Европа Иттифоқи делегациясининг Ўзбекистонга расмий ташрифи бошланди
17 апрель куни Европа Иттифоқининг Марказий Осиё ва Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакиллари Терхи Хакала ва Имон Гилмор Тошкент шаҳрига етиб келди.
Мартабали меҳмонлар И. Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропортида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги раҳбарияти томонидан кутиб олинди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Т.Хакала ва Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили И.Гилмор расмий ташрифи доирасида бир қатор давлат органлари раҳбарлари билан учрашувлар ўтказиши кўзда тутилмоқда.
Делегация таркибида, шунингдек, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбари Шарлотта Адриан, Европа Иттифоқи Марказий Осиё бўйича махсус вакилининг сиёсий маслаҳатчиси Алина Бельская, Европа Иттифоқи Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакилининг сиёсий маслаҳатчиси Магдалена Гавронска ва Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбари ўринбосари Миндаугас Качераускас бор.

В Узбекистане начался официальный визит спецпредставителей Европейского Союза
17 апреля в Ташкент прибыли специальные представители Европейского Союза по Центральной Азии и правам человека Терхи Хакала и Иман Гилмор.
В международном аэропорту «Ташкент» имени И.Каримова гостей встретило руководства Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Министерства иностранных дел страны.
Ожидается, что в рамках официального визита спецпредставитель Европейского Союза по Центральной Азии Т. Хакала и спецпредставитель по правам человека И. Гилмор проведут встречи с руководителями ряда государственных организаций.
В состав делегации также входят Шарлотта Адриан, глава делегации ЕС в Узбекистане, Алина Бельская, политический советник спецпредставителя ЕС по Центральной Азии, Магдалена Гавронска, политический советник спецпредставителя ЕС по правам человека и Миндаугас Качераускас, заместитель главы делегация ЕС в Узбекистане.