Президент Шавкат Мирзиёев 7 июль куни Жиззах вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги, ҳудудлардаги ишларнинг бориши ва аҳолини қийнаётган масалалар ҳал этилиши юзасидан ҳисобот билан танишди.
Ўтган йил 31 декабрда Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни жадаллаштириш бўйича Президент қарори қабул қилиниб, зарур масалалар ҳал этиб берилган эди. Хусусан, унда 2025 йилда 2 миллиард доллар инвестиция жалб этиш, экспортни 285 миллион долларга етказиш, 168 минг одамни ишли қилиш чора-тадбирлари белгиланганди.
Бу вазифалар бирин-кетин бажарилмоқда. Ўтган олти ойда Жиззахда саноат, сервис ва қишлоқ хўжалигида 200 та лойиҳа ишга тушди. Вилоятга 662 миллион доллар инвестиция кириб келди.
Лекин Дўстлик, Зафаробод, Пахтакор, Мирзачўл туманлари бу борада анча орқада қолаяпти. Шу боис янги лойиҳаларни аввало шу туманларга жойлаштириб, одамларни ишли қилиш зарур.
Сўнгги вақтларда вилоятда 250 миллион долларлик йирик туризм мажмуалари ишга тушгани натижасида бир йилда сайёҳлар оқими 2 карра ошди. Буни янада ошириш учун ҳамма шароит бор.
Яна бир катта имконият – ер. Жиззахда 1 миллион 300 минг гектар қишлоқ хўжалиги ерлари бўлгани билан атиги 40 фоизида экин экилаяпти. Бир гектарга тўғри келадиган ўртача даромад ҳам бошқа вилоятларга нисбатан кам. Аслида, ердан самарали фойдаланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари ва чорва озуқасини кўпайтириш мумкин.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббусига мувофиқ, Жиззах вилоятида ҳам мутасаддилар, соҳа мутахассислари ва етакчи тадбиркорлардан иборат “Ислоҳотлар штаби” тузилди.
Йиғилишда мазкур штаб томонидан тайёрланган янги лойиҳалар тақдимот қилинди. Унга кўра, умумий қиймати 520 миллион долларлик 200 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг натижасида 12 мингта иш ўрни, бюджетга қўшимча 120 миллиард сўм тушум, 100 миллион долларлик экспорт имконияти яратилиши кўзда тутилган.
Президентимиз лойиҳаларнинг иқтисодий асоси ва бозор талаби билан қизиқди. Ҳокимлар ва “Ислоҳотлар штаби” биргаликда ишлаб, саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат соҳаларида “катта сакраш” қилиши кераклиги таъкидланди. Шунда Жиззах вилояти инвестиция, иш ўрни, аҳоли даромади ва экспорт энг тез ўсаётган ҳудудлардан бирига айланади.

Рассмотрена реализация реформ в Джизакской области
Президент Шавкат Мирзиёев 7 июля ознакомился с отчетом о результативности реформ, ходе работ в районах Джизакской области и решении волнующих население проблем.
31 декабря прошлого года было принято постановление Президента об ускоренном социально-экономическом развитии Джизакской области, в котором были определены приоритетные меры. В частности, на 2025 год намечено привлечение 2 миллиардов долларов инвестиций, увеличение экспорта до 285 миллионов долларов и обеспечение занятости 168 тысяч человек.
Эти задачи поэтапно выполняются. За прошедшие шесть месяцев в области были реализованы 200 проектов в промышленности, сфере услуг и сельском хозяйстве. Приток инвестиций составил 662 миллиона долларов.
Однако Дустликский, Зафарабадский, Пахтакорский и Мирзачульский районы значительно отстают от общерегиональных темпов роста. В связи с этим Президент указал на необходимость размещения новых проектов в первую очередь в этих районах с целью создания рабочих мест.
В последние месяцы в регионе были введены в эксплуатацию крупные туристические комплексы на сумму 250 миллионов долларов, в результате чего поток туристов увеличился в два раза. Имеются все условия для дальнейшего роста этого показателя.
Другим важным ресурсом являются земельные возможности. Несмотря на то, что в области насчитывается 1,3 миллиона гектаров сельхозугодий, лишь 40 процентов из них используются под посевы. Кроме того, средний доход с одного гектара земли ниже, чем в других регионах. При рациональном использовании земель можно значительно увеличить производство продовольствия и кормов для животноводства.
По инициативе Президента в Джизакской области также был создан «штаб реформ», в который вошли представители органов власти, профильные специалисты и ведущие предприниматели.
На совещании был представлен пакет новых проектов, подготовленных штабом. Согласно плану, предусмотрена реализация 200 проектов общей стоимостью 520 миллионов долларов. Их реализация позволит создать 12 тысяч рабочих мест, обеспечить дополнительные поступления в бюджет в размере 120 миллиардов сумов и достичь экспортного потенциала в 100 миллионов долларов.
Глава государства поинтересовался экономической обоснованностью и рыночной востребованностью проектов. Подчеркнуто, что хокимы и штаб должны действовать слаженно, добиваясь качественного скачка в промышленности, сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг. В этом случае Джизакская область станет одним из самых быстроразвивающихся регионов по темпам привлечения инвестиций, созданию рабочих мест, росту доходов населения и экспорта, указано на совещании.