Ёшлар маслаҳатлашуви: халқаро миқёсда ёшлар ҳуқуқларини илгари суриш истиқболлари
«Ёшлар ҳуқуқлари: имкониятлар ва ҳимоя қилиш механизмлари» мавзусидаги халқаро форумнинг учинчи ялпи мажлисида шу ҳақда сўз борди. Интерфаол шаклда ўтказилган ушбу сессия доирасидаги мулоқотга ёш иштирокчилар кенг жалб этилди.
Учинчи ялпи мажлисга БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Ёшлар бўйича мутахассиси Даря КОШЕЛЕВА (Женева) ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлинмаси Миллий ёшлар дастури мувофиқлаштирувчиси Сабина АХМЕТЖАНОВА модераторлик қилди.
Мунозараларда фаол иштирок этган ёшлар Марказий осиё ёшлар форуми айнан БМТ куни арафасида ўтказилаётгани бежиз эмаслигига эътибор қаратдилар. Жорий йилда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги яна бир муҳим халқаро сана – Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена бутунжаҳон конференциясининг 30 йиллиги билан ҳамоҳанг нишонланаётгани бежиз эмас, чунки 1993 йили бўлиб ўтган ушбу конференцияда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармасига асос солинган.
Декларациянинг 75 йиллиги доирасида ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан боғлиқ қизғин фаолиятнинг пешқадамлари бўлган ёшлар ўз ҳуқуқларини амалга ошириш асносида турли қийинчиликларга дуч келаётганини ҳисобга олган ҳолда, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси томонидан Ёшлар ҳуқуқлари бўйича маслаҳат гуруҳи таъсис этилган. Маслаҳат гуруҳининг асосий вазифаси инсон ҳуқуқларини таъминлаш фаолиятида изчил иштирок этиш, ёшлар сиёсатига оид ташаббусларни қўллаб-қувватлаш ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро-ҳуқуқий ҳужжатлар ишлаб чиқиш соҳасидаги ташаббусларни рағбатлантиришдан иборат.
Шу маънода, Марказий осиё ёшлар форумининг учинчи ялпи мажлисида ёшларнинг турли гуруҳлари учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий тўсиқлар ва муаммоларни тушунишга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, миллий ва минтақавий даражаларда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва ёшлар инсон ҳуқуқлари бўйича келгуси йилларда қандай ўзгаришлар бўлишини тасаввур қилишлари ва келажакда инсон ҳуқуқларини мустаҳкамлаш учун қандай мажбуриятни олганликлари юзасидан атрофлича фикр алмашилди.

Молодежная консультация: перспективы продвижения прав молодежи на международном уровне
О перспективах продвижения прав молодежи на международном уровне говорилось на третьем пленарном заседании международного форума «Права молодежи: возможности и механизмы защиты». Молодые участники были широко вовлечены в диалог в рамках этой интерактивной сессии.
Модераторами третьего пленарного заседания выступили Дарья Кошелева, специалист по делам молодежи Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (Женева) и Сабина Ахметжанова, координатор Национальной молодежной программы Центральноазиатского регионального подразделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
Молодые люди, активно участвовавшие в обсуждениях, обратили внимание на то, что Центральноазиатский молодежный форум проводится в преддверии Дня ООН. В этом году 75-летие Всеобщей декларации прав человека отмечается одновременно с другой важной международной датой – 30-летием Венской Всемирной конференции по правам человека, поскольку именно здесь в 1993 году было основано Управление Верховного комиссара ООН по правам человека.
В рамках празднования 75-й годовщины декларации и принимая во внимание тот факт, что молодые люди, инициаторы активной деятельности, связанной с защитой прав человека, сталкиваются с различными трудностями при реализации своих прав, Департаментом Верховного комиссара ООН по правам человека была создана Консультативная группа по правам молодежи. Её основной задачей является последовательное участие в правозащитной деятельности, поддержка инициатив, связанных с молодежной политикой и поощрение инициатив в области разработки международно-правовых документов по правам молодежи.
В этом смысле на третьем пленарном заседании Центральноазиатского молодежного форума особое внимание было уделено пониманию основных препятствий и проблем в области прав человека для различных групп молодежи. В частности, состоялся обстоятельный обмен мнениями о защите прав человека на национальном и региональном уровнях, о том, какие изменения молодые люди могут представить в области прав человека в ближайшие годы и какие обязательства они взяли на себя по укреплению прав человека в будущем.