БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши Судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масалалари бўйича махсус маърузачининг Ўзбекистонга ташрифи якунларига доир маърузасини кўриб чиқади
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари кенгаши 2020 йил 30 июндан - 20 июлга қадар БМТнинг Женевадаги Бўлимида ўзининг қирқ тўртинчи сессиясини ўтказади. COVID-19 пандемияси билан боғлиқ вазияни ҳисобга олган ҳолда, ушбу сессия санасида ўзгаришлар юз берди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссарининг барча маърузалари кун тартибидаги 2-банд доирасида тақдим этилади. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссарининг Йиллик маърузасини БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгаши интерфаол мулоқот доирасида муҳокама қилади.
Инсоннинг барча ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилишга оид кун тартибига кўра, жорий йилнинг 13 июлида Инсон ҳуқуқлари кенгаши БМТ Судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масалалари бўйича махсус маърузачисининг Ўзбекистонга ташрифи якунларига доир маърузасини кўриб чиқади.
Судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масалалари бўйича махсус маърузачи 2019 йилнинг 19-25 сентябрь кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлган. Ташрифдан мақсад Президент Ш.М.Мирзиёев ташаббуси асосида ва раҳбарлигида одил судлов тизимида амалга оширилаётган жорий ислоҳотларни баҳолашдан иборат.
БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг қирқ тўртинчи сессиядаги таркиби қуйидагича: Австралия (2020 йил); Австрия (2021 йил); Ангола (2020 йил); Аргентина (2021 йил); Арманистон (2022 йил); Афғонистон (2020 йил); Багам Ороллари (2021 йил); Бангладеш (2021 йил); Баҳрайн (2021 йил); Болгария (2021 йил); Бразилия (2022 йил); Буркина-Фасо (2021 йил); Венесуэла (Боливар Республикаси) (2022 йил); Германия (2022 йил); Дания (2021 йил); Конго Демократик Республикаси (2020 йил); Ҳиндистон (2021 йил); Индонезия (2022 йил); Испания (2020 йил); Италия (2021 йил); Камерун (2021 йил); Қатар (2020 йил); Ливия (2022 йил); Мавритания (2022 йил); Маршалл Ороллари (2022 йил); Мексика (2020 йил); Намибия (2022 йил); Непал (2020 йил); Нигерия (2020 йил); Нидерландия (2022 йил); Покистон (2020 йил); Перу (2020 йил); Польша (2022 йил); Корея Республикаси (2022 йил); Сенегал (2020 йил); Словакия (2020 йил); Сомали (2021 йил); Судан (2022 йил); Того (2021 йил); Украина (2020 йил); Уругвай (2021 йил); Фиджи (2021 йил); Филиппин (2021 йил); Чехия (2021 йил); Чили (2020 йил); Эритрея (2021 йил) ва Япония (2022 йил).
Инсон ҳуқуқлари кенгаши 2019 йил 6 декабрда бўлиб ўтган ташкилий йиғилишида ўз фаолиятининг 2020 йил 1 январдан - 31 декабргача бўлган даври учун қуйидаги Бюро аъзоларини сайлаган: Раис -  Элизабет Тихи-Фисслбергер (Австрия), раис ўринбосарлари - Насир Аҳмад Андиша (Афғонистон), Сокорро Флорес Лиера (Мексика), Юрай Подгорски (Словакия), раис ўринбосари ва маърузачи - Яколей Коку Жонсон (Того).

Совет ООН по правам человека рассмотрит доклад Специального докладчика по вопросу о независимости судей и адвокатов по итогам посещения Узбекистана
Совет по правам человека проводит свою сорок четвертую сессию с 30 июня по 20 июля 2020 года в Отделении Организации Объединенных Наций в Женеве. Даты проведения изменились с учетом развития ситуации с пандемией коронавирусной инфекции (COVID-19).
Все доклады Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека, представляются в рамках пункта 2 повестки дня. Ежегодный доклад Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека Совет рассмотрит в рамках интерактивного диалога.
Согласно повестке поощрение и защита всех прав человека, 13 июля т.г. Совет по правам человека рассмотрит доклад Специального докладчика по вопросу о независимости судей и адвокатов по итогам посещения Узбекистана.
Специальный докладчик по вопросу о независимости судей и адвокатов посетил Узбекистан с официальным визитом с 19 по 25 сентября 2019 года. Цель его посещения заключалась в оценке нынешней реформы системы правосудия, проводимой по инициативе и под руководством Президента Ш. Мирзиёева.
Состав Совета по правам человека на его сорок четвертой сессии: Австралия (2020 год); Австрия (2021 год); Ангола (2020 год); Аргентина (2021 год); Армения (2022 год); Афганистан (2020 год); Багамские Острова (2021 год); Бангладеш (2021 год); Бахрейн (2021 год); Болгария (2021 год); Бразилия (2022 год); Буркина-Фасо (2021 год); Венесуэла (Боливарианская Республика) (2022 год); Германия (2022 год); Дания (2021 год); Демократическая Республика Конго (2020 год); Индия (2021 год); Индонезия (2022 год); Испания (2020 год); Италия (2021 год); Камерун (2021 год); Катар (2020 год); Ливия (2022 год); Мавритания (2022 год); Маршалловы Острова (2022 год); Мексика (2020 год); Намибия (2022 год); Непал (2020 год); Нигерия (2020 год); Нидерланды (2022 год); Пакистан (2020 год); Перу (2020 год); Польша (2022 год); Республика Корея (2022 год); Сенегал (2020 год); Словакия (2020 год); Сомали (2021 год); Судан (2022 год); Того (2021 год); Украина (2020 год); Уругвай (2021 год); Фиджи (2021 год); Филиппины (2021 год); Чехия (2021год); Чили (2020 год); Эритрея (2021 год) и Япония (2022 год).
На своем организационном совещании, состоявшемся 6 декабря 2019 года, Совет по правам человека избрал следующих членов Бюро для четырнадцатого цикла своей деятельности, который продлится с 1 января по 31 декабря 2020 года: Председатель -  Элизабет Тихи-Фисслбергер (Австрия), заместители председателя: Насир Ахмад Андиша (Афганистан), Сокорро Флорес Лиера (Мексика), Юрай Подгорски (Словакия), заместитель председателя и докладчик - Яколей Коку Джонсон (Того).