Президент Шавкат Мирзиёев Ғалаба боғидаги “Миллат фидойилари” хиёбонида бўлди.
Давлатимиз раҳбарининг ғояси асосида ташкил этилган ушбу ёдгорлик мустақиллик йилларида мамлакатимиз ҳимояси йўлида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг хотирасига бағишланган.
Мажмуа юқоридан қараганда давлатимиз байроғидаги ярим ой ва ўн икки юлдуз шаклида намоён бўлади. Қарийб икки метрли юлдузларнинг қирралари битиктош вазифасини ҳам ўтайди. Уларнинг ён тарафларига 196 нафар қаҳрамонларимиз номи зарҳал ҳарфлар билан ёзилган. Бу битиклар ёнига мониторлар ўрнатилган бўлиб, миллат фидойилари тўғрисида маълумотлар фото ва видеолар орқали намойиш этиб борилади. Яъни, уларнинг фақат номи эмас, болалиги, орзулари, иши ва оиласи кўз олдимизда жонланади.
Байроғимиздаги ярим ой мўъжаз амфитеатр шаклида хиёбонга кўрк бағишлаган. Унинг тепасидан поклик рамзи – сув оқиб туради. Ойнинг орқа тарафидаги ҳайкалтарошлик композицияси бадиий ғояга якун ясаган. Унинг марказида фарзандини ҳарбий хизматга кузатган ота-она сиймоси гавдалантирилган. Икки ёнида Мудофаа, Ички ишлар ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари, Олий суд ва прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Божхона қўмитаси, Миллий гвардия каби тузилмалар хизматчилари акс эттирилган.
Президентимиз шу ерда марҳум ҳарбий хизматчиларнинг оила аъзолари билан учрашди.
– Ҳар йили бу ерга келиб, Иккинчи жаҳон урушидаги йўқотишларни эслаймиз. Энди мустақиллик фидойиларига бағишланган ушбу мажмуани ташкил қилганимиз хайрли иш бўлди. Чунки улар ҳам миллий қаҳрамонларимиз. Шу жиҳатдан, бу майдоннинг маънавий аҳамияти катта. Бу ҳам ўзликни англаш, бу ҳам инсон қадри, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари ватан ҳимоячиларининг оила аъзоларига чуқур ҳурматини билдирди.
– Бу жасур ўғлонлар таҳликали вазиятда ўзини ўйламай, бурчига содиқ қолиб, халқи учун жонини фидо қилган. Ҳозирги тинчликда, осмонимиз мусаффолигида уларнинг катта ҳиссаси бор. Оилалари, барча яқинлари билиши керакки, улар орамизда худди тирикдек, номлари ҳеч қачон ўчмайди. Буни мана шу майдонда муҳрлаб қўйдик. Мен уларнинг ота-оналарига, турмуш ўртоқларига таъзим қиламан. Фарзандлари қаҳрамон оталарига муносиб бўлишини истайман, – дея таъкидлади Президент.
Миллат фидойилари туғилган туманларда хотира тадбирлари ўтказиш, уларнинг мардлигини ёшларга ибрат қилиб кўрсатиш, қаҳрамонликлари ҳақида асарлар ёзиш зарурлиги таъкидланди.
Президент Шавкат Мирзиёев Иккинчи жаҳон уруши ва меҳнат фронти қатнашчиларини ҳам зиёрат қилиб, байрам билан табриклади.
– Аввало, сизларни, сиз орқали барча фахрийларимизни Ғалабанинг 80 йиллиги билан табриклайман. Халқимиз номидан барчангизга чуқур миннатдорлик билдираман. Сизларнинг қаҳрамонлигингиз туфайли бугунги авлодлар шундай тинчлик-форовонликда яшаяпти. Бу тинчликнинг қадрини ёшларимизга сизлар орқали етказишимиз керак. Ҳаётингизнинг ўзи бизга намуна. Ҳар бир гапингиз жуда катта таълим, билим. Илоҳим, соғлиғингиз мустаҳкам бўлиб, кўп йиллар фахримиз, дуогўйимиз бўлиб юринг, – дея тилак билдирди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар юртимизда тарихий хотира улуғлангани, кексаларга катта ҳурмат-эътибор кўрсатилаётганини айтиб, дуолар қилишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19 февралдаги қарорига мувофиқ, уруш ва меҳнат фахрийларига муносиб ҳурмат кўрсатилмоқда. Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларига 10 минг АҚШ доллари миқдорида, ушбу тоифага тенглаштирилган шахсларга 25 миллион сўм, меҳнат фронти қатнашчиларига 3 миллион сўмдан бир марталик пул мукофотлари берилмоқда. Кўплаб муҳтарам нуронийларга “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” юбилей медаллари топширилмоқда.
Уруш фахрийлари ва ногиронлари учун тиббий ва ижтимоий хизматлар, жумладан, патронаж хизмати кўрсатилмоқда. Улар ўз хоҳишларига кўра санаторийларда даволанмоқда.
Тегишли вазирлик, идора ва ташкилотлар, ҳарбий қисмлар раҳбарлари иштирокида уруш ва меҳнат фахрийлари, мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимларининг оила аъзоларининг ҳолидан хабар олиниб, юмушларига ёрдамлашилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Аллею национальных героев в Парке Победы.
Этот мемориал, созданный по инициативе главы нашего государства, посвящен памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, отдавших жизнь за защиту нашей страны в годы независимости.
С высоты комплекс предстает в форме полумесяца и двенадцати звезд, как на государственном флаге Узбекистана. Ребра звезд высотой около двух метров служат памятными плитами, на которых золотыми буквами выгравированы имена 196 героев. Рядом с ними установлены мониторы, на которых в фото- и видеоформате представлены материалы о жизни этих людей: их детство, мечты, служба, семьи. Здесь оживают не просто имена — перед нами предстает человеческая история каждого из них.
Полумесяц придает аллее форму компактного амфитеатра, из его верхней части струится вода — символ чистоты. Художественную концепцию завершает скульптурная композиция: в центре изображены родители, провожающие сына на военную службу. По бокам — фигуры представителей Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Верховного суда, органов прокуратуры, Службы государственной безопасности, Таможенного комитета и Национальной гвардии.
Президент встретился с семьями погибших военнослужащих.
— Каждый год мы приходим сюда, чтобы вспомнить потери Второй мировой войны. Теперь мы создали и этот мемориал — в память о павших в годы независимости. Это было благородное дело, ведь они тоже — наши национальные герои. Поэтому это место имеет особое значение. Это осмысление своей идентичности, это уважение к человеку, — отметил Шавкат Мирзиёев.
Глава государства выразил глубокое уважение семьям защитников Родины.
— Эти отважные сыновья народа, не думая о себе, остались верны долгу и пожертвовали собой ради спокойствия людей. В том, что сегодня над нашей страной мирное небо, — их огромная заслуга. Их семьи и близкие должны знать: они всегда с нами, их имена в наших сердцах. Я склоняю голову перед родителями, супругами этих патриотов. Пусть их дети будут достойны своих героических отцов, — сказал Президент.
Отмечена необходимость проводить памятные мероприятия в районах, где родились национальные герои, рассказывать молодому поколению об их мужестве, писать произведения о подвигах, ставших примером самоотверженности.
Президент Шавкат Мирзиёев также навестил участников Второй мировой войны и трудового фронта. На встрече глава государства поздравил их с праздником.
— Прежде всего, поздравляю вас и в вашем лице всех наших уважаемых ветеранов с 80-летием Победы. От имени всего народа выражаю вам глубокую благодарность. Благодаря вашему героизму сегодняшнее поколение живет в мире и благополучии. Мы должны через вас донести ценность этого мира до молодежи. Вся ваша жизнь — для нас пример, каждое ваше слово — великая школа, источник мудрости. Дай Всевышний вам крепкого здоровья и долгих лет жизни, чтобы вы оставались нашей гордостью и духовной опорой, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ветераны выразили признательность за внимание и уважение к исторической памяти, за проявляемую заботу о старшем поколении, прочитали дуа.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля участникам войны и трудового фронта оказывается заслуженное уважение. Участникам и инвалидам Второй мировой войны выплачиваются единовременные денежные вознаграждения в размере 10 тысяч долларов США, приравненным к ним лицам — по 25 миллионов сумов, а участникам трудового фронта — по 3 миллиона сумов.
Многие ветераны также были награждены юбилейными медалями «80 лет Победы во Второй мировой войне».
Для участников и инвалидов войны организованы медицинские и социальные услуги, включая патронажный уход. По желанию они проходят лечение в санаториях.
С участием руководителей профильных министерств, ведомств, организаций и воинских частей осуществляется сопровождение ветеранов войны и труда, а также семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости. Им оказывается всесторонняя поддержка и помощь в бытовых вопросах.