Давлатимиз раҳбарига атом энергетикасини ривожлантиришга қаратилган вазифалар ижроси юзасидан ахборот берилди.
Мамлакатимизда энергетика соҳасида кўплаб лойиҳалар амалга оширилгани натижасида охирги беш йилда электр энергияси ишлаб чиқариш 30 фоиз кўпайиб, 81,5 миллиард киловатт соатга етди. Ошиб бораётган талабни қондириш учун қайта тикланадиган энергия манбалари ҳам фаол ривожлантирилмоқда. Унинг генерациядаги улуши 16 фоизга етиб, ўтган йили 3,2 гигаваттли қўшимча қувват яратилди.
Бу соҳада узоқни кўзлаш, келажакка ҳозирдан замин ҳозирлаш керак. 2035 йилда юртимизда электр истеъмоли 121 миллиард киловатт соат бўлиши ҳисоб-китоб қилинган. Шу боис энергетикани барча йўналишларда ривожлантириш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, 2030 йилга бориб, жами генерацияда “яшил” энергия улушини 50 фоизга етказиш режалаштирилган. Узоқ муддатда атом энегрияси базавий манбалардан бирига айланиши кўзда тутилган.
Ҳозирги кунда кичик қувватли атом электр станцияси қуриш лойиҳаси устида иш олиб борилмоқда. Уни амалга ошириш имкониятларини муҳокама қилиш ҳамда “йўл харитаси” тайёрлаш мақсадида ишчи гуруҳларнинг учрашувлари ўтказилди.
Халқаро атом энергияси агентлиги билан 2025-2027 йилларга мўлжалланган Қўшма ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилди. Бўлажак станция қурилишининг ҳар бир босқичи – лойиҳалаштиришдан то битгунга қадар Халқаро атом энергияси агентлигининг қатъий назорати остида бўлади, жаҳоннинг энг илғор тажрибалари ва хавфсизлик талаблари татбиқ этилади.
Йиғилишда мутасаддилар лойиҳанинг бориши, ҳамкорлар билан музокаралар юзасидан ахборот берди. Рухсатномалар олиш ва молиялаштириш масалалари, шунингдек, катта қувватли атом электр станциясининг техник-иқтисодий жиҳатлари ҳамда уни барпо этиш режалари кўриб чиқилди.

Главе государства доложено о ходе выполнения задач, направленных на развитие атомной энергетики в стране.
За последние пять лет благодаря реализации ряда крупных энергетических проектов производство электроэнергии в Узбекистане увеличилось на 30 процентов и достигло 81,5 миллиарда киловатт-часов. Для удовлетворения растущего спроса активно развиваются и возобновляемые источники энергии. Их доля в общей генерации достигла 16 процентов, в прошлом году были введены дополнительные мощности в объеме 3,2 гигаватта.
При этом особое внимание уделяется стратегическому планированию и подготовке к перспективным вызовам. Согласно расчетам, к 2035 году потребление электроэнергии в стране составит 121 миллиард киловатт-часов. В этой связи предпринимаются меры по развитию энергетики во всех направлениях.
В частности, к 2030 году планируется довести долю «зеленой» энергетики в общем энергобалансе до более чем 50 процентов. При этом атомная энергия рассматривается как один из базовых источников в долгосрочной перспективе.
В настоящее время ведется работа над проектом строительства атомной электростанции малой мощности. Для обсуждения возможностей реализации проекта и подготовки «дорожной карты» были проведены встречи рабочих групп.
Разработан Совместный план действий на 2025–2027 годы с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ). Каждая стадия будущего строительства — от проектирования до завершения — будет находиться под строгим контролем МАГАТЭ, с учетом лучших мировых практик и требований безопасности.
На совещании ответственные лица проинформировали о ходе реализации проекта, переговорах с партнерами, вопросах получения разрешений и источников финансирования. Также были рассмотрены технические и экономические аспекты размещения крупной атомной электростанции и планы по ее строительству.