрана Гавхар Юлдашева — опытный педагог и известный ученый, внесший значительный вклад в научные исследования, образование и воспитание в области прав человека, профессор Ташкентского государственного юридического университета, доктор юридических наук.
По итогам заседания члены Совета договорились подготовить предложения по усилению общественного контроля за реализацией международных договоров в области прав человека, осуществлять мониторинг деятельности Центра, а также внести рекомендации по повышению эффективности мер по защите прав человека.