Халқаро экспертлар: Фарғона тинчлик форуми минтақавий мулоқотни мустаҳкамлаш майдонига айланди
Фарғонада МДҲ, Осиё, Европа ва Америка давлатларининг етакчи таҳлил марказлари вакилларини ўз ичига жамлаган нойоб халқаро платформа — Фарғона тинчлик форуми ўз ишини давом эттирмоқда. Тадбирда Марказий Осиё мамлакатларининг фуқаролик жамияти, тадбиркорлик доиралари, илмий ҳамжамият ва ёш етакчилар вакиллари ҳам иштирок этмоқда.
Форум нафақат фикр алмашиш ва баҳс-мунозаралар майдони, балки ўзаро ҳурмат, яхши қўшничилик ва очиқ мулоқот тамойилларига асосланган минтақавий ҳамкорликнинг янги фалсафасини шакллантириш йўлидаги муҳим қадам бўлди.
Форум иштирокчилари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясида билдирилган Марказий Осиё мамлакатларининг шериклик ва интеграцияни чуқурлаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватловчи резолюцияни қабул қилиш тўғрисидаги ташаббусини сўзсиз қўллаб-қувватлашларини билдирдилар.
Форумнинг айнан Фарғона водийсида — илгари кескинлик билан боғлиқ бўлган, аммо бугунги кунда яхши қўшничилик, ҳамкорлик ва интеграция борасида барқарор суръатларни намойиш этаётган минтақада ўтказилаётгани рамзий маънога эгалиги таъкидланди.
Халқаро ҳамкорлар томонидан билдирилган фикрлар
БМТнинг Марказий Осиё учун Превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе ушбу форумни “янги сиёсий мулоқот маданиятини шакллантиришга муҳим ҳисса” деб атади. У минтақадаги раҳбарларнинг сиёсий иродаси туфайли ишонч кучайиб бораётгани ва эришилган келишувлар аллақачон ўзининг аниқ натижаларини берётганини алоҳида таъкидлади.
ЕХҲТ Низоларнинг олдини олиш маркази директори Кейт Фирон Фарғона водийси дипломатия ва ҳамкорлик минтақани қандай ўзгартириши мумкинлигининг илҳомлантирувчи намунасига айланиб бораётганини таъкидлади. ЕХҲТ ушбу нойоб ва жадал ривожланаётган минтақада тинчлик ва барқарор тараққиётни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни бундан буён ҳам қўллаб-қувватлашини билдирди.
Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш бош котиби Қайрат Сарибай Фарғона тинчлик форумни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуслари изчил амалга оширилаётганидан далолат берувчи муҳим воқеа сифатида эътироф этди.
Унинг фикрича, “бугунги форум минтақадаги ижобий ўзгаришларнинг мантиқий давоми бўлди. Фарғона водийси ўзининг тарихий ролини қайта тикламоқда — у яна саъй-ҳаракатлар, ғоялар ва тинч тараққиётга интилишларни бирлаштириш маконига айланмоқда.”
ШҲТ Бош котиби ўринбосари Сохаил Хон бўлиб ўтаётган тадбир минтақадаги мамлакатларнинг тинчлик ва фаровонликка интилишини акс эттираётганини таъкидлади. “Марказий Осиё ШҲТнинг ўзаги бўлиб, бундай платформаларда қабул қилинаётган қарорлар минтақавий ҳамкорликнинг етуклигидан далолат беради,” — деди у.
Атлантика кенгашининг Евроосиё маркази директори ўринбосари Эндрю Д’Аньери мамлакатлар ўртасида мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларини ўрнатишда форумнинг муҳим ўрин тутаётганини таъкидлади. Эксперт, шунингдек, мазкур тадбир минтақада кечаётган жараёнларни чуқур ва ҳар томонлама таҳлил қилиш платформаси сифатида муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади. Бу эса ҳамкорликдаги ривожланиш ва хавфсизликни таъминлаш учун муаммолар ва имкониятларни яхшироқ тушунишга ёрдам беради.
Марти Ахтисаари номидаги Тинчлик жамғармасининг Осиё дастури раҳбари Алекс Виртанен форумни тинчлик ташаббусларини фаол илгари суриш ва минтақавий мулоқотни чуқурлаштириш учун муҳим платформа сифатида таърифлади. “Бундай платформа минтақадаги асосий муаммоларни ҳал этишда келишилган ёндашувларни ишлаб чиқиш учун кенг имкониятлар очади,” — деди эксперт.

В Фергане продолжает свою работу Ферганский форум мира – уникальная международная платформа, объединившая представителей ведущих аналитических центров стран СНГ, Азии, Европы и Америки. В мероприятии также участвуют представители гражданского общества, деловых кругов, академического сообщества и молодежные лидеры государств Центральной Азии.
Форум стал не просто местом для обмена мнениями и дискуссий, но и важным шагом на пути к формированию новой философии регионального сосуществования, основанной на принципах взаимного уважения, добрососедства и открытого диалога.
Участники форума выразили безусловную поддержку инициативе Президента Узбекистана Ш.Мирзиёева, озвученной на ГА ООН, о принятии резолюции в поддержку усилий стран Центральной Азии по углублению партнёрства и интеграции.
Была подчеркнута символичность проведения форума именно в Ферганской долине – регионе, который в прошлом ассоциировался с напряжённостью, а сегодня демонстрирует устойчивую динамику к добрососедству, сотрудничеству и интеграции.
Оценки международных партнёров
Глава Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии Каха Имнадзе назвал форум «важным вкладом в формирование новой политической культуры диалога». Он подчеркнул, что благодаря политической воле лидеров стран региона уровень доверия растёт, а достигнутые соглашения уже приносят ощутимые результаты.
Директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов Кейт Фирон отметила, что Ферганская долина становится вдохновляющим примером того, как дипломатия и сотрудничество могут изменить регион. ОБСЕ продолжит поддерживать усилия по обеспечению мира и устойчивого развития в этом уникальном и динамичном регионе.
Генеральный секретарь Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) Кайрат Сарыбай признал Ферганский форум мира важным событием, свидетельствующим о последовательной реализации инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
«Сегодняшний форум стал естественным продолжением позитивных изменений в регионе. Ферганская долина возвращает себе историческую роль – она вновь становится пространством объединения усилий, идей и стремлений к мирному развитию», -заявил дипломат.
Заместитель генерального секретаря ШОС Сохаил Хан отметил, что проходящее мероприятие отражает стремление стран региона к миру и процветанию. «Центральная Азия является ядром ШОС, а решения, принимаемые на таких площадках, свидетельствуют о зрелости регионального взаимодействия», – заявил он.
Заместитель директора Евразийского центра Атлантического совета Эндрю Д’Аниери подчеркнул, что форум играет ключевую роль в установлении прочных и долговременных партнёрских отношений между странами. Эксперт также подчеркнул важность мероприятия как площадки для глубокого и всестороннего анализа происходящих в регионе процессов, что помогает лучше понимать вызовы и возможности для совместного развития и безопасности.
Руководитель азиатской программы Фонда мира имени Мартти Ахтисаари Алекс Виртанен охарактеризовал форум как важную платформу для активного продвижения мирных инициатив и углубления регионального диалога. «Такая площадка открывает широкие возможности для выработки согласованных подходов к решению ключевых вызовов, стоящих перед регионом», - убежден эксперт.