Самарқанд форумида қарийб 1000 нафар иштирокчи қатнашади
Эртага, 2020 йил 12 август куни ўз ишини бошлайдиган "Ёшлар 2020: глобал ҳамжиҳатлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форумида қарийб 1000 нафар иштирокчи қатнашади.
Иштирокчиларнинг 50 нафардан кўпроғи – халқаро ташкилотлар ва 30 нафардан зиёди минтақавий ташкилотлар намояндалари бўлса, салкам 30  нафари – инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, тахминан 30 нафари – давлат органлари, 60 нафардан ортиғи - халқаро ва миллий нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамда 100 нафардан зиёди ёшлар ташкилотлари вакилларидир.
Самарқанд форумининг икки кунлик дастурида 50 дан ортиқ чиқишлар режалаштирилган. Хусусан, 15 та мамлакатдан 40 нафар халқаро маърузачи ва 10 нафар миллий маърузачи сўзга чиқиши кўзда тутилмоқда.
Анжуманнинг 4 та ялпи мажлиси давомида "Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларнинг ривожланиши", "Ёшлар ҳуқуқлари ва Барқарор ривожланиш мақсадлари", "Ёшлар учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим", "Тинчлик ва хавфсизликни илгари суришда ёшларнинг роли: 2030 йилгача янада хавфсизроқ келажакка назар" каби мавзулар юзасидан мунозаралар бўлиб ўтади.
Халқаро анжуман иштирокчилари 2017 йил 19 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТнинг 72-сессиясида таклиф қилинган халқаро ташаббуслар доирасида ишлаб чиқилган Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенция лойиҳасини кўриб чиқадилар. Навқирон авлоднинг ҳозирги замонда дунё миқёсида эътироф этилиши зарур бўлган ҳуқуқлари ўз аксини топган мазкур том маънодаги янги ҳужжатнинг муҳокамаси Самарқанд форумининг энг муҳим воқеаларидан бири ҳисобланади.
Чунки ушбу соҳада мажбурий мазмунга эга муайян халқаро ҳужжат ҳалигача қабул қилинмаган. Бу эса бутун дунёда ёшларга оид давлат сиёсатининг замонавий қонунчилик базасини шакллантиришни мураккаблаштирмоқда.
Шунингдек, аҳолининг ёшлар қисмига кимлар мансублигини аниқлаш бўйича халқаро мезонларни ишлаб чиқиш зарурияти мавжуд. Шу маънода, ёшлар салоҳиятини муносиб баҳолаш имконини берадиган ушбу Конвенция келгусида ёш авлод ҳаётига доир кўплаб йўналишларнинг янада шиддатли ривожланиши учун хизмат қилиши тайин.
Бу ҳақда сўз борганда, парламент тизимида ёшларнинг роли ҳалигача муносиб қадрланмаётганини мисол сифатида келтириш мумкин. Бугунги кунда дунё миқёсида 30 ёшгача бўлган парламент аъзолари 2,2 фоиздан ҳам озроқни ташкил этишининг ўзи ҳам буни яққол тасдиқлайди.
Шунга қарамай, парламентларнинг озчиликдан иборат ана шу навқирон аъзолари кўплаб масалалар бўйича ўз қарашларига эга. Улар ўзларининг мустақил ёндашувлари асосида зарур қонун ҳужжатларини ишлаб чиқишда аҳолининг катта қисмини ташкил этувчи ёшларнинг ишончини қозониб келмоқдалар.
Шу нуқтаи назардан, Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро конвенциянинг БМТ томонидан олий даражада қабул қилиниши бутун дунёда давлатларнинг ёшлар муаммоларига эътиборини йўналтиришига кучли туртки беради. Янада муҳими, махсус Конвенция ёшларга уларнинг ривожланиш мақсадларини янада жадаллаштиришга қаратилган янги босқичдаги ҳуқуқларни тақдим этади.
Самарқанд форумининг асосий миллий ташкилотчиси Ўзбекистон Ҳукумати ҳисобланади. Халқаро анжуманни ўтказиш масъулияти Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига юкланган.
Мазкур Форум БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси ҳамда ушбу Бошқарманинг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТ Тараққиёт дастури, Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократия ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги Лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси каби бир қатор халқаро шериклар билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.

Участниками Самаркандского Форума станут около 1000 экспертов
Около 1000 участников примут участие в открывающемся завтра, 12 августа 2020 года, Самаркандском онлайн форуме по правам человека на тему: «Молодежь 2020: глобальная солидарность, устойчивое развитие и права человека».
Из них более 50 человек представляют международные организации, свыше 30 – региональные организации, около 30 – национальные институты по правам человека, порядка 30 – международные государственные органы, более 60 – международные и национальные ННО, свыше 100 – молодежные организации.
В программу двухдневного форума вошли свыше 50 ключевых выступлений, предусмотрено участие 40 международных докладчиков из 15 стран и 10 национальных.
В ходе 4 панельных дискуссий будут рассмотрены темы: «Развитие международных стандартов прав молодежи»,  «Права молодежи и Цели устойчивого развития (ЦУР)», «Образование молодежи по вопросам прав человека», «Роль молодежи в обеспечении мира и безопасности: перспективы более безопасного будущего к 2030 году».
Одним из важных событий Самаркандского форума является обсуждение проекта Международной конвенции ООН о правах молодежи, которая разработана Узбекистаном по инициативе Президента Шавката Мирзиёева. Данная инициатива была озвучена главой нашего государства в 2017 году в ходе 72-ой Генеральной Ассамблеи ООН.
Международного документа такого уровня, отражающего права молодежи, необходимые к признанию в современном мире, пока еще нет. Он позволит оценить потенциал молодежи, рациональное использование которого будет способствовать более динамичному развитию многих направлений.
Достаточно привести пример недооцененности роли молодежи в парламентской сфере. Только около 2,2% парламентариев в мировом масштабе составляют лица моложе 30 лет. При этом данная категория парламентариев имеет собственное видение многих вопросов, по которым идет разработка законодательства, и полноценно представляет значимую часть населения – молодежь.
В этом плане принятие специальной Международной конвенции о правах молодежи на высоком уровне Организации Объединенных Наций привлечет интерес государств по всему миру к вопросам молодежи и предоставления ей нового уровня прав с целью ускорения процессов развития.
Добавим, что национальным ключевым организатором Форума является Правительство Республики Узбекистан, представленное Национальным центром по правам человека.
Самаркандский форум проводится при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Регионального отделения УВКПЧ ООН по Центральной Азии, Программы развития ООН, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и других международных партнеров.