Шартномавий органлар
Инсон ҳуқуқлари бўйича 9 та йирик халқаро шартномалар мавжуд. 1948 йилда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганидан бери, Бирлашган Миллатлар Ташкилотига барча аъзо давлатлар камида битта инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги шартномани ратификация қилган.
Хозирда 10 та шартномавий органлар мавжуд, улар мустақил эксперт қўмиталари ҳисобланади. Уларнинг тўққизтаси БМТга аъзо давлатлар томонидан инсон ҳуқуқлари бўйича шартномаларнинг бажарилишини назорат қиладилар, ўнинчи шартномавий орган - Қийноқларга қарши конвенсиянинг Факултатив протоколига биноан тузилган Қийноқларнинг олдини олиш бўйича қуйи қўмита Факултатив протоколга аъзо давлатлардаги қамоқда сақлаш жойларини текширади.
Органлар шартноманинг қоидаларига мувофиқ тузилади, уларнинг бажарилишини назорат қилади. Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси шартнома органларига уларнинг иш услубларини белгиланган талабларга мувофиқлаштиришда ёрдам беради.

Существует 9 основных международных договоров в области прав человека, наиболее поздний из которых - по насильственному исчезновению - вступил в силу 23 декабря 2010 г. С момента принятия Всеобщей Декларации прав человека в 1948 году все государства-члены ООН ратифицировали как минимум один договор в области прав человека, а 80 процентов государств – четыре и более.
В настоящее время существует 10 договорных органов, представляющих собой комитеты независимых экспертов. Девять из них наблюдают за выполнением государствами-участниками договоров ООН в области прав человека, в то время как десятый - Подкомитет по предупреждению пыток, учрежденный в соответствии с Факультативным протоколом к Конвенции против пыток, - проверяет места заключения в государствах-участниках Факультативного протокола.
Органы учреждены в соответствии с положениями договора, наблюдение за выполнением которого они ведут. УВКПЧ содействует договорным органам в согласовании их методов работы с установленными требованиями.