24 январь – Халқаро таълим куни
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бош Ассамблеяси 2018 йил 24 январни Халқаро таълим куни деб эълон қилиш тўғрисида резолюция қабул қилди.
Ушбу резолюцияда таълим жамиятни ривожлантиришда ҳал қилувчи роль ўйнаши ва барқарор ривожланиш соҳасидаги мақсадларга эришига хизмат қилиши эътироф этилган. БМТнинг Бош Ассамблеяси барча давлатларни Барқарор ривожланиш соҳасидаги 4-мақсадни амалга ошириш бўйича саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватлаш учун ўзаро ҳамкорликни фаоллаштиришга эътиборни кучайтиришни тавсия қилди.
БМТ Бош Ассамблеяси Халқаро таълим кунини байрам қилиш бўйича барча тадбирларни ташкил этишни  Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ихтисослашган муассасаси – ЮНЕСКОга топширди.
ЮНЕСКО 2020 йилдаги Халқаро таълим кунини “Одамлар, жаҳон, фаровонлик ва тинчлик учун ўқитиш” шиори остида ўтказишни белгилаб берди. Бу таълимнинг инсонпарварлик мақсадлари ва унинг жамиятни ривожлантиишдаги ҳал қилувчи ролини ифода этади. ЮНЕСКО, шунингдек, Халқаро таълим кунини кенг кўламда, устувор вазифаларни белгилаб олган ҳолда байрам қилишни тавсия этди.
Маълумки, таълим олиш ҳуқуқи Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияисининг 26-моддасида мустаҳкамлаб қўйилган. Ушбу моддада барча давлатлар бепул бошланғич таълимни таъминлашга даъват этилади. 1989 йилда қабул қилинган Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияда давлатларнинг ҳамма учун олий таълим олиш имкониятини таъминлаш мажбурияти тўғрисидаги қоида мавжуддир.
Жаҳон ҳамжамияти 2015 йилнинг сентябрь ойида 2030 йилгача бўлган даврга мўлжалланган Кун тартибини қабул қилиб, таълим Барқарор ривожланиш соҳасидаги барча 17 мақсадга эришишнинг ҳал қилувчи омили эканлигини эътироф этди. Барқарор ривожланиш соҳасидаги 4-моддада эса сифатли ва адолатли таълим билан ҳаммани қамраб олишни таъминлаш ҳамда барча учун бутун умр давомида таълим олиш имкониятини рағбатлантириш кўзда тутилган.
Таълим қашшоқликдан қутилиш ва келгусида фаровонликка эришиш имкониятини тақдим этади. Бироқ ҳозирги пайтда жаҳонда 262 миллион бола ва ўсмир мактабга бормайди. 617 миллион бола ва ўсмир эса  ўқишни ва математиканинг энг оддий қоидаларини билмайди. Шунингдек, Африка мамлакатларидаги қиз болаларнинг фақат 40 фоизидан камроғи бошланғич таълим олади. Қочоқ ҳисобланган 4 миллион бола ва ўсмир ҳам мактабга бормайди. Бундай ҳолат  уларнинг таълим олиш ҳуқуқини бузади. Бунга йўл қўйиб бўлмайди.
Жаҳондаги давлатлар инклюзив, адолатли ва сифатли таълим олишни таъминламасдан ҳамда фуқаролари учун  бутун умр давомида таълим олиш имкониятларини тақдим этмасдан гендер тенглигига эриша олмайди. Шу билан бирга таълим соҳасини ривожлантирмасдан миллионлаб ёшларни қашшоқликдан ҳалос этиб бўлмайди.
Сифатли ва узлуксиз таълимни ривожлантириш Ўзбекистон сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланади. Мамлакатда амалга оширилган таълим соҳасидаги ислоҳотлар фақат унинг тизими мазмунини ўзгартирибгина қолмасдан, таркибини ҳам такомиллаштирди. Кейинги йилларда таълимнинг барча даражаларида туб ўзгаришлар бўлди. Бунинг учун таълим соҳасига катта миқдорда инвестициялар киритилмоқда. Бу интеллектуал ривожланган ва юқори даражада инсон капиталига эга бўлган шахсларни тарбиялашга хизмат қилади.
Бу йил Халқаро таълим кунини байрам қилиш таълим инсоннинг асосий ҳуқуқларидан бири эканлигини, мамлакатни тараққий эттириш, ижтимоий фаровонликни таъминлашнинг гарови эканлигини ёрқин намойиш қилишга хизмат қилиши керак. Бу Барқарор ривожланиш соҳасидаги мақсадларга эришишнинг воситаси ҳамдир.

24 января - Международный день образования
Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, провозгласившую Международный день образования, признавая его роль в достижении мира и развития.
В Резолюции содержится признание того, что образование играет ключевую роль в формировании устойчивого и жизнеспособного общества и способствует достижению всех других целей в области устойчивого развития.
Генеральная Ассамблея предложила всем уделять внимание вопросам активизации международного сотрудничества в поддержку усилий всех государств-членов по реализации цели 4 в области устойчивого развития.
Генеральная Ассамблея возложила проведение ключевых мероприятий по празднованию Дня на Организацию Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) в качестве специализированного учреждения ООН, занимающегося вопросами образования.
ЮНЕСКО провозгласила девиз 2020 года «Обучение для людей, планеты, благополучия и мира» и призвала продемонстрировать неделимую природу образования, его гуманистические цели и ключевую роль в коллективном развитии. ЮНЕСКО предложила провести празднование Дня образования для широкой аудитории в различных контекстах и на различные приоритетные темы.
Право на образование закреплено в статье 26 Всеобщей декларации прав человека. Она призывает к обеспечению бесплатного начального образования. А Конвенция о правах ребенка, принятая в 1989 году, содержит положение об обязанности государств обеспечивать доступность высшего образования для всех.
Приняв Повестку дня на период до 2030 года в сентябре 2015 года, мировое сообщество признало тот факт, что образование является ключевым фактором в достижении всех 17 целей в области устойчивого развития. А Цель 4, в частности, предусматривает обеспечение всеохватного и справедливого качественного образования и поощрение возможности обучения на протяжении всей жизни для всех. В целях организации системной работы по последовательной реализации Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН до 2030 года Кабинет Министров Республики Узбекистан в 2018 году принял Постановление «О мерах по реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года». Для реализации Цель 4, Узбекистан определил для себя шесть задач, которые включают в себя поднятие на качественно новый уровень начального, общего среднего образования; обеспечение всем женщинам и мужчинам равный доступ к недорогому и качественному среднему специальному, высшему, профессиональному образованию; улучшения профессионально технической подготовки всех уровней для лиц с инвалидностью, совершенствование условий учебных заведений, обеспечивающих безопасную среду обучения для всех.
Образование предоставляет возможность выбраться из нищеты и обеспечить благосостояние в будущем. Однако в настоящее время 262 миллиона детей и молодых людей не посещают школу; 617 миллионов детей и подростков не обладают элементарными навыками чтения и математики; менее 40% девочек в странах Африки к югу от Сахары получают начальное среднее образование и около четырех миллионов детей и молодых людей из числа беженцев не посещают школу. Их право на образование нарушается, что недопустимо.
Без обеспечения инклюзивного и справедливого качественного образования, и предоставления возможностей для обучения на протяжении всей жизни для всех, страны не смогут достичь гендерного равенства и разорвать круг нищеты, оставляющий позади миллионы детей, молодых людей и взрослых.
Приоритетом социальной и культурной политики Узбекистана является развитие качественного и непрерывного образования.   Реформы образования Узбекистана в корне изменили не только содержание системы, но и ее структуру. Проводились изменения всех уровней, компонентов и направлений за небольшой период времени. Приоритетами изменений были увеличение инвестиционных вложений, способствующих тому, чтобы вырастить нового человека, главные характеристики которого – интеллектуальное развитие и высокая образованность.
Празднование Дня в 2020 году позволяет рассмотреть образование в качестве величайшего возобновляемого ресурса человечества, а также убедиться в том, что образование является одним из прав человека, общественным благом и инструментом достижения целей в области устойчивого развития.