Ёшлар ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш: халқаро, минтақавий ва миллий механизмлар
Форумнинг иккинчи ялпи мажлисида ёшлар ҳуқуқларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилишнинг халқаро, минтақавий ва миллий воситалари ҳамда механизмлари кўриб чиқилди. Ушбу сессияга БМТТДнинг Ўзбекистондаги Доимий вакили ўринбосари Анас Файяд ва Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи Марказий кенгаши раиси ўринбосари Абдулазиз Мўминов модераторлик қилди.
Шу мавзу бўйича БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Болалар ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича бўлими мувофиқлаштирувчиси Имма Гуеррас Делгадо (Женева), ЕХҲТ амалдаги раисининг Ёшлар масалалари бўйича махсус вакили Мемет Жаку, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Ёшлар масалалари бўйича парламент комиссияси раиси Муҳаммаджон Валиев, Қирғизистондаги “ПФ ИДЕА” Марказий Осиё ёшлар ташкилоти вакили Айзат Русланова ва тожикистонлик ёшлар ҳуқуқлари фаоли Зилола Имомованинг маърузалари тингланди.
Иштирокчилар ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш бўйича амалдаги халқаро ҳамда минтақавий ҳужжатлар ва механизмларнинг аҳамиятига эътибор қаратдилар. Шунингдек, халқаро ва минтақавий ҳужжатларда ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг белгиланган стандартлари атрофлича муҳокама қилинди.
Маърузалар қизғин муҳокама ва мунозараларга уланиб кетди. Иштирокчиларнинг фикрича, ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини ривожлантириш соҳасида қабул қилинган бир қатор илғор восита ва стандартлар дунё миқёсида муҳим ўринларни эгаллаб турибди. Бу восита ва стандартларнинг аксарияти БМТ доирасида қабул қилинган бўлиб, кейинги 30 йилда ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳужжатлар сони 10 тадан ошган.
Форум иштирокчилари томонидан ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш учун халқаро ҳамда минтақавий восита ва механизмларнинг қўлланилиши соҳаси холис таҳлилдан ўтказилди. Ёшлар ҳуқуқлари ва имкониятларини ҳимоя қилиш механизмларининг самарадорлигини ошириш бўйича ўзаро фикр алмашилди.
Шунингдек, ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муҳимлиги борасида жамиятнинг хабардорлиги ва тушунчасини ошириш ҳамда ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга қаратилган сиёсат ва қонунчиликни тарғиб этиш ҳамда қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди. Ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг энг мақбул амалиёти ва самарадор механизмларига тааллуқли илғор тажрибаларни ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Мраказий осиё ёшлар форуми Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена бутунжаҳон конференциясининг 30 йиллигига бағишлаб ўтказилмоқда.

Продвижение и защита прав молодежи: международные, региональные и национальные механизмы
На втором пленарном заседании форума были рассмотрены международные, региональные и национальные инструменты и механизмы продвижения и защиты прав молодежи. Модераторами данной сессии выступили Анас Файяд, заместитель постоянного представителя ПРООН в Узбекистане, и Абдулазиз Муминов, заместитель председателя Центрального совета Союза молодежи Узбекистана.
Перед участниками с лекциями выступили координатор Департамента по правам детей и молодежи Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Имма Геррас Дельгадо (Женева), специальный представитель действующего председателя ОБСЕ по делам молодежи Мемет Джаку, Председатель Парламентской комиссии по делам молодежи Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Мухаммаджон Валиев, представитель Центральноазиатской молодежной организации «PФ IDEA» в Кыргызстане Айзат Русланова и молодежный правозащитник из Таджикистана Зилола Имомова.
Участники акцентировали внимание на важности существующих международных и региональных документов и механизмов по защите и продвижению прав молодежи. Также были подробно обсуждены установленные стандарты защиты прав молодежи в международных и региональных документах.
Лекции сопровождались оживленными обсуждениями и дискуссиями. По мнению участников, ряд передовых инструментов и стандартов, принятых в сфере развития системы защиты прав молодежи, занимают важные места в мире. Большая часть этих инструментов и стандартов была принята в рамках ООН, а в последующие 30 лет количество международных документов в сфере защиты прав молодежи превысило 10.
Участники форума провели беспристрастный анализ применения международных и региональных инструментов и механизмов защиты и продвижения прав молодежи. Состоялся обмен мнениями по вопросам повышения эффективности механизмов защиты прав и возможностей молодежи.
Также было подчеркнуто, что необходимо повышать осведомленность и понимание обществом важности защиты прав молодежи, а также продвигать и поддерживать политику и законодательство, направленные на защиту прав молодежи. Особое внимание было уделено изучению лучших практик и эффективных механизмов защиты прав молодежи.
Центральноазиатский молодежный форум посвящен 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.