Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 11 апрель куни ёшлар сиёсати соҳасидаги ишлар натижадорлигини ошириш чора-тадбирлари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Мамлакатимизда 30 ёшгача бўлган ёшлар 19 миллиондан ортиқ ёки аҳолининг 55 фоизини ташкил қилади. Меҳнат бозорига ҳар йили 600 минг ёшлар кириб келаётган бўлса, келгуси 10 йилда бу рақам 1 миллионга етади.
Шу боис ёшларга сифатли таълим бериш, касб-ҳунарга ўқитиш ва бандлигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу ишларни маҳаллада ташкил этиш бўйича вертикал бошқарув тизими яратилди. 9 минг 500 та маҳаллага фидойи ва ташаббускор ёшлар етакчилари тайинланди. Бу тизим орқали ёшларга 100 дан ортиқ имкониятлар яратилди, уларни манзилли қўллаб-қувватлаш йўлга қўйилди.
Мисол учун, ўтган йилнинг ўзида ёшлар тадбиркорлиги учун 4 триллион сўм кредит берилиб, 150 мингта лойиҳа ишга туширилган, 325 мингта иш ўрни яратилган. 43 минг гектар экин майдони ажратилиб, 435 минг ёшлар бандлиги таъминланган. 32 мингдан зиёд ёшларга субсидия орқали асбоб-ускуна, меҳнат қуроллари ва компьютер олиб берилган.
Ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам кўп ишлар қилинмоқда. Жумладан, ўтган йили 130 минг талабага 1 триллион 700 миллиард сўм таълим кредити берилди, хотин-қизларнинг магистратурада ўқиши бепул бўлди. 53 минг нафар эҳтиёжманд талабага контракт пуллари, 15 мингдан зиёд ёшларга ҳарбий хизмат ва 13 минг нафарига чет тиллари бўйича имтиҳон харажатлари тўлаб берилди. 81 минг талабага уй-жой ижараси тўлови ажратилди. “Ёшлар дафтари” орқали 300 минг ёшларга қарийб 600 миллиард сўмлик ёрдам кўрсатилди.
Лекин бу борада долзарб масалалар ҳали ҳам кўп. Бугунги кунда юртимизда 722 минг нафар расман ишсиз ёшлар бор.
Бу соҳадаги ишларни янада аниқ ва манзилли ташкил этиш мақсадида 14 ёшдан 30 ёшгача бўлган 9 миллион нафар ўғил-қиз алоҳида эътиборга олинди. Бунда биринчи марта 25 та вазирлик ва идора маълумотлари ўзаро уйғунлашган электрон базага жамланди. Барча ёшларнинг ижтимоий аҳволи, қобилияти ва қизиқишлари ўрганилиб, “маҳалладан вазирликкача” тизимида ишлаш чоралари белгилаб олинган.
Йиғилишда, аввало, ишсиз, норасмий секторда банд бўлган ва чет элга ишлагани кетган ёшлар масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари бу борада кўплаб янги ташаббусларни илгари сурди.
Хусусан, ёшлар бандлигини таъминлаш учун, аввало, ишга қабул қилиш тизимини қайта кўриб чиқиш кераклиги таъкидланди.
Мисол учун, ҳозирда 103 мингдан ортиқ ташкилотларда 254 минг бўш иш ўрни бор. Лекин, ўтган йили олий таълимни битирган 6 мингдан ортиқ, коллеж ва техникумни тамомлаган 30 минг нафар йигит-қиз иш топа олмаган.
Шу боис энди ҳар бир вазирлик ўз тармоғидаги касбларга малака талабини ўзи белгилайди. Шунингдек, вазирликлар олий ва ўрта махсус таълимга буюртма берибгина қолмай, уларнинг ўқув дастурларини бирга ишлаб чиқади.
Маълумки, 2021 йилда 25 ёшгача бўлган ёшларни ишга олган корхоналарга ижтимоий солиқни қайтариб бериш амалиёти жорий қилинган эди. Ўтган даврда бундан 9 мингдан зиёд корхона фойдаланди ҳамда 100 минг ёшлар бандлиги таъминланди. Давлатимиз раҳбари бу ижобий тажриба муддатини яна икки йилга узайтириш бўйича кўрсатма берди.
“Янги Ўзбекистон ёшлари ташаббуслари” жамғармаси ва электрон платформаси ташкил қилиниши белгиланди. Жамғармага 100 миллион доллар йўналтирилиб, бу маблағлар иқтидорли ёшларнинг энг яхши ғоя, стартап ва лойиҳаларига қулай ва енгил шартларда, зарур бўлса фоизсиз ажратилади.
IT-парклар бўйича тажрибадан келиб чиқиб, ҳудудларда “Креатив парк”лар ҳам ташкил этилади. Уларга IT-парк резидентларига берилган имтиёз ва енгилликлар қўлланади.
“Ёшлар дафтари” жамғармаси маблағлари ҳам кўпроқ касб ўргатишга, бандликни таъминлашга хизмат қилиши кераклиги таъкидланди. Шу боис энди бу жамғарма орқали турдош хизматлардан бир вақтнинг ўзида фойдаланиш имконияти яратилиши белгиланди.
Давлат кўмагига муҳтож ёшлар ҳар бир вазир ва унинг ўринбосарлари, вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари, сектор раҳбарлари, ректорлар, Миллий гвардия ва ҳарбий қисм командирларига номма-ном бириктирилди. Улар ўз ҳимоясидаги ўғил-қизларнинг касб-ҳунар ўрганишига, кредит, субсидия ва кафиллик олиш орқали бандлигига кўмаклашади.
Йиғилишда ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Яқинда 100 мингдан ортиқ ёшлар ўртасида ўтказилган сўровномада улар маҳалласида спорт билан шуғулланишга шароит ҳамда кўнгилочар масканлар етишмаслигини билдирган.
Шу боис, биринчи босқичда вилоят марказларида, кейинчалик туманларда кечаю кундуз ишлайдиган ёшлар сайилгоҳлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Уларда спорт, киберспорт ва интеллектуал ўйинлар, китобхонлик, караоке учун шароитлар кўзда тутилади. Шунингдек, ҳар бир туманда “Ёшлар сайли” ва ижод кўчалари, олий ўқув юртларида спорт лигалари, коворкинг ва театр студиялари ташкил қилинади.
Бугунги кунда 1,5 миллион ёшлар бўш вақтини чет тили ўрганишга бағишламоқда. Уларнинг бу интилишлари рағбатлантирилиб, хусусий марказларда тил ўрганиш харажатларига субсидиялар ажратилади.
Мактабларда тўгаракларни жиҳозлаш ва мураббийларни қўллаб-қувватлаш, “Баркамол авлод” болалар марказлари самарадорлигини ошириш бўйича топшириқлар берилди. Ёшлар ўртасида “Касб-ҳунар олимпиадалари” ташкил қилиниши айтилди.
Бугунги глобаллашув даврида ёшлар тарбияси ва онгига таҳдидлар тобора кучаймоқда. Маърифатпарвар бобомиз Абдулла Авлоний “Ҳар бир миллатнинг саодати ёшларнинг яхши тарбиясига боғлиқдир” дея таъкидлаган.
Лекин маънавий тарғиботнинг қамрови ва таъсирчанлиги пастлиги, ёшларнинг қизиқишлари инобатга олинмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис Маънавият ва маърифат маркази фаолиятини такомиллаштириш, ёшларни мафкуравий таҳдидлардан ҳимоя қилиб, уларга соғлом фикр берадиган манбаларни кўпайтириш юзасидан топшириқлар берилди.
Умуман, бу соҳадаги давлат сиёсатини самарали ташкил этишга қаратилган “Янги Ўзбекистон ёшлари” дастурини ишлаб чиқиш, қонунчиликни ўзгартириш вазифалари белгиланди.

Для молодежи будут созданы новые возможности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 апреля состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения результативности работы, проводимой в области молодежной политики.
В нашей стране более 19 миллионов молодых людей в возрасте до 30 лет, они составляют 55 процентов населения. Сейчас ежегодно на рынок труда выходят 600 тысяч молодых людей, а в ближайшие 10 лет это число достигнет 1 миллиона.
Поэтому особое внимание уделяется обеспечению качественного образования, профессиональной подготовки и трудоустройства молодежи. Для организации этих работ на уровне махалли была создана вертикальная система управления. Из числа самоотверженных и инициативных юношей и девушек назначены лидеры молодежи в 9,5 тысячи махаллей. Через эту систему для молодежи было создано более 100 возможностей, налажена адресная поддержка.
К примеру, только в прошлом году на молодежное предпринимательство выделено кредитов на сумму 4 триллиона сумов, запущено 150 тысяч проектов, создано 325 тысяч рабочих мест. Выделено 43 тысячи гектаров посевных земель и обеспечена занятость 435 тысяч молодых людей. За счет субсидий более 32 тысяч приобрели оборудование, инструменты и компьютеры.
Значительная работа ведется и в сфере социальной поддержки. В частности, в прошлом году 130 тысячам студентов было выдано 1,7 триллиона сумов образовательных кредитов, обучение женщин в магистратуре стало бесплатным. 53 тысячам малообеспеченных студентов оказана финансовая помощь в оплате контракта на обучение, 15 тысячам молодых людей - для покрытия расходов, связанных с военной службой, 13 тысячам - на изучение иностранного языка. Предоставлена компенсация на оплату аренды жилья 81 тысяче студентов. Через «Молодежную тетрадь» 300 тысячам молодежи оказана помощь на сумму около 600 миллиардов сумов.
Но в сфере остается много актуальных вопросов, требующих решения. Сегодня в стране официально насчитывается 722 тысячи безработных молодых людей.
Для организации более точной и адресной работы с молодежью проведено изучение 9 миллионов молодых людей в возрасте от 14 до 30 лет. При этом впервые данные 25 министерств и ведомств интегрированы в единую базу. Исследованы социальное положение, способности и интересы, определены меры по внедрению механизма работы «от махалли до министерства».
На совещании первоочередное внимание уделено проблемам безработной молодежи, а также молодых людей, занятых в неформальном секторе или уехавших на заработки за рубеж. Глава нашего государства выдвинул целый ряд новых инициатив в этом направлении.
В частности, подчеркнуто, что для обеспечения занятости молодежи необходимо в первую очередь пересмотреть систему трудоустройства.
Например, в настоящее время в более 103 тысячах организаций имеется 254 тысячи вакансий. Однако в прошлом году не смогли найти работу более 6 тысяч юношей и девушек, окончивших высшие учебные заведения, и 30 тысяч юношей и девушек, окончивших колледжи и техникумы.
В связи с этим отныне каждое министерство будет само определять квалификационные требования к профессиям в курируемых отраслях. Также министерства будут не только давать заказ на подготовку кадров в учреждениях высшего и среднего специального образование, но и совместно с ними разрабатывать учебные программы.
Как известно, в 2021 году была введена практика возврата социального налога предприятиям, нанявшим молодежь в возрасте до 25 лет. За истекший период этой возможностью воспользовались более 9 тысяч предприятий и трудоустроено 100 тысяч молодых людей. Глава нашего государства дал поручение продлить действие преференции еще на два года.
Принято решение о создании фонда и электронной платформы «Инициативы молодежи Нового Узбекистана». Фонду будет выделено 100 миллионов долларов, который пойдут на лучшие идеи, стартапы и проекты талантливой молодежи на удобных и льготных условиях, при необходимости, без начисления процентов.
На основе опыта IT-парков в регионах также будут созданы Креативные парки. На них распространят льготы и преференции, предоставляемые резидентам IT-парков.
Отмечено, что при выделении средств из фонда «Молодежной тетради» следует отдать приоритет профессиональному обучению и трудоустройству. В связи с этим принято решение создать возможность одновременного использования нескольких смежных услуг через фонд.
Молодежь, нуждающаяся в государственной поддержке, будет поименно закреплено за каждым министром, его заместителем, хокимом областей, районов и городов, начальником сектора, ректором, командиром Национальной гвардии и воинских частей. Они будут поддерживать профессиональное обучение и трудоустройство подопечных, помогать им в получении кредитов, субсидий и поручительств.
На совещании рассмотрены и вопросы содержательной организации свободного времени молодежи.
В недавнем опросе, проведенном среди более чем 100 тысяч молодых людей, респонденты указали на отсутствие возможностей для занятий спортом и развлечений.
В связи с этим поставлена ​​задача организовать круглосуточно работающих молодежных парков, на первом этапе в областных центрах, а позже и в районах. В них будут созданы условия для занятия спортом, киберспортом и интеллектуальными играми, чтения, караоке. Также в каждом районе будут организованы молодежные гуляния, улицы творчества, а также спортивные лиги, коворкинги и театральные студии в вузах.
Сегодня 1,5 миллиона молодых людей посвящают свое свободное время изучению иностранного языка. Для дальнейшего стимулирования этого интереса молодежи будут выделяться субсидии на изучение языков в частных центрах.
На совещании определен ряд задач по оснащению кружков в школах и поддержке тренеров, повышению эффективности работы детских центров «Баркамол авлод». Среди молодежи будет проводиться «Олимпиада профессий».
В нынешнюю эпоху глобализации возрастают угрозы воспитанию и сознанию молодежи. Наш предок, просветитель Абдулла Авлони отмечал: «Счастье каждого народа зависит от хорошего воспитания молодежи».
Однако, отмечалось на совещании, что охват и эффективность духовно-просветительских мероприятий недостаточны, при этом не учитываются интересы молодежи.
В связи с этим поручено усовершенствовать деятельность Центра духовности и просветительстве, наращиванию контента, нацеленного на защиту молодежи от идеологических угроз.
В целом для эффективной организации государственной политики в данной сфере будут разработаны программа «Молодежь Нового Узбекистана» и поправки в законодательство.
Президент подчеркнул, что работа с молодежью – это важнейшая задача всех руководителей, широкой общественности, всего нашего общества.