Қийноқларнинг олдини олиш соҳасидаги халқаро стандартлар ўрганилмоқда
19-21 июнь кунлари Тошкент шаҳрида озодликдан маҳрум қилиш жойларида қийноқлар, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазоларнинг олдини олиш бўйича халқаро стандартларга бағишланган тренинг бўлиб ўтмоқда.
Ўқув машғулотлари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси ҳамкорлигида ташкил этилди.
Ушбу тренинг Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятидаги жазони ижро этиш муассасалари вакиллари учун ўтказилмоқда. Унинг асосий мақсади жазони ижро этиш муассасалари ходимларининг тегишли ҳуқуқбузарликларни аниқлаш, маҳкумларни қийноқлар ва шафқатсиз муомалалардан ҳимоя қилиш бўйича билим ва кўникмаларини ривожлантиришдан иборат.
Иштирокчилар озодликдан маҳрум қилиш жойларида қийноқлар ва бошқа ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ёки жазо турларининг олдини олиш соҳасидаги халқаро стандартларни кўриб чиқмоқда. Шунингдек, қийноқлар ҳақидаги даъволарни ҳужжатлаштириш, қамоққа олиш жойларида шафқатсиз зўравонлик ҳолатларининг олдини олишда тиббиёт ходимлари зиммасига юклатилган бурч ва масъулият мавзулари муҳокама қилинмоқда.
Тренинг давомида миллий экспертлар Ўзбекистонда қийноқларга қарши кураш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида ҳам маълумот беради. Мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни бажариш, жумладан, қийноқларнинг олдини олиш ва бартараф этиш учун зарур ташкилий-ҳуқуқий шарт-шароитларни яратиш борасида тизимли чора-тадбирлар изчил ва босқичма-босқич асосда амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказ директори Акмал Саидов таъкидлаганидек, “Шафқатсиз муомала ва қийноқларнинг тақиқланиши – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро шартномаларда ҳам, бутун дунё мамлакатларининг миллий қонунчилигида ҳам эътироф этилган асосий ҳуқуқдир. Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ, ҳеч қийноққа солиниши, зўравонликка, бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки инсон қадр-қимматини камситувчи муомалага ёхуд жазога дучор этилиши мумкин эмас”.
Ўз навбатида, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари бўйича катта маслаҳатчиси Надя Яклаф-Лаллеман: “ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси истиқболда Қийноқларга қарши миллий превентив механизм ривожлантирилишини қўллаб-қувватлашда давом этишга; Қийноқларга қарши конвенциянинг Факультатив протоколини ратификация қилишда кўмаклашишга; инсон ҳуқуқларига риоя этилиши ва қийноқларга қарши курашиш жараёнларини мониторинг қилишга ҳамда Қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш борасида ёрдам беришга тайёр”, деб қайд этди.
Машғулотларнинг интерфаол қисмида иштирокчилар Нельсон Мандела қоидаларига асосланган амалий тадқиқотлар билан таништирилди. Шунингдек, маҳкумларнинг ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифаларини ҳимоя қилиш, шафқатсиз муомаланинг олдини олиш чораларини кўриш каби мавзулар ҳар томонлама муҳокама қилинди.
Мазкур тренинг “Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимини барқарор ривожлантиришга кўмаклашиш” лойиҳаси доирасида ташкил этилди.

Осваивая международные стандарты в области предупреждения пыток
19-21 июня в г. Ташкент проходит тренинг по международным стандартам по предупреждению пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания в местах лишения свободы.
Его организаторами выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Департамент исполнения наказания при МВД РУз совместно с офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Тренинг организован для представителей пенитенциарных учреждений г. Ташкента и Ташкентской области. Его основная цель - развитие знаний и навыков сотрудников пенитенциарных учреждений в выявлении соответствующих правонарушений, защите осужденных от пыток и жестокого обращения.
В ходе тренинга участниками рассматривают международные стандарты в области предупреждения пыток и других бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания в местах лишения свободы.
Также рассматриваются обязанности и ответственность, возложенные на медицинский персонал в ходе документирования заявлений о пытках, предотвращение жестокого насилия в местах лишения свободы.
В ходе тренинга национальными экспертами также предоставляется информация о реформах, осуществляемых в Узбекистане в области противодействия пыткам.
Узбекистан осуществляет последовательные и поэтапные меры по совершенствованию системы организации выполнения своих международных обязательств в сфере прав и свобод человека, в т.ч. в области создания необходимых организационно-правовых условий для недопущения и распространения пыток.
Акмал Саидов, Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека отметил:
«Запрет жестокого обращения и пыток – это признанное фундаментальное право, включенное как в международные договоры по правам человека, так и в национальное законодательство по всему миру. Конституция Республики Узбекистан в новой редакции запрещает применение пыток и жестокого обращения при любых обстоятельствах и без-каких либо исключений».
Надя Яклаф-Лаллеман, Старший советник по проектам ОБСЕ в Узбекистане подчеркнула:
«Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане готов и в будущем поддерживать развитие Национального превентивного механизма против пыток, оказывать содействие в ратификации Факультативного протокола к Конвенции против пыток и в мониторинге за соблюдением прав человека и противодействия пыткам, а также в разработке Национального плана действий по предупреждению пыток».
В интерактивной части тренинга участниками рассмотрены тематические исследования на основе правил Нельсона Манделы, защиты социально уязвимых категорий заключенных, меры по предотвращению жестокого обращения и т.д.
Данный тренинг был организован в рамках проекта «Содействие устойчивому развитию национальной системы защиты прав человека в Узбекистане».