Президент Шавкат Мирзиёев 13 май куни йўл хўжалигидаги ишлар натижадорлиги ва режадаги лойиҳалар бўйича тақдимот билан танишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 10 октябрдаги қарорига мувофиқ, бу соҳада бошқарув такомиллаштирилиб, йўллар қуриш, таъмирлаш ва сақлаш бўйича кўп йиллик вазифалар белгиланган эди. Ўтган 2 йилда бу мақсадларга 26 триллион сўм ажратилиб, жами 40 минг километр йўл ва 540 та кўприк таъмирланди. Соҳага четдан жалб қилинаётган маблағлар ҳам 3 карра ошди.
Лекин ҳали қилинадиган ишлар кўп. Бу йил 7 минг километр умумий фойдаланишдаги йўл ҳамда 231 та кўприкни қуриш ва таъмирлаш, 13 минг километр тупроқ кўчаларга шағал ётқизиш, 400 километр цемент қопламали йўллар қуриш, магистраллар бўйида 72 та сервис мажмуаси ташкил этиш режалаштирилган.
Тақдимотда мутасаддилар шулар ҳақда ахборот берди.
Янги лойиҳаларни белгилашда йўлларнинг ҳозирги ҳолати ва қатнов даражасига эътибор қаратилмоқда. Бугунги кунда халқаро молия ташкилотлари билан ҳамкорликда 1 минг 200 километр йўлни реконструкция қилиш бўйича 6 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда.
Энди яна 4 та лойиҳа бошланиши кўзда тутилган. Хусусан, Тўрткўл ва Беруний шаҳарларини айланиб ўтувчи А-380 магистралини реконструкция қилиш, Қорақалпоғистон ва Хоразмда 516 километр маҳаллий йўлларни тўла таъмирлаш, Термиз – Денов ҳамда Сирдарё – Бахт оралиғидаги йўлларни цемент-бетон қопламали қилиб қуриш режалаштирилган. Бу лойиҳаларга Осиё тараққиёт банки, Жаҳон банки, Ислом тараққиёт банки ва Осиё инфратузилмавий инвестиция банки маблағлари йўналтирилади.
Давлатимиз раҳбари энг муҳим масала йўлларни сифатли сақлаш эканини таъкидлади. Йўл бўйларида инфратузилмани ривожлантириб, аҳолига қулайликлар яратиш бўйича топшириқлар берилди.
Қамчиқ довонида стационар назорат пости ишга туширилган. Буни юк ташиш оқими юқори бўлган бошқа йўлларда ҳам ташкил қилиш зарурлиги қайд этилди.
Шу ўринда айтиш керакки, бундан қарийб 20 йил олдин қабул қилинган “Автомобиль йўллари тўғрисида”ги қонун ҳозирги замон талабларига жавоб бермаяпти. Сўнгги йиллардаги ислоҳотлар, бугунги долзарб масалалар унда акс этмаган.
Шу боис мазкур қонун янги таҳрирда ишлаб чиқилмоқда. Унда, жумладан, “автомобиль йўлларини режалаштириш” механизмини жорий этиб, йўл инфратузилмасини аҳоли ва иқтисодиётнинг ўсиб бораётган эҳтиёжларига мос равишда ривожлантириш назарда тутилмоқда. Йўлларни лойиҳалаштиришда аҳоли фикри ва атроф-муҳитга таъсирини инобатга олиш ҳамда пиёдалар учун тўсиқсиз муҳитни яратиш бўйича қатъий талаблар ўрнатилмоқда. Коммуникация тармоғини қуришда йўлнинг аввалги ҳолатини тиклаш харажатларини қоплаш шарти киритилмоқда.
Пулли йўлларнинг ҳуқуқий асослари, ажратилган ва йўл бўйи минтақаларида сервис биноларини жойлаштиришга оид талаблар белгиланмоқда. Йўлларда катта ҳажмли ва оғир вазнли транспорт воситаларининг ҳаракатланиши тартибга солинмоқда.
Тақдимотда мутасаддилар муқобил йўллар қуриш бўйича хусусий шериклик лойиҳалари юзасидан ҳам ҳисобот берди.

Президент Шавкат Мирзиёев 13 мая ознакомился с презентацией о результативности работы и запланированных проектах в сфере дорожного хозяйства.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 октября 2023 года управление сферой было усовершенствовано, поставлены долгосрочные задачи по строительству, ремонту и содержанию дорог. За последние два года на эти цели было направлено 26 триллионов сумов, отремонтировано в общей сложности 40 тысяч километров дорог и 540 мостов. Средства, привлеченные в сферу из-за рубежа, увеличились в три раза.
Однако предстоит еще значительный объем работы. В текущем году запланировано строительство и ремонт 7 тысяч километров дорог общего пользования и 231 моста, покрытие щебнем 13 тысяч километров грунтовых дорог, строительство 400 километров дорог с цементобетонным покрытием, а также создание 72 комплексов дорожного сервиса вдоль магистралей.
На презентации ответственные лица доложили о предстоящей работы.
При определении новых проектов особое внимание уделяется текущему состоянию и уровню загруженности дорог. Сегодня совместно с международными финансовыми институтами реализуются шесть крупных проектов по реконструкции 1,2 тысячи километров дорог.
Планируется начать еще четыре проекта. Среди них — вынос магистрали А-380 за пределы городов Турткуля и Беруни, ремонт 516 километров дорог в Каракалпакстане и Хорезмской области, строительство дорог с цементобетонным покрытием на участках Термез – Денау и Сырдарья – Бахт. Для реализации этих проектов будут привлечены средства Азиатского банка развития, Всемирного банка, Исламского банка развития и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
Глава государства отметил, что самым важным вопросом является качественное содержание дорог. Дано поручение развивать придорожную инфраструктуру, создавать удобства для населения.
На перевале Камчык был введен в эксплуатацию стационарный пост весового контроля. Аналогичные посты необходимо создать и на других дорогах с высоким грузопотоком.
Следует отметить, что Закон «Об автомобильных дорогах», принятый около 20 лет назад, не соответствует современным требованиям и не учитывает последние реформы и актуальные вопросы.
В связи с этим готовится новая редакция закона, в которой, в частности, планируется внедрить механизм «планирования дорожной деятельности», чтобы развивать инфраструктуру дорог в соответствии с растущими потребностями населения и экономики. Вводятся строгие требования учитывать мнение общественности, воздействие на окружающую среду, а также обязательное создание безбарьерной среды для пешеходов. Предусматривается компенсация затрат на восстановление дорог после прокладки коммуникационных сетей.
Кроме того, законопроект определит правовую основу платных дорог, требования к размещению объектов сервиса в придорожных зонах, а также отрегулирует движение крупногабаритного и тяжеловесного транспорта.
В ходе презентации также были заслушаны отчеты ответственных лиц о реализации проектов по строительству альтернативных дорог на основе государственно-частного партнерства.