4 апрель куни Тошкентда аккредитациядан ўтган хорижий дипломатик корпус вакилларининг катта гуруҳи Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ шаҳрида бўлди. Мўйноқ аэропортида дипломатларни республика ва шаҳар расмийлари кутиб олди. Сўнгра дипломатлар Орол денгизининг қуриган туби ҳудудига борди, шунингдек, Орол денгизи тарихи музейи экспозицияси билан танишди.
Чет эллик дипломатлар мамлакат раҳбарияти томонидан Оролбўйи экология-сини тиклаш бўйича олиб борилаётган ишлар билан танишдилар: саксовул плантацияларига ташриф буюриб, кўчат экиш жараёнини кузатдилар.
Эслатиб ўтамиз, Орол денгизининг қуриган тубида ўрмон плантацияларини барпо этиш бўйича 2018 йил декабрь ойида бошланган давлат дастурига мувофиқ, бугунги кунга қадар 1 миллион 730 минг гектар ўрмонга кўчатлар экилган.
Сафар доирасида табиий ресурслар, инвестициялар, саноат ва савдо вазирлик­лари ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан Орол фожиаси оқибатларининг олдини олиш бўйича амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари тақдимоти ўтказилди.
“Дунё” ахборот агентлиги мухбири делегациянинг айрим аъзолари билан суҳбатда бўлди.
Мунир Мамедзаде ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари:
– Қорақалпоғистонга тез-тез келиб турган бўлсам-да, биринчи марта Оролбўйини кўриш имконига эга бўлдим. Бугун мен Орол фожеаси оқибатларини бартараф этиш борасида амалга оширилган ишларнинг кўламини ўз кўзим билан кўрдим. Имконият учун ташкилотчилардан миннатдорман.
Бу жуда муҳим, чунки биз дипломатлар ҳам бу жараённинг бир қисмимиз, БМТнинг Оролбўйи ҳудуди учун инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст фонди билан ҳамкорлик қиламиз. Биз ЮНИCЕФ ва БМТнинг бошқа агентликлари жойлардаги дастурларда иштирок этамиз. Бундан ташқари, сизларга маълумки, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди, деб эълон қилиш тўғрисидаги махсус резолюция қабул қилинган.
Ўз навбатида, ҳудудда экотизимни тиклаш, ушбу экологик офатнинг болалар, ўсмирлар ва ёшларга таъсирини камайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу борада ҳозир бу ерда амалга оширилаётган ишлар келажак учун салмоқли наф келтиради. Умид қиламизки, биргаликдаги ишларимиз маҳаллий аҳоли манфаатларини энг яхши тарзда таъминлашга кўмаклашади.
Биз Ўзбекистон раҳбариятининг Оролбўйи минтақасини қўллаб-қувватлаш, халқаро ҳамжамият эътиборини умумбашарий муаммога қаратиш, маҳаллий аҳоли учун энг яхши турмуш шароитларини яратиш учун давлат тузилмаларини сафарбар этиш борасидаги сиёсий иродасини олқишлаймиз.
Бейбут Атамқулов Қозоғистон элчиси:
– Бугун биз Орол денгизининг қуриб бораётган тубини бориб кўрдик. 150 километрга яқин масофани босиб ўтдик – жуда катта ҳудудда экологик офат оқибатларини юмшатиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар самарасини кўриш имконига эга бўлдик. Бу ишларнинг барчаси Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бевосита раҳнамолигида амалга оширилаётгани таҳсинга сазовор. Бу минтақамиз тараққиётига, Орол денгизининг қуриши бўйича глобал экология муаммосини ҳал этишга қўшилаётган улкан ҳиссадир.
Қозоғистон элчиси сифатида шуни айтмоқчиманки, бу муаммо бизнинг мамлакатимиз учун ҳам долзарбдир. Унинг салбий оқибатларини худди Қорақалпоғистондаги каби миллионлаб қозоғистонликлар ҳам бошдан кечирмоқда.
Бугун биз Орол денгизининг қуриган тубида олиб борилаётган ишлар самарасини кўрдик – кенг ҳудудларда яшил майдонлар барпо этилган.
Табиат ўзини ўзи даволайди, лекин унга ёрдам керак. Ўзбекистоннинг барча қадамлари самарали бўлишига умид қиламан.
Биз Ўзбекистоннинг минтақа экотизимини сақлаш ва маҳаллий аҳолини қўллаб-қувватлаш борасидаги барча саъй-ҳаракатларини ҳурмат қиламиз ва қўллаб-қувватлаймиз.
Язгули Маммедов Туркманистон элчиси:
– Бугун Қорақалпоғистонга етиб келдик. Мўйноқ шаҳрини зиёрат қилдик, Орол денгизидаги кемалар қабристонини кўрдик. Жуда таъсирли манзара.
Минтақада Орол денгизининг қуриган тубида ўрмонзорлар барпо этиш борасида жуда улкан ишлар амалга оширилаётганига бевосида гувоҳ бўлдик.
Бу борадаги ишларингизга муваффақиятлар тилаймиз. Ушбу саъй-ҳаракатларнинг барчаси минтақамиз экотизимини сақлаб қолишга ёрдам беради, деб умид қиламиз.
Константин ОБОЛЕНСКИЙ, Швейцария элчиси:
— Шубҳасиз, биз бу ерда жиддий экологик фалокатни кўриб турибмиз. Унинг оқибатларини фақат биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан юмшатиш мумкин.
Шунингдек, элчи 2018-2023 йилларда яратилган 1 миллион 730 минг гектар майдондаги ўрмон аллақачон наф келтираётгани ва бу жараённи давом эттириш зарурлигини қайд этди.
Элчи Ўзбекистон раҳбарининг Орол денгизининг қуриган тубида ўрмон плантацияларини яратиш ташаббуси хусусида тўхталар экан, “Давлат ҳақиқатан ўз ҳудудида бундай ўта муҳим масала билан шуғулланаётгани жуда катта эътиборга моликдир”, деди.
Константин Оболенскийнинг айтишича, БМТ буни замонавий дунёдаги энг катта офатлардан бири, деб тан олган ва бугунги кунда мавжуд бўлган барча энг яхши технологиялардан фойдаланган ҳолда, ушбу муаммони ҳал қилиш жаҳон ҳамжамияти учун жуда муҳимдир.
Абдужаббор РАҲМОНЗОДА, Тожикистон элчиси:
— Оролбўйидаги экологик инқироз билан яқиндан танишиш учун келдик. Орол денгизидан нима қолганини ва у қандай жиддий муаммоларга олиб келганини ўз кўзимиз билан кўрдик.
Бугун дипломатия корпуси вазият билан бевосита жойида танишиш, шунингдек, Орол денгизининг қуриган тубида ўрмон плантацияларини яратиш бўйича давлат дастурини амалга оширишнинг натижалари билан танишиш имконига эга бўлди.
Биз бажарилган ишлардан ҳайратдамиз. Бу ерга саксовул кўчатларини экиш орқали ўз ҳиссамизни қўшганимиздан жуда мамнун бўлдик.
Ўзбекистоннинг Орол экотизимини тиклаш ва денгиз қуришининг салбий оқибатларини юмшатиш борасидаги саъй-ҳаракатлари янада самарадор бўлишига ишонамиз.

Мунир Мамедзаде Глава ЮНИСЕФ в Узбекистане:
- У меня впервые появилась такая возможность посетить Приаралье, хотя я часто бывал в Каракалпакстане. Но сегодня я своими глазами увидел масштабы проделанной работы по ликвидации последствий Аральской катастрофы. Я благодарен организаторам за предоставленную возможность.
Очень важно, потому что мы, дипломаты, также часть этого процесса, мы сотрудничаем с Многопартнерским трастовым фондом по Приаралью, мы, ЮНИСЕФ и другие агентства ООН, участвуем в программах на местах. Кроме того, как вы знаете, регион Приаралья был объявлен ООН зоной экологических технологий и инноваций благодаря инициативе Президента Шавката Мирзиёева, поддержанной странами-партнерами и Генассамблеей ООН.
С нашей стороны особое внимание уделяется восстановлению экосистемы в регионе, уменьшению влияния этой экологической катастрофы на детей, подрастающее поколение, молодежь.
В этом отношении та работа, которая здесь сейчас ведется, даст серьезные дивиденды в перспективе. Мы надеемся, что наша совместная работа поможет обеспечить наилучшим образом интересы местного населения.
Мы приветствуем политическую волю руководства Узбекистана по поддержке региона Приаралья, привлечению внимания международного сообщества к общечеловеческой проблеме, мобилизации государственных структур для создания наилучших условий жизни для местного населения.
Константин Оболенский Посол Швейцарии:
- Очевидно, то, что мы здесь видим, серьёзная экологическая катастрофа, и смягчить последствия от нее можно лишь совместными усилиями, - подчеркнул дипломат
Он также отметил, что уже созданные в 2018-2023 годах 1 миллион 730 тысяч гектаров насаждений уже выполняют полезную работу, но процесс необходимо продолжить.
«Это очень важно, что государство действительно занимается таким важным вопросом на своей территории», ‑ прокомментировал посол инициативу главы Узбекистана о создании лесных насаждений на осушенном дне Аральского моря.
Константин Оболенский сказал, что ООН признала ‑ это одна из самых больших катастроф в современном мире и очень важно мировому сообществу заниматься этой проблемой, используя все лучшие имеющиеся на сегодняшний день технологии.
Бейбут Атамкулов Посол Казахстана:
- Мы сегодня побывали на высохшем дне Аральского моря, проехали около 150 километров – очень большой участок, на котором смогли увидеть результаты предпринятых мер по смягчению последствий экологической катастрофы. Высокой оценки заслуживает тот факт, что вся эта работа проводится под непосредственным патронажем Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Это огромный вклад в развитие региона, решение глобальной экологической проблемы, коей является высыхание Аральского моря.
Как Посол Казахстана, хочу сказать, что эта проблема актуальная и для нашей страны. И миллионы казахстанцев, так же как и в Каракалпакстане, испытывают на себе ее негативные последствия.
Сегодня мы увидели результаты работы на высохшем дне Аральского моря -  на огромных территориях посажены зеленые насаждения.
Природа лечит сама себя, но нужно ей помочь. Я надеюсь, что все те шаги, которые предпринимает Узбекистан, будут плодотворными и эффективными.
Мы уважаем и поддерживаем все усилия Узбекистана по сохранению экосистемы региона и поддержке местного населения.
Абдуджаббор Рахмонзода Посол Таджикистана:
- Мы приехали для того, чтобы ознакомится с экологической катастрофой в регионе Приаралья. Своими глазами увидели, что осталось от Аральского моря и к каким серьезным проблемам это привело.
Сегодня дипломатический корпус получил возможность ознакомиться с ситуацией непосредственно на месте, а также результаты реализации государственной программы по созданию лесных насаждений на осушенном дне Арала.
Мы впечатлены проделанной работой. Нам также было очень приятно внести в нее свой вклад, посадив здесь саженцы саксаула.
Надеемся, что усилия Узбекистана по восстановлению экосистемы Арала и смягчению негативных последствий его высыхания будут плодотворными.
Язгулы Маммедов Посол Туркменистана:
- Мы сегодня приехали в Каракалпакстан, посетили город Муйнак, побывали на кладбище кораблей. Очень впечатляющее зрелище.
Мы увидели, какая колоссальная, огромная работа проделана в регионе по созданию лесных насаждений на осушенном дне Аральского моря.
Мы желаем успеха в этом начинании и надеемся, что все эти усилия помогут сохранить экосистему нашего региона.