Jenevada O‘zbekistonning xotin-qizlar huquqlarini ta’minlash borasidagi tajribasi taqdim etildi
2-aprel kuni Jenevadagi Millatlar saroyida "Harakat fursati: gender tenglikka erishish uchun inklyuziv, dalillarga asoslangan va o‘zgarishlarga qaratilgan yechimlar" mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yevropa iqtisodiy komissiyasi mintaqasidagi Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha mintaqaviy forum doirasida o‘tkazilgan ushbu tadbir Barqaror rivojlanish maqsadlarining 5-maqsadini amalga oshirish masalalariga bag‘ishlandi.
Davra suhbatida gender tenglik sohasidagi asosiy muammolar va yechimlarni muhokama qilish uchun yetakchi mutaxassislar, siyosatchilar va xalqaro tashkilotlar vakillari jamlandi. Tadbirning siyosatni shakllantirishda gender ma’lumotlaridan foydalanishga bag‘ishlangan birinchi yig‘ilishi doirasida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori o‘rinbosari D.Muratova ayollar huquqlarini monitoring qilish, ularning iqtisodiy va ijtimoiy integratsiyasi bo‘yicha samarali mexanizmlarni ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasini taqdim etdi.
D.Muratova gender siyosatini amalga oshirishda kompleks yondashuvning ahamiyatini, shuningdek, ayollar va qizlar huquqlarini himoya qilish uchun qonunchilik va institutsional islohotlarni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi. Gender tenglikka erishish yo‘lida uzoq muddatli barqarorlik va siyosiy qat’iyatni ta’minlashi mumkin bo‘lgan mexanizmlar alohida rol o‘ynashiga e’tibor qaratdi.
Bundan tashqari, muhokamalarda Armaniston, Albaniya, Ispaniya, Avstriya, Moldova kabi davlatlar, shuningdek, “BMT-Ayollar” va YUNFPA xalqaro tashkilotlari vakillari ishtirok etdi. Munozaralar asnosida ilg‘or tajribalar almashinib, gender tenglik sohasidagi dolzarb muammolar atroflicha tahlil etildi.
Tadbir doirasida O‘zbekistonda tasvirga olingan va davlat dasturlari orqali qo‘llab-quvvatlangan xotin-qizlarning hayot yo‘llarida erishgan muvaffaqiyatlariga bag‘ishlangan videolavha namoyish etildi. Bu gender tenglikka erishish bo‘yicha eng maqbul amaliyotlarni targ‘ib qilishga qaratilgan «Unstoppable» («To‘xtatib bo‘lmaydigan») global kampaniyasining o‘ziga xos uzviy bir qismi bo‘ldi.
Davra suhbati yakunida Barqaror rivojlanish maqsadlarining 5-maqsadini amalga oshirish yo‘lida natijadorlikka erishishni jadallashtirish uchun istiqboldagi qadamlar va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar xotin-qizlarning huquqlari va barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlikni kelgusida izchil davom ettirishga hamda o‘zaro tajriba almashishga tayyorligini bildirdilar.
Ma’lumot uchun: BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi (BMT YEIK) 1947-yilda EKOSOS tomonidan tashkil etilgan. U BMTning beshta mintaqaviy komissiyasidan biri hisoblanadi. BMT YEIKning asosiy maqsadi umumevropa iqtisodiy integratsiyasiga ko‘maklashishdir.

В Женеве представлен опыт Узбекистана по соблюдению прав женщин
Опыт Узбекистана в разработке и внедрении эффективных механизмов мониторинга прав женщин был представлен на мероприятии по Целям устойчивого развития (ЦУР) в Женеве.
«Круглый стол» на тему «Время действовать: инклюзивные, основанные на доказательствах и преобразующие решения для достижения гендерного равенства» был организован 2 апреля 2025 года на полях Регионального форума по ЦУР в регионе Евразийской экономической комиссии (ЕЭК)
Мероприятие собрало ведущих экспертов, политиков и представителей международных организаций для обсуждения ключевых вызовов и решений в области гендерного равенства.
В рамках первой панели, посвященной использованию гендерных данных для формирования политики, выступила заместитель директора Национального центра по правам человека Дилноза Муратова. В её презентации был представлен опыт Узбекистана в разработке и внедрении эффективных механизмов мониторинга прав женщин и их экономической и социальной интеграции.
Представителем Узбекистана была подчеркнута значимость комплексного подхода в реализации гендерной политики, а также важность развития законодательных и институциональных реформ для защиты прав женщин и девочек. Были также представлены механизмы, которые могут обеспечить долгосрочную устойчивость и политическую приверженность делу обеспечения гендерного равенства.
В дискуссии по теме приняли участие представители других стран, включая Армению, Албанию, Испанию, Австрию, Молдову, а также специалисты международных организаций ООН-Женщины и ЮНФПА.
Особое внимание было уделено обмену передовыми практиками и анализу текущих вызовов в области гендерного равенства.
Помимо панельных дискуссий, в рамках мероприятия был представлен видеосюжет из Узбекистана, демонстрирующий реальные истории женщин, добившихся успеха благодаря государственным программам поддержки. Это стало частью глобальной кампании «Unstoppable», направленной на продвижение лучших практик по достижению гендерного равенства.
Круглый стол завершился обсуждением перспективных шагов и международного сотрудничества для ускорения прогресса в достижении ЦУР 5. Участники выразили готовность к дальнейшему взаимодействию и обмену опытом в области прав женщин и устойчивого развития.