Остонада аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликка қарши кураш борасидаги Ўзбекистон тажрибаси тақдим этилди
Мамлакатимиз вакиллари 24 ноябрь куни Қозоғистоннинг Остона шаҳрида бўлиб ўтган “Оиладаги зўравонликка қарши кураш: муаммолар ва ечимлар” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференцияда иштирок этди. Ушбу конференция Қозоғистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили томонидан халқаро ташкилотлар – ЮНИСЕФ, БМТТД ва БМТ Аёллар ташкилоти кўмагида ташкил этилди.
Тадбирда Қозоғистон, Қирғизистон, Сербия, Россия, Туркия билан бир қаторда Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари, шунингдек, халқаро ташкилотлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, экспертлар иштирок этди.
Иштирокчилар оиладаги зўравонликни камайтиришга қаратилган қонунчиликни такомиллаштириш юзасидан фикр алмашдилар. Шунингдек, аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенгликни таъминлаш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Анжуман доирасида аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликка қарши кураш бўйича Ўзбекистон давлат сиёсатининг асосий йўналишлари тақдимоти бўлиб ўтди. Бу ҳақда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори ўринбосари Дилноза Муратова маъруза қилди.
Ўзбекистон вакилининг маърузасида таъкидланганидек, 2023 йил апрель ойида “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонуннинг қабул қилингани оиладаги зўравонликка қарши курашнинг муҳим босқичи бўлди. Ушбу қонуннинг қабул қилиниши халқаро тузилмалар, жумладан, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи халқаро ташкилотлар томонидан кенг қўллаб-қувватланди.
Конференцияда оилавий қадриятларни асраб-авайлаш ва мустаҳкамлаш, оилаларнинг ижтимоий фаровонлигини таъминлаш, давлат органларининг айни йўналишдаги фаолияти самарадорлигини ошириш ва профилактика чора-тадбирларининг устуворлигига эришиш масалаларига эътибор қаратилди. Оиладаги зўравонликни аниқлаш ва унинг олдини олиш, бунда тизимлашган асосда рақамли ёндашувни татбиқ этиш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.

Меры, применяемые в Узбекистане для борьбы с насилием в отношении женщин и детей, презентованы в Астане
Представители Узбекистана приняли участие в конференции «Противодействие домашнему насилию: проблемы и пути решения», состоявшейся 24 ноября в г. Астане (Казахстан).
Международная научно-практическая конференция организована Уполномоченным по правам человека в Республике Казахстан при поддержке международных организаций – ЮНИСЕФ, ПРООН и ООН-женщины.
В ней принимали участие представители национальных институтов по правам человека Казахстана, Кыргызстана, Республики Сербия, Российской Федерации, Турции, Узбекистана, а также международных организаций, неправительственных организаций, эксперты.
Здесь были обсуждены совершенствование административного и уголовного законодательства, направленного на минимизацию семейно-бытового насилия, а также на сферу прав женщин и гендерного равенства.
На конференции состоялась презентация основных направлений государственной политики Узбекистана по борьбе с насилием в отношении женщин и детей. С докладом по теме выступила заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Дилноза Муратова.
Как отмечалось в докладе представителя Узбекистана, важной вехой в борьбе с домашним насилием стало принятие в апреле 2023 года Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Уголовный и Административный кодексы Республики Узбекистан», криминализирующего домашнее насилие, включая экономическое и психологическое насилие, а также насилие в отношении несовершеннолетних. Принятие этого закона получило широкую международную поддержку, в том числе, международных правозащитных организаций.
В ходе конференции было уделено особое внимание вопросам сохранения и укрепления семейных ценностей, социального благополучия семей, повышения эффективности деятельности государственных органов и приоритетности профилактических мер, выявления и предупреждения бытового насилия, а также внедрения современных цифровых подходов в систему профилактики семейно-бытового насилия.