Хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги кўникмалар оширилади
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Республика маркази билан ҳамкорликда “Аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда халқаро ва миллий механизмлар” мавзусида ўқув курси очилди.
Мазкур ўқув курси очилишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов бугунги кунда юртимизда хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтди:
— Мамлакатимизда аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий тизими яратилган. Бу миллий тизим олтита йўналишдан иборат. Хусусан, биринчидан, зарур ҳуқуқий база яратилган. Иккинчидан, тегишли институционал тизимга асос солинган. Учинчидан, бу борада муайян ўқув-тарбия ишлари йўлга қўйилган. Тўртинчидан, соҳага оид қонунлар ижросининг мониторинги таъминланмоқда. Бешинчидан, фуқаролик жамияти институтларининг имкониятларидан самарали фойдаланилмоқда. Олтинчидан, аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ҳамкорлик изчил амалга оширилмоқда.
Президентимизнинг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури доирасида ўтказилаётган мазкур ўқув курсида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш маркази ходимларининг кўникмалари оширилади.
Жумладан, ходимларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартлар, БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталари тавсиялари юзасидан билимлари оширилади. Хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликларни бартараф этишга тааллуқли чора-тадбирлар самарадорлиги таҳлил қилинади, — деди А.Саидов.
Машғулотларда Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика маркази, унинг ҳудудий бўлимлари ва намунали туманлараро марказларидан жами 50 нафар тингловчи иштирок этмоқда. Ўқув курси доирасида турли идора вакиллари ва экспертларнинг аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари, хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликни бартараф этиш бўйича кўрилаётган чоралар, зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизларга ёрдам бериш ва жиноятчиларни жавобгарликка тортиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар борасидаги маърузалари тингланади.

Будут повышены навыки по защите прав женщин
В Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан совместно с Республиканским центром реабилитации и адаптации женщин открылись учебные курсы «Международные и национальные механизмы по защите прав женщин».
На открытии данных учебных курсов первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик Акмаль Саидов рассказал о проделанной на сегодняшний день работе в нашей стране по защите прав женщин.
– В нашей стране создана национальная система защиты прав женщин. Эта система состоит из шести направлений. То есть создана необходимая правовая база, заложена основа соответствующей институциональной системы, налажена определенная учебно-воспитательная работа, обеспечивается мониторинг исполнения законов по данному вопросу, эффективно используются возможности институтов гражданского общества, осуществляется последовательное международное сотрудничество по защите прав женщин.
На данных учебных курсах, проводимых в рамках Национальной образовательной программы в сфере прав человека в Республике Узбекистан, утвержденной постановлением Президента страны от 7 февраля 2023 года, будут повышаться навыки сотрудников Центра реабилитации и адаптации женщин.
В частности, сотрудники будут повышать свои знания на основе международных стандартов в сфере прав человека, рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН. Будет анализироваться эффективность мероприятий, касающихся устранения насилия и притеснений в отношении женщин, – отметил А. Саидов.
В занятиях приняли участие 50 слушательниц из Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин, его региональных отделений, образцовых межрайонных центров. В рамках учебных курсов были заслушаны доклады представителей различных ведомств о механизмах защиты прав женщин, принимаемых мерах по устранению насилия и притеснений в отношении них, оказании помощи пострадавшим женщинам и привлечении к ответственности преступников.