Рақамлаштиришнинг бугунги ҳолати ва ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 20 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари А.Саидов Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA)нинг Ўзбекистондаги офиси директори Пак Сунджин билан учрашди.
Мулоқот аввалида сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Корея давлатлари Президентларининг сиёсий иродаси ва қатъияти туфайли икки томонлама муносабатлар янги босқичга чиққани, жумладан парламентлараро алоқалар мустаҳкамланиб бораётгани қайд этилди.
Мамлакатларимиз парламентлараро алоқани жадал ривожлантираётгани, 1995 йил Корея Республикаси Миллий Ассамблеясида “Корея – Ўзбекистон” парламент дўстлик уюшмаси ташкил этилгани, 2005 йилдан эса Олий Мажлиснинг Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси билан ҳамкорлик бўйича парламентлараро гуруҳи фаолият юритаётгани таъкидланди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасига Корея Республикаси Миллий Ассамблеясининг тажрибасини татбиқ этилиши бўйича Кореянинг халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) “Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Электрон парламент тизимини такомиллаштириш”  лойиҳасининг режаси ва унинг йўналишлари ҳам муҳокама қилинди.
Шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатасида рақамлаштиришнинг бугунги ҳолати ва ўзаро ҳамкорлик режалари ҳамда малака ошириш дастурлари юзасидан фикр алмашилди.

Обсуждены вопросы современного состояния цифровизации и взаимного сотрудничества
20 апреля текущего года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса А.Саидова с директором офиса Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA) в Узбекистане Пак Сунджин по внедрению опыта Национальной Ассамблеи Республики Корея.
В начале диалога отмечено, что в последние годы благодаря политической воле и решительности Президентов Узбекистана и Кореи двусторонние отношения вышли на новый этап, в том числе по укреплению межпарламентских связей.
Отмечалось, что между нашими странами динамично развиваются межпарламентские связи, в 1995 году в Национальной Ассамблее Республики Корея была создана Парламентская Ассоциация дружбы «Корея-Узбекистан», а с 2005 года действует межпарламентская группа Олий Мажлиса по сотрудничеству с Национальной Ассамблеей Республики Корея.
На встрече были представлены план и направления проекта Корейского агентства по международному сотрудничества (KOICA) «Совершенствование системы Электронного парламента в Законодательной палате Олий Мажлиса» по применению опыта Национальной Ассамблеи Республики Корея в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Также в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся обмен мнениями по текущему состоянию цифровизации и планов взаимного сотрудничества и программ обучения.